Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На гости в село Стубел

Дървото, от което извира вода

7
Снимка: Радио Видин
Село Стубел се намира в центъра на Северозападна България и граничи със землищата на 13 села: Сумер, Трифоново, Крапчене, Николово, Долно Белотинци, Ерден, Бойчиновци, Охрид, Палилула, Липен, Уровене, Пудрия и Краводер. Селото е с много стара история, многолюдно някога, сега с намаляло население до около 500 души. Това, от което се оплакват е безработицата и немотията, принудила много от хората да изберат живота в градовете и чуждите държави пред родното село. Оплакват се от безхаберието за българските села и липсата на редовен автобусен транспорт.

"Голямо село, ама ето-няма хора. По-младите само могат да си намерят работа, и то в града, а за такива като нас изобщо няма. И децата ходят от сега на училище и детска в Монтана. Няма редовно автобус, сутрин в 6.30 има един, после на обяд се връща и това е"
, оплакаха се жителите на Стубел.

СнимкаЗа ремонт "плаче" и инфраструктурата в селото. Имат само две асфалтирани улици, а насипаният чакъл се изронва периодически от силните дъждове. Бордюрите и градинката в центъра също има нужда от обновление, отчитат хората.

Емилия Йорданова е кмет на Стубел трети мандат. От години със здрава женска ръка се е научила да се справя с хорските проблеми, за които намира решение експедитивно. Харесва селото, в което е дошла като снаха и се бори за неговото облагородяване. Отчита демографската криза и отрицателния прираст.

"Положителният ни прираст се изразява в едно бебе за годината, на което много се радваме. С намаляването на младите намаляха и децата, което пък доведе до затваряне на детската градина и училището. Градината я затворихме преди две години, училището през 2008-ма. Сградите запустяха, никой няма интерес да ги вземе и стопанисва, да се направи може би център за стари хора, има нужда", обясни Емилия Йорданова.  

СнимкаЗа някогашното многобройно население и кипящ живот в село Стубел говори големината на сградите. Строени големи и величествени, днес са много трудни за поддръжка, казва кметицата Емилия Йорданова. Разчитат предимно на спонсори за ремонт и поддръжка, но и те се намират трудно. Радват се на ремонта на читалищния салон, който е един от най-големите в региона. В момента ремонтират и сцената до кметството с нов покрив, където ще проведат ежегодния си летен празник "Пъстрина пее" на 14 юли.

Има търсене на имоти в Стубел, което е добре, отчита Емилия Йорданова. Надява се по този начин селото да се подмлади и населението да се увеличава.

Легендата разказва, че името му е произлязло от дървото "стубла". От гръмотевица дървото паднало и от дънера му потекло питейно изворче. Там се заселили хора и до ден днешен селото съществува.

Снимка"Ние сме единствени с това име Стубел и никога не сме го сменяли. Има книга, написана от един местен човек и от нея знам, че тук са се заселили през 7 век славяни. "Стубело" е дърво, от което блика вода", обясни тя.

С рядко срещано име е и тяхната църква, която единствена във Видинската епархия носи името "Св. Св. Кузма и Дамян".

"На 1 юли и 1 ноември в църквата правим курбан. Направихме един лек ремонт на покрива, но искаме отвън оградата да се оправи. Трудно смогваме с косенето на тревните площи обаче. И в двора й, и гробищния парк, постоянно имат нужда от поддръжка в този сезон, а хора за целта нямаме"
, оплака се кметицата.
 
СнимкаЧиталищната дейност в Стубел е много добре развита, не крие гордостта си Емилия, която също е самодеец. Имат група за танци и песни, която има много изяви на всякакви сцени. Гордеят се и с местния футболен отбор с името "Селияк", които временно са в пауза и не играят, но от есента с пресни сили ще подновят участията си в първенствата по футбол.

В звуковия файл може да чуете целия разказа за Стубел, както и песента "Дунаве, бели Дунаве" в изпълнение на женска фолклорна група от село Стубел и оркестър "Цветница".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00