Пандемията постави в изолацията хора в затруднено положение, чийто социални контакти и без това са ограничени. В община Видин социална програма помага за справяне с битовите проблеми на хора с увреждания и възрастни над 65 години, които не могат да се обслужват сами. Над 350 души от началото на юни получават подкрепа по програма за патронажна грижа, финансирана с европейски средства. Програмата е насочена също и към самотни родители с деца до 12 години, както лица, поставени под карантина заради Covid-19. 62 ма души, доскоро безработни, са наети по нея, каза заместник-кметът на Видин Борислава Борисова:
"Прокетът "Патронажна гриаж за възрастни хора и лица с увреждания в община Видин" стартира и ще бъде изпълняван до края на календарната година, до 31 декември. Към него работят 57 изпълнителя, двама диспечера, трима са от управленския екип на проекта. Общо са 62-ма. Трудовата заетост е различна. Има хора, наети за 8-часов работен ден и хора на 4-часов работен ден. Искам да допълня, че проектът обслужва хора от всички населени места на община Видин. Задълженията на хората са да обгрижват нашите съграждани и хората от общината според техните потребности. Един от основните ангажименти е да пазаруват на тези хора с техни финансови средства, освен това да извършват техни административни и здравни услуги, изваждане на необходими документи, било то от Община Видин или от други институции, както и заверяване на здравни книжки, придружаване до лекар, зъболекар, в зависимост от необходимостта на хората."
От Общината били подготвени за социалната услуга още преди да е стартирала:
"Още преди Общината да кандидатства по този проект, Община Видин беше обявила на сайта телефонни номера на направление "Социални услуги и здравни дейности", където поставихме наш колега, за да получава сигнали от хора, които са нуждаещи се. Искам да припомня на нашите съграждани, че ние много преди да се отвори този компонент 3 по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" бяхме започнали такава социална дейност за грижа за възрастните хора, хората в неравностойно положение, самотните майки във времето на пандемията, която се разпространяваше и хората се притесняваха да излизат, особено най-рисковата група- възрастните хора. Тогава още дойде идеята и започнахме да работим за сметка на Общината подобни услуги, така че ние вече бяхме проиграли възможността и знаехме, че тук нашите съграждани ще имат голяма необходимост."
Ценка Ванкова е сред хората във Видин, които ползват услугата. Казва,че иначе сама не би се справила:
"Аз съм почти обездвижена, трудно се придвижвам и до лекар. На четвъртия етаж сме, нямаме асансьор и ни е много трудно…Благодарна съм много и смятам, че всички хора като мен, които имат здравословни причини, не могат да не са доволни от услугата."
Галина Васкова, която помага на Ценка и съпруга и, наскоро се върнала от чужбина, а програмата на общината е първата възможност за нея да започне работа. Телефонът и винаги е на разположение на хората, за които се грижи:
"Начинът на работа е като те ми се обаждат по телефона, казват от какво имат нужда- дали трябва да платя някаква битова сметка, далии имат нужда от храна."
За 30 души, които не могат да излизат от дома си или пък трудно се справят сами се грижи Стефка Илиева. Програмата е необходимост и за нея самата, той като няколко месеца нямала работа:
"Това е една възможност да се помогне на хората в неравностойно положение, като и за нас, защото аз бях безработна, самотна майка с две деца."
423 000 лева са осигурени за патронажната грижа във Видин до края на годината. 360 000 от тях са по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", а останалите са национално финансиране.
Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..
От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път. " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..
Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември. Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..
В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците приготвят обедно меню по време на часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..
Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..
Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...
В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..