Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца се учат на любов към книгите

Снимка: Радио ВИДИН

Международният ден на детската книга се отбелязва на 2 април. Чества се от 1967 година. Празникът съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен (1805 - 1875).От днес започва и 13-ият "Маратон на четенето", който ще продължи до 23 април. По традиция националната инициатива се организира от Българска библиотечно- информационна асоциация в партньорство с асоциация "Българска книга" и тяхната инициатива "Походът на книгите".

Четат ли децата- кои книги и автори са им любими?

"Любимата ми книга е "Хари Потър", доста голяма беше. Миналото лято я прочетох... Не чета толкова детски книжки, колкото исторически.... Моята любима книга е "Тримата мускетари", защото има доста интересни приключения. В момента чета "Винету"... Аз не чета детски книги, не съм им голям почитател. Не обичам детските книги, тъй като са еднообразни. Разказва се винаги за приятелството, а аз си падам по фентъзито... Моята любима детска приказка е "Който не работи, не трябва да яде"... Много обичам да чета, особено през лятото. Обичам да чета и детски книги. Любимата ми приказка е "Тримата братя"... Нямам детска любима книга, аз по принцип обичам да чета приказки...", казаха видински деца пред Венцислав Величков.

Как детето да заобича книгите? Като библиотечните специалисти организират различни инициативи и то поднесени по подходящ начин пред децата:

"Опитваме се да хванем емоцията на децата, техните настроения, да разберем какво те обичат и по този начин да им поднесем книгата", каза директорът на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин Десислава Иванова.

СнимкаМаратонът на четенето стартира и във Видин от днес с децата от детска градина "Русалка".

"Ежегодно библиотеката организира кампания "Време за приказка", която е ориентирана към най- малките- детските градини и учениците от начален курс. Правим го с младежи доброволци и тук трябва да изкажа огромна благодарност към тези деца, които всяка година се присъединяват към нас и ни помагат. Нашата идея е да достигнем до всички тези деца, на място организираме по един малък маратон на четенето, а детските градини гостуват в библиотеката с подготвени приказни драматизации. Говорим си за книгите, говорим си за четенето", обясни Десислава Иванова.

За 13-а поредна година Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца се включва в Националната кампания "Маратон на четенето". Много наситена на събития програма са приготвили врачанските библиотекари, за деца от различни възрастови групи. Стартът е днес, от детския отдел, на който гостува детската авторка Мария Мартин - създател на приказната поредица "Градът на скейтбордовете".

"Тази година акцент в програмата ни е образователна игра "Научи за Ботев", която е разработена от библиотечните специалисти. Основната ѝ цел е да насочи вниманието на учениците към любопитни и малко известни факти, свързани с Христо Ботев," каза Милена Николова-експерт "Връзки с обществеността" в библиотеката.

Вниманието на най- малките читатели библиотекарите привличат с разнообразни инициативи през цялата година. Като "Лято в библиотеката", която последните две години преминава и в "Есен в библиотеката".

СнимкаВ Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана също са подготвили интересни и разнообразни инициативи, с които ще отбележат Деня на детската книга и Международния ден на книгата на 23 април. От днес до 5 април библиотекарите ще гостуват в детските градини, с инициативата "Разкажи ми приказка", в която в неформален приказен вариант учат децата как да се отнасят с книгите, какво представляват библиотеката, каква е разликата между библиотека и книжарница, както и цялата информация, която е необходима на децата, за да станат бъдещи читатели.

"В седмицата от 10 до 13 април работим с първокласниците с подобен вариант на "Разкажи ми приказка". Тази програма е насочена към първокласниците, за да покаже условията в нашата библиотека. Този първи досег с тази институция да бъде един много приятен, забавен, игрови процес. Самите деца да научат, че играта може да бъде свързана и с книгата, и възможностите на библиотеката за тяхното бъдещо развитие като читатели", заяви Мирела Младенова- завеждащ "Детски отдел" в регионалната библиотека. Библиотечният специалист посочи също, че работят много активно и добре с учителите и директорите на училищата и детските градини в града, което им помага да вършат своята работа с лекота.

Проявите, които организират библиотекарите са с цел да накарат децата да обичат книгата, да усетят неограничените възможности на тези четива, да развиват своите фантазия и въображение, да обогатяват своите знания.

Какви прояви предстоят през месец април в трите библиотеки по повод Деня на детската книга и "Маратона на четенето" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00