Както в България, така и в Сърбия е въведено извънредно положение, а мерките са доста по-строги. Заради големия брой заразени, кметът на Зайчар Божко Ничич публикува ежедневно в профила си във Фейсбук информация за това какво се случва в Зайчарска община. Наскоро започна да публикува текстовете и на български език. Смята, че така ще могат да се информират приятелите му от България за всичко, което се случва там:
"Ситуацията в Зайчар през последните два-три дни е малко по-притеснителна, отколкото в началото. Това е така, заради това, че един малък процент хора от цялото население на града не се съобразяваха с мерките и ограниченията, които сме въвели. Очевидно това е така, защото още на старта преди 10 или 12 дни, когато започнаха да се взимат мерки и да се правят ограничения, то те не бяха спазвани от завърналите се от чужбина. Поради тази причина до момента в Зайчар имаме 25 положителни проби за коронавирус. Близо 400 души са в изолация, защото са били контактни или имаме съмнения за контакти с болни с COVID- 19. В цяла Сърбия и в Зайчар има ограничения за всякакво движение от 17 часа вечер до 5 часа сутринта. То не важи само за тези, които са необходими на работното си място, разбира се. Това се медицинските лица и хора, които работят на важни места в обществения сектор. Забрана има и е събота- от 13 часа до понеделник, до 5 часа сутринта- да няма никакво движение. Това се прави с цел да се избегнат всякакви контакти и да не се пренася вируса. Най-важното за цяла Сърбия сега, в това число и за Зайчар, е тази крива да започне да се спуска, за да може да се облекчи работата на здравната система и точно когато си дойдоха хората от чужбина, ние стоим реално добре, но за сега кривата за заболяването расте."
За разлика от Видин, в Зайчар се пръска ежедневно с дезинфектант из целия град. Това го правят със собствена техника и земеделски стопани от региона, допълни още кметът Божко Ничич:
"Включиха се всички, градът иначе се пръска всеки ден и в най-малките улички, а не само по главните, навсякъде се пръска за дезинфекция. Пръска се и пред магазините, всички управители на блокове имат заповед да направят санитарна бариера с напоена гъба с натриевхипохлорид. На всички сгради е наредено да се дезинфекцират стълбите и парапетите. Стремим се с тази хигиена да вдигнем максимално нивото на защита, защото очевидно това е начинът да се спре разпространението на вируса."
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..
Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство. България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..
Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..
За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...
Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..
Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...