Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капанът на хазарта

Снимка: Пламен Коцев
В "Посоките на делника" говорим за въздействието на рекламите за лотарийни игри върху психиката ни и социален отдушник ли са залозите за бързи пари. Лотарийните билети са изключително популярни в България, така е и във Видин. Могат да се закупят от различни места, офиси на мобилни оператори, супермаркети, магазинчета, будки, кафенета, бензиностанции. Хора от всякакви възрасти трият канещи те да опиташ късмета си шарени картончета.

"На лотарийни билети не може да се разчита, може да се играе, но не и да се разчита за печалба, късмет. Взимал съм си, но безрезултатно. Знам, че е лъжа и измама, но пак купувам с надеждата да съм като милионерите, толкова вече станаха в България. Играя, да, печеля по два, по четири лева. Всеки ден по едничко пускам, страст..."
, коментираха видинчани.

Обединението "Демократична България", включващо ДСБ, "Да, България" и "Зелените", изпрати до председателя на парламента и парламентарните групи предложение за актуализиране на текстовете от Закона за хазарта. В проекта се предлага забрана за телевизионната реклама на частни лотарии преди 22 часа.

"Агресивната реклама, на която сме свидетели в момента, води до изкривяване на съзнанието на всички наши съграждани, че именно това е начинът да решат своите финансови и лични проблеми с участието в подобни игри."
 Това отбеляза в интервю на Диана Янкулова от програма "Хоризонт" Християн Митев, депутат от "Обединени патриоти".

Асоциацията на българските радио- и телевизионните оператори (АБРО) настоя текстовете да се подложат на обществена дискусия с бизнеса, експерти, медии и с всички, които имат отношение по темата. Прибързаното приемане на неясна редакция на Закона няма да доведе до ползи за обществото, смятат от АБРО.

Проучване за разпространението и регулацията на лотарийните игри показва, че атаката срещу рекламата и срещу начина на разпространение не е категорична. 

"Около една трета от хората не изразяват позиция", казва Васил Тончев - директор на социологическата агенция "Сова Харис", която е направила проучването по поръчка и с финансиране от Института за модерна политика. Той коментира пред колегата Лора Търколева защо една трета от хората не могат да преценят дали да се забранят този тип реклами и израз на какво е манията по триене на билетчета. В проучването се казва още, че основата част от участниците в тези игри са хора със средни доходи между 400 и 1000 лева месечно.

СнимкаЗабраната на реклама на хазартни и лотарийни игри в родния ефир е наложителна и дори малко закъсняла, смята психотерапевтът д-р Ивайло Димитров. Той от години се занимава с различни зависимости и смята, че проблемът вече е придобил огромни размери. Най-лошото е, че се създава усещане, че е нормално някой да си купи билетче и срещу 5-10 лева да стане много богат. Проблемът се осъзнава, когато вече има пристрастяване, казва психотерапевтът Силвия Славчева от клиника за терапия със зависимости:
"Обществото ни много високо толерира този проблем и възприема като нормално поведение, което не крие никакви рискове. Хората не го разпознават като проблем, а едва когато се достигне до по-сериозни щети, които засягат и личността на човек. Щети, чисто емоционални, поведенчески и материални, които се разпознават и от близките, едва тогава са склонни да потърсят професионална помощ. Това е вече на етап формирана зависимост и пристрастяване. Мотивите за игра на хазарт са свързани със задоволяването на такива физически нужди и потребности, които са свързани с възможността да спечеля голяма сума пари по лесния начин.Това е капанът на хазарта."

СнимкаПо думите на специалиста хазартната и опиевата зависимост причиняват едни и същи въздействия върху мозъка, а самопомощ е почти невъзможна:

"Това, което се наблюдава  при хазартните игри е, че много хора в напреднал стадий имат промени в мозъка, които много наподобяват промените при хора, употребяващи наркотици. Само че ефектът тук не се дължи на дрогата, а идва от играта на хазарт. При опиевата зависимост има друсане с вещества, докато при хазартната зависимост има друсане на емоцията."

СнимкаПо-рестриктивен ли е режимът към рекламите за лотарийни и хазартни игри в съседните ни държави? Пример от южната ни съседка, където се оказва, че при телевизионни реклами има надпис, предупреждаващ, че игрите на късмета не водят до решаване на финансовите проблеми на играещия. Лотарията навсякъде е нещо като мафия, е мнението на Никос Кадианос от Гърция, който е на гости във Видин.

"Навсякъде зад големите печалби има мафия. Всички играем с надеждата да спечелим, признавам, че и аз трия билетчета, казваме им "скрац". Само не ме питайте колко съм спечелил. При нас в Гърция лотарийни билети се продават само на определени места, по бензиностанции и магазини няма. И при нас има реклами по телевизията. Но тук, при вас, в България играя повече, отколкото в Гърция", казва гръцкият банкер и до скоро радио водещ Никос Кадианос.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45