Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е толкова трудно да се подобри положението на българските пенсионери?!

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" темата коментираме с областния председател на Съюза на пенсионерите във Видин Малинка Башлийска, с председателя на Отечествения съюз Симеон Симеонов и с народния представител и член на парламентарната комисия по труда, социалната и демографската политика Николай Иванов.


Хората, отдали на държавата си 30-40 години труд, заслужават спокойни старини, уважение и признателност! Получават ли ги?!

Преди два месеца пенсионери от Северозападна България се събраха в Монтана и учредиха свое обединение. Следващата им стъпка е голям протест, на 11 октомври във Враца. Целта е подтикване на управляващите да приемат Закона за възрастните хора и да преизчислят пенсиите им.

"Нека всички кажем, стига на геноцида над българския пенсионер. Да пожелаем на политиците да спрат да мислят, а да действат така, че хората в България да живеят нормален живот", заяви Малинка Башлийска.

От Отечествения съюз имат споразумение със Съюза на пенсионерите за сътрудничество. В програмата за дейността на организацията е записано, че най-болезнени са социалните последици. Голямата част от пенсионерите живеят в недоимък. Симеон Симеонов посочва някои от стъпките за облекчаване на положението на пенсионерите:

"Държавата да бъде коректна към своите пенсионери във финансов смисъл. Да си плаща сметките на държавните служители, да внася необходимите осигуровки в пенсионните фондове и да не бърка там, за да се разплаща със социалните привилегии на определени привилегировани категории трудещи се, като полицаи, военни..., взимайки пари за тяхното възмездяване при пенсиониране именно от тези фондове. Това е една от първите и най-бързи крачки, и изведнъж ще се почувства едно много по-сериозно освежаване във финансов план на тези фондове, за да може да се приведат и пенсиите в някакво справедливо осъвременяване, в по-добро ниво. И също трябва да се търсят много по-активно плащанията, които следва да се правят в пенсионните фондове от фирмите, от отделните граждани. Трябва да бъдат контролирани сериозно и съответно да не се правят експерименти с тези фондове."

Николай Иванов коментира: Докога българските пенсионери ще са сред най-бедните? Кога пенсиите ще им стигат, за да идат като техни връстници от Германия или Франция на круизна екскурзия? И кога политиците ще започнат да се отнасят сериозно към пенсионния модел?

"Докато всички политици не разберат ясно, че почти всички възрастни хора живеят на практика не на ръба на физическото оцеляване, а буквално физически оцеляват, промяна няма да има. Пари има достатъчно, но те отиват за по-приоритетни за управляващите, общо казано, проекти."


Още по темата, както и слушателски мнения чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00