Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучение и работа от вкъщи- справяме ли се?

Снимка: Радио Видин

Вече повече от месец в страната ни е въведено извънредното положение заради световната пандемия, причинена от коронавируса. Много хора бяха временно освободени от работа, други пък напълно загубиха работните си места. Има обаче и една група от работещи, които успяват да пригодят своя работен процес и благодарение на интернет и съвременните технологии продължават да извършват служебните си задължения. Макар и все по-малко на брой, те продължават да работят и да плащат своите месечни данъци и осигуровки в условията на извънредно положение. Обучението в училищата бе един от секторите, които обявеното извънредно положение засегна пряко. След като ученици и учители бяха разпуснати за неопределено време, се появиха и всякакви прогнози за това, как ще продължи обучението и дори, че може да бъде обявена нулева учебна година. В крайна сметка бе намерена алтернатива и с помощта на съвременните технологии учениците продължиха онлайн да учат своите уроци. Успешна ли е тази формула и как децата се справят в тази извънредна ситуация- това попитахме Евлогия Манджукова, директор на ПГ по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин:

"Аз имам чувството, че цял живот сме работили така, защото за този един месец успяхме да обърнем образователната система в съвсем друг вариант, в съвсем друг формат. Оказа се, че учителите са хора и креативни, и издръжливи, и високоморални, и отговорни, и много бързо, без мрънкане пренастроиха работата си от вкъщи. Много сплотени колективи се оказаха колективите в различните учебни заведения ... Има деца, които имат заплатен ограничен достъп до интернет, други, на които министерството осигури свободен достъп, има и други, които имат по- обикновени телефони и не могат да се ползват като таблети ... Учениците ще бъдат малко по- разочаровани, ако им се наложи да учат малко повече и през лятото. Разбира се, че е възможно да направим летни абитуриентски балове, няма никакъв проблем. В края на краищата това е тяхната последна година в училище."- обясни Евлогия Манджукова, директор на ПГ по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин.

Как учениците приемат предизвикателството да са пред компютъра ежедневно този път с цел обучение- това попитахме Габриела Ничева, ученичка от XII клас на видинската гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков":

"Аз не намирам затруднения да се справям с този тип обучение, защото се концентрирам главно върху матуритетния материал. Учителите по другите предмети също проявяват разбиране към дванадесетокласниците. Друг позитив е повечето свободно време, което имаме и самата свобода, откъм изпълнението на задачите."- каза Габриела Ничева.

Може ли да се преподава музика чрез интернет? Явор Деспотов от Видин от години живее и работи в София, като преподавател по китара в столичното читалище "Алеко Константинов 1897", а също така свири в редица рок формации. Днес Явор, след завръщане от гастрол в Швеция, е в родния си дом във Видин и с помощта на съвременните технологии продължава да преподава китара на желаещите да свирят.

"Никога не съм се замислял, че може да настане такава ситуация и такива времена, при които да се наложи такъв начин на дистанционна работа. Учениците имат желание да се обучават, както това се случва в училищата, така и по музика, в случая на китара. Продължаваме занятията онлайн, чрез различни платформи. Учениците изпращат на един дисплей нотите, а на другия дисплей слушам и гледам как свирят... В момента концертите и живите участия на всички изпълнители са ограничени заради извънредното положение, но имам много идеи, когато това приключи, да направим различни проекти с групите, в които свиря."- каза Явор Деспотов.

Дори и в най-смелите си прогнози никога не съм си представял, че една медия може да работи дистанционно. Това обаче днес се случва в радио Видин и моите представи се оказаха погрешни. Главният инженер на радио Видин Светослав Цветанов и неговият екип веднага реагираха на предизвикателството, днес обявеното извънредно положение се спазва стриктно и екипът работи дистанционно, благодарение на съвременните технологии.

"Интересно предизвикателство, тази криза, този вирус, предостави пред нас. Не е лесно, защото винаги живият контакт с хората е много по- добър и разбираш дори от техните изражения на лицето какво искат и какво чувстват. Винаги, когато си на живо, е по- лесно да се работи ... Колегите приеха идеята за дистанционна работа с отворени обятия, тъй като е хубаво човек да си седи вкъщи и да работи ... Нашата работа обаче е интересна, защото се срещаме със страшно много хора, когато сме на работа и така обогатяваме знанията си и разширяваме спектъра на вижданията. Дистанционната работа си има и предимства, и недостатъци. Създадената организация на работа при извънредно положение в момента ще даде допълнителен опит и рутина след време на служителите на радио Видин."- смята главният инженер на медията Светослав Цветанов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45