Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празничен ли е почивният 1 май

Снимка: Радио ВИДИН

1 май е Ден на труда и международната работническа солидарност. Официален празник. Много хора, особено от по- старото поколение, го свързват с манифестациите преди 1989 година. 1 май и сега е официален и неработен ден, но вече без организирани масови прояви, както по времето на комунизма. Мнозина сега използват почивния ден, за да излязат сред природата или просто за кратък отдих.

"Може би си спомняме в момента с носталгия. Наистина тогава ходихме по задължение, но сега това време ни липсва. Това, дето говорят, че идват инвеститори тук, това не са инвеститори, а това са експлоататори, експлоатират човешкия труд. Така че, не може да се радваме. А за манифестациите наистина си спомняме с носталгия... Спомняме си ги, даже сме участвали. Какво да ви кажа? Не знам. И хубаво, и не хубаво, беше добре, щото празнувахме... Това беше празник на партията, нищо повече. Всички маршируваха задължително. Тук е била жестока диктатура. Нямаме поводи за празник, защото същите хора управляват, които съсипаха държавата повече от 60 години... Почивен ден го усещам, отдавна не е повод за празник", коментираха видинчани.

Младите хора, родени след 1989 година, не отдават кой знае какво значение на Деня на труда. Манифестацията казват че е:

"Много народ, събрани на едно място... Някакво представление..."


Снимка: Иво Иванов, личен архивЗа манифестациите са чували от разговори вкъщи. Не виждат нищо лошо работещите да покажат публично какво са свършили. И не го усещат деня като празник:

"Няма нещо, което да ни накара да го усещаме."

"Звучи интересно", коментира друг видински ученик след като разбра какво е манифестация и обясни, че в училище не са учили за тези масови прояви.

Илия Начев е пенсиониран учител от Видин. Родом е от видинското село Жеглица. Спомня си, че 1 май се празнувал много тържествено и в неговото родно място:

"Навсякъде се правеха общи трапези. Задължително беше да се отиде. Доколкото си спомням, хората чакаха този празник. Участваха с желание, защото колкото и политически е, толкова и не е. Във Видин си спомням манифестациите- всички предприятия със знамена, песни, плакати, построени под строй. Даже имаше моменти, когато се подписваха хората. Всички успехи на предприятията се четяха. Ванко Иванов, той е от Жеглица, той водеше манифестациите с Тотка Нинова."

Казва, че сега 1 май не се чувства като празничен ден. Причините вижда в системата, която се промени след 1989 година. Трябва обаче да се цени като празник на труда.

"Тази, бих казал, пасивност от страна на гражданите се дължи именно на това, че не е достойно заплатен трудът на хората. Пенсионерите са с ниски пенсии. Това дразни хората, този нисък стандарт, който държим в България", смята Илия Начев.

Снимка: Владимир Джоканов, личен архивКато бивш учител държи събитията от новата ни история да се учат в училище:

"Не може баба и дядо да говорят за тези години. Различни са говоренията у дома. Нужно е този период да бъде отчетен по някакъв начин. От едни обикновени разговори вкъщи, не може да се добие реална представа."

За полагания доброволен труд в първите години след 1944 година казва, че имало и ентусиазъм у хората, защото се строи нещо общо:

"Например в Жеглица преди 60-те години се направи читалище. Много красиво читалище имаме и до ден днешен. Участваше се в такива мероприятия с чувството, че се гради нещо ново, нещо, което не е имало."

Участник в бригадирското движение след 1944 година е Владимир Джоканов, родом от Белоградчишкия край, с когото разговаряхме преди време:

Снимка"Участието беше абсолютно доброволно. 47-а година заминах бригадир на Хаинбоаз. Хората се включваха, защото имаше голям ентусиазъм, защото хората искаха да се построи нашата родина."

Безплатен труд в бригадите полага две години. Изграждането на Хаинбоазкия проход започнало 1946 година:

"Спехме на палатки и отдолу- папрат. И ние спехме върху папрата. Сутрин гледаме кой пръв ще стане да вземем колички, защото нямаше достатъчно колички. Ставали сме в 5 часа. А всяка вечер- лагерен огън и се излъчват първенците."

Датата 1 май го свърза завинаги и със съпругата му Еленка. Тогава се събират и на 6 май стават официално семейство. Годината е 1951.

Видинската община Брегово е единствената в областта, която традиционно отбелязва организирано Деня на труда всяка година. Утре, 1 май, от 11.00 часа ще започне тържествената част на празника на труда. Очакват се представители на посолството на Руската федерация в България и представители на община Неготин от Сърбия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е с..

публикувано на 25.02.25 в 13:17

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59