Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Знаят ли родителите какво правят децата им в училище

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Доколко родителите познават училището на своите деца? Споделят ли учениците как минава денят им там? 

Татяна Николова е майка на третокласник. Казва, че винаги намира време да поговори с детето, съумяла е да научи сина си да разказва какво му се е случило през деня в училище.

"Правилният подход на всеки един родител е не да стоиш над главата на детето, а да си говориш с него. Още от първи клас се интересувам от това какво се случва в училище. Няма как, ако не е възникнал проблем, постоянно да тормозим госпожата и да я разпитваме, затова се старая да коментирам с детето. Уча го, че трябва да споделя всичко с майка си и баща си, че ние сме най- добри приятели, поне на този етап от живота, докато не е влязъл в пубертета", смята Татяна Николова.

Всяка вечер преглеждат заедно домашните, контролните, бележника. Говорят си и как е минал денят извън ученето.

"Дори един половин час е достатъчен, като свикнеш да разговаряш с детето, то да ти сподели всичко, което се е случило."

Променя ли се с порастването на децата доверието, което имат към родителите и споделят ли с тях?

СнимкаМилена Иванова е майка на единадесетокласник. Какво прави синът ѝ в училище разбира от родителските срещи, освен това детето споделя, защото всеки ден си говорят.

"Ако има проблем, аз го усещам, защото е по- притеснителен. Нямам никакви съмнения, че може да ме излъже или да скрие нещо", каза Милена Иванова .

Връзката между родител и дете се губи от липсата на заинтересованост от страна на родителите.

"На много от децата родителите са по чужбина. Оставени са на баби, дядовци. Вече при бабите и дядовците е по- друго, малко по- разхлабено положението. Отделно в училище на всички учители са им орязани правата."

Кристина Марковска е възпитаник на Основно училище "Иван Вазов"- Видин, а сега е председател на Обществения съвет. Нейното дете учи в същото училище. Казва, че винаги се е интересувала и следи как се развива учебното заведение. Важно е и доверието на родителя към учителя. Когато детето расте без родител, това се забелязва.

"Когато я няма тази комуникация между родителя и учителя си проличава при самите деца, защото много често няма кой да го прибере детето, прибира го някой друг, познат, който не слуша всеки път какво казва учителят. Имаме и електронен дневник, където госпожата всеки ден публикува оценките на децата, забележки", каза Кристина Марковска.

СнимкаДоколко родителят трябва да се намесва в училищния процес?

"Не мисля, че трябва да се намесва, ако няма повече знания за това. Трябва да е сигурен, че неговото мнение е в полза на училището и децата."

Даниела Рангелова е класен ръководител на 11 клас в Средно училище "Цар Симеон Велики"- Видин. Учител е по български език и литература с много години трудов стаж. Казва, че много хора са принудени да работят на друго място и оставят децата си за отглеждане при баби и дядовци, дори има случаи и на роднини.

"Може би това е фактор, който влияе върху поведението на децата, върху възпитанието, самочувствието и въобще начина, по който децата израстват. Но от друга страна родителят пък има грижата да подсигури това дете, да му осигури хляб, да му осигури подходящи дрехи. Не бих могла да виня и родителите за това, че те са принудени да напуснат родните си места, домовете си и да търсят препитание на друго място", казва Даниела Рангелова.

Според преподавателя връзките с възрастните не са само чрез родителски срещи. По- добрият вариант е родителят да търси учителя.

"В нашето училище е традиция да работим активно с родителите. Осъществяват се съвместни идеи и това е много хубава инициатива- непрекъснато да са с това, което се случва с училищния живот."

СнимкаАко детето има проблем и не го споделя с родителя, то той може да открие, че нещо го тревожи по промяна в неговото поведение. Училищният психолог е човекът, който трябва да забелязва промяната във всеки един ученик.

"Най- важното, което трябва всеки един родител да знае е, че трябва да се променя със своето дете. Трябва да е в крак с всичко модно, да е в крак с технологиите, а най- доброто, което може да направи един родител е да се учи постоянно цял живот да бъде родител. Трябва по- често да се организират обучения за родители и родителите да се включват в такива обучения, ако искат да не губят връзката с детето си", заяви Велислава Цанкова- психолог в Общинския съвет по наркотични вещества във Видин.

Споделянето и връзката между родител и дете се гради всеки ден.

"С баби и дядовци споделят повече децата, които са отгледани от тях. Все пак ние сме в град, в който много родители са в чужбина, за да могат да издържат децата си и поради тази причина голяма част от децата са гледани от баби и дядовци. И да, създава се една връзка между баби и дядовци. Може би има деца, на които им е по- свободно да споделят с баби и дядовци, отколкото с родители си, просто защото ги виждат по- рядко", смята Кристиян Кънчев- психолог в Общинския съвет по наркотични вещества във Видин.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Г еополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е доктор и..

публикувано на 25.02.25 в 13:17

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59