Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как "бърнаут" ни влияе

Какво представлява синдромът на професионалното изчерпване

2
Снимка: Радио ВИДИН

Английският термин "burnout", известен като "синдром на професионалното изчерпване" е понятие, използвано за първи път в статия на американския психиатър Хърбърт Фройденбергер още през 1974 г. Той забелязва този синдром сред своите колеги и го характеризира със специфични симптоми и стадии на развитие. Основно представлява повишено чувство за интелектуално, емоционално и физиологично изтощение. Оказва се, че това е професионален феномен, който влияе върху всички аспекти на личността - физиологични, емоционални, поведенчески, включително води до проява на различни настроения и сериозни заболявания. През последните години изследванията обхващат много професии, сред които са полицаи, учители, журналисти, лекари и научни работници.

Как можем да се справим с този синдром и какви са проблемите, които той може да ни създаде?

Животът ни понякога може да се окаже доста изтощителен, особено за хората, живеещи в по- големи населени места. Еднообразието и стресът на работните места, малките неща, които не можем да променим, влияят ежедневно на психическото ни състояние. Росица Иванова работи в сферата на търговията с хранителни продукти и работната ѝ седмица е от понеделник до събота. Според нея постоянната месторабота по някакъв начин влияе върху развитието на синдрома на професионалното изчерпване.

"Има значение колко време си на една работа. Рутината се натрупва с времето и колкото и да си лаик в дадена област, ти се научаваш да вършиш определен вид работа. Свикваш с това, което всеки ден работиш- то се повтаря и в един момент ти губиш това предизвикателство, което имаш в началото, при постъпването си на дадена работа. Тогава, именно, според мен се получава и този "бърнаут"- коментира Росица Иванова.

Иво Икономов - ЕРИДАНГоляма част от младите днес търсят своите професионални предизвикателства в по- големите градове на страната и в чужбина. В столицата от години живеят хора от Българския Северозапад. Безспорно големият град предоставя безкрайно много възможности, но и рисковете да живееш и работиш в София никак не са малко. Иво Икономов е от Монтана, рок музикант, потърсил развитие на голямата сцена. Той е създател на група ЕРИДАН и до момента успява да се реализира успешно дори и зад граница. Иво Икономов, обаче има и постоянна работа, а музиката, освен страст и начин на живот, е и начин да се освободи от синдрома на професионалното прегряване.

"Аз работя към една голяма софийска фирма и се занимавам с транспорт. Аз мисля, че с този синдром ние се сблъскваме още от много малки, още в училище, когато трябва да правим неща, които не са ни по нрава. Ние просто си живеем в нашите мечти, а мечтата е най- ценното нещо в един човек и за нея няма възраст... Музиката взима много и за нея се дават много жертви. Това е страхотно психическо натоварване. Много е трудно да поддържаш действаща една рок група. Може би отстрани това изглежда лесно, но съвсем не е така"- посочи Иво Икономов.

Оказва се, че, когато започнем нервно да отброяваме дните до петък сме на път да изпитаме "бърнаут". За синдрома поговорихме и с психотерапевта от Враца Димитрина Пеева:

"Можем да говорим, както за психологичен проблем така и за физиологичен, и поведенчески такъв. Това са части от симптоматиката на синдрома на професионалното изчерпване. Това е синдром на изтощението. Той включва развитието на отрицателна самооценка, отрицателно отношение към работата. Не е задължително да има загуба на творчески потенциал, не е реакция на скука, а това по- скоро е проблем" - уточни Димитрина Пеева и допълни:

Развитието на синдрома на професионалното изчерпване е пряко свързано с несъответствието между личността и професията му. Американският психолог Кристина Маслах определя шест основни области на несъответствие. Това са изискванията към работещия и неговите реални възможности, стремеж към независимост в работата и степента на приложен контрол, вложените усилия в работата и недооценка на приносите, отсъствие на позитивни взаимоотношения с работния колектив, отсъствие на справедливи взаимоотношения в работата, етични принципи на личността и изискванията на работата. 

Как да се справим, обаче, с бърнаута? Тези от нас, които решават да напуснат града по време на почивните дни и да се насладят на природата и чистия въздух са на правилния път. Физическото откъсване от рутината е доста ефективен метод. Попитахме видинчани знаят ли какво е "бърнаут" и как успяват да се откъснат от ежедневните си задачи на работното място.

"Според мен това е вътрешно състояние на човека, защото поставен в условията на конкуренция, която е изключително жестока в момента в България, всеки един човек иска да се докаже и да покаже най- доброто от себе си. Понякога това води до доста тежки последствия за самия него... Това е изключително напрежение, което се нагнетява и в останалите, а не само в самия човек... Не съм много запознат с този синдром, но аз съм такъв, че ми е интересно, а и се занимавам с танци и това не е проблем... Мисля, че постоянно сме заобиколени от стрес, което не го осъзнаваме"- казаха видинчани.   

Оказва се, че 40% от работещите напускат работа заради "бърнаут". Докато в последните години емоционалното изтощение, предизвикано от силна натовареност на работното място, се свързваше предимно с високо отговорни длъжности, тенденцията за загуба на мотивация и неудовлетвореност се засилва в най-разнообразни области. По данни на Евростат, 55% от изгубените работни дни в Европа се дължат именно на стрес, като у нас този дял е около 40%. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00