Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

25 заразени, 400 под карантина в сръбската община

Зайчар с полицейски час заради коронавируса

2
Снимка: Община Зайчар


Над 400 души под карантина, 25 заразени с коронавирус- така изглежда статистиката за съседната община Зайчар. Сръбският град е на 45 километра от Видин. Приятелствата за живеещите от двете страни на границата са многобройни. Само допреди месец Зайчар бе любима дестинация за мнозина за гурме туризъм, пазар или просто за разходки. Сега обаче границата е затворена и посещения няма. 


Както в България, така и в Сърбия е въведено извънредно положение, а мерките са доста по-строги. Заради големия брой заразени, кметът на Зайчар Божко Ничич публикува ежедневно в профила си във Фейсбук информация за това какво се случва в Зайчарска община. Наскоро започна да публикува текстовете и на български език. Смята, че така ще могат да се информират приятелите му от България за всичко, което се случва там: 


"Ситуацията в Зайчар през последните два-три дни е малко по-притеснителна, отколкото в началото. Това е така, заради това, че един малък процент хора от цялото население на града не се съобразяваха с мерките и ограниченията, които сме въвели. Очевидно това е така, защото още на старта преди 10 или 12 дни, когато започнаха да се взимат мерки и да се правят ограничения, то те не бяха спазвани от завърналите се от чужбина. Поради тази причина до момента в Зайчар имаме 25 положителни проби за коронавирус. Близо 400 души са в изолация, защото са били контактни или имаме съмнения за контакти с болни с COVID- 19. В цяла Сърбия и в Зайчар има ограничения за всякакво движение от 17 часа вечер до 5 часа сутринта. То не важи само за тези, които са необходими на работното си място, разбира се. Това се медицинските лица и хора, които работят на важни места в обществения сектор. Забрана има и е събота- от 13 часа до понеделник, до 5 часа сутринта- да няма никакво движение. Това се прави с цел да се избегнат всякакви контакти и да не се пренася вируса. Най-важното за цяла Сърбия сега, в това число и за Зайчар, е тази крива да започне да се спуска, за да може да се облекчи работата на здравната система и точно когато си дойдоха хората от чужбина, ние стоим реално добре, но за сега кривата за заболяването расте."


За разлика от Видин, в Зайчар се пръска ежедневно с дезинфектант из целия град. Това го правят със собствена техника и земеделски стопани от региона, допълни още кметът Божко Ничич:


"Включиха се всички, градът иначе се пръска всеки ден и в най-малките улички, а не само по главните, навсякъде се пръска за дезинфекция. Пръска се и пред магазините, всички управители на блокове имат заповед да направят санитарна бариера с напоена гъба с натриевхипохлорид. На всички сгради е наредено да се дезинфекцират стълбите и парапетите. Стремим се с тази хигиена да вдигнем максимално нивото на защита, защото очевидно това е начинът да се спре разпространението на вируса."



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Клод Моне -

В "Музикална зона" на 17 юли 2025 слушаме Клод Дебюси

В разгара на летния сезон си почиваме мързеливо под звуците на флейтата, долавяйки морски бриз, плисък на вълни, свеж полъх и топли слънчеви лъчи. Те идват от прекрасните импресионистични образци за симфоничен оркестър "Следобедът на един фавн", "Ноктюрни" и "Морето". Сенки и светлини, чувства и усещания, цветове и емоции, впечатления и състояния,..

публикувано на 17.07.25 в 09:00

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28