"Поради пандемията и невъзможността да направим общо събрание, на което да направя отчет за дейността си през тази година, реших да го публикувам на фейсбук страницата ни в Интернет, за да могат всички да видят какво е направено за това време", обяснява Роман Иванов.
Преди година, когато посетихме селото, основната му амбиция беше да направи Ослен Криводол архитектурен резерват. Днес е удовлетворен от свършеното и не крие решението си да продължи със същия устрем.
Роман Иванов идва в родното място на съпругата си преди 4 години. По професия е геолог и оставя столицата и печеливш бизнес, за да дойде в малкото планинско селце, където намира спокойствие и вътрешна хармония.
Разказва, че животът днес в селото е много по-спокоен и подреден, отколкото преди година и не отрича приноса си за това:
"Откакто бях назначен на тази длъжност като кметски наместник, виждам колко много потенциал за работа и развитие има това малко предбалканско селце. Този потенциал си дремеше от никого неизползван и някак мързеливо се движеха дните преди това.
Още с встъпването си в длъжност много исках селцето ни да стане известно. Хората да са чували името му и да знаят къде е. Тогава не знаех как ще се случи това, но такава беше мечтата ми. И ето, че година по-късно тази мечта се сбъдна, благодарение на мегалитното скално светилище в местността "Пещта", която се намира на около два километра от селото.
Много неща се случиха през тази една година. Най-напред изчистихме всички незаконни сметища в селото. Това го постигнахме със задружните усилия на всички в селото. Улиците ни също са изчистени...
В селото живеят към 120 човека. От тях 60 % са възрастни хора, а останалите - от ромски произход. Те са активното население тук. От социалната дейности важно да се спомене, че е осигурен топъл обяд на 18 възрастни от селото. В изпълнение на Проект "Патронажна грижа за възрастни хора" 16 жители на селото получават почасови здравно-социални услуги. 38 местни жители в неравностойно социално положение получиха хранителни пакети от БЧК. Осигурена е работа по трудов договор на 5 човека от селото /от малцинствените групи/ - двама към ОП "Чистота" Мездра и три жени като социални асистенти...
Много от дейностите ни бяха насочени и към подобряване а инфраструктурата в селото. Одобрен е проект по програма "Малки местни инициативи" за цялостен ремонт и саниране сградата на кметството, която не е ремонтирана от 30 години. Изцяло бе ремонтиран навеса в гробищния парк, почистен бе от боклуци, храсти и дървета, неколкократно косихме тревата. Ремонтирана е автобусната спирка в центъра на селото. Монтирани са декоративни табели с имената на улиците, поставени с кошчета за боклук и боядисахме всички електрически стълбове в цветовете на българското знаме. Поставени са и 3 информационни табла на възлови места в селото..."
Още от отчета за първата година от мандата на кметския наместник на Ослен Криводол- Роман Иванов, подробности за новата фейсбук страница на селото и спомени за това, как са отбелязвани празниците в селото преди години, споделени от Диана Цветанова, можете да чуете в звуковия файл.
Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..
Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..
Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..
Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца. Днес в него са останали около 180 жители. Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..
Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период? Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни? Могат ли да..
Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..
Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..