Синагогата във Видин, която е втората по големина в България, скоро ще върне стария си блясък. Няма да е молитвен дом, а културен център. Започна реставрацията на сградата, която от десетилетия е подложена на разрушение. За възстановяването ѝ е осигурена безвъзмездна помощ по оперативна програма "Региони в растеж". Общината ще ползва и кредит.
Близо 9 800 000 лева са нужни, за да бъде възстановена сега синагогата във Видин. Строена е по подобие на тази в Будапеща. Издигната е с дарения само за година. В Държавния архив във Видин са запазени много документи и снимки, каза началникът на отдела Светлана Кръстева:
"Еврейската общност предприема мерки за построяване на синагога още през 1888 година и с много дарения, включително е искана помощ и от Народното събрание и Видинската община, е завършена през 1894 година."
Някога наричали синагогата "белия лебед на Дунав", защото се виждала от далеч край реката, разказва Стрея Пунчева, от еврейската общност във Видин:
"С тия четири кули на брега на Дунав, наподобяващи на кораб, е много величествена."
Синагогата е била молитвен дом за евреите повече от 50 години, сочат документите от отдела на Държавния архив:
"След масовото изселване на евреите от Видин след 1949 година, тук остават много малка общност и тогавашната видинска еврейска община решава през 50-те години да дари сградата на видинската община."
Години наред синагогата е ползвана за склад, докато в началото на 80- те години на миналия век било решено сградата да се превърне в концертна зала, заради добрата акустика, каза Светлана Кръстева:
"Започнало е укрепване. То е видно какво е извършено и в началото на 90-те години вече се е стигнало до покрива да се ремонтира, като е отстранен старият покрив и тогава спира финансирането, спира се строителството."
За надеждите повече от четвърт век да бъде възстановена, разказва Роза Маринова, председател на еврейската организация във Видин:
"Беше ни много мъчно и болно такава хубава сграда да не се запази през вековете."
За да бъде реставрирана, синагогата е дарена от организацията евреите в България на Общината във Видин. Вече ще е с друго предназначение, обясни Стрея Пунчева:
"Да бъде полезна за общността на Видин. Ние молитвен дом не можем да я направим. Нямаме евреи достатъчно за молитвен дом."
Сградата ще бъде превърната в културен център, обясни архитект Драгомир Йосифов от проектантския екип. Ще носи името на световно известния художник Жул Паскин, който е роден във Видин:
"Нашият стремеж е изцяло да я възстановим във вида, в който е била, без въобще да правим никакви наши подобрения или намеси. Тази сграда ще започне действително един много разнообразен живот. От различни културни мероприятия до различни четения концерти, филми ще могат да бъдат представяни. Също така се отделя едно специално помещение, така с огромна благодарност към еврейската общност, която всъщност дарява тази сграда."
Ще се ползват модерни технологии, обясни ръководителят на проекта по реставрацията Лъчезар Лалов:
"Целта на проекта не е да се възстанови абсолютно автентичния оригинален вид. Синагогата ще бъде реставрирана, ремонтирана с модерни материали по такъв начин, че този период, през който е стояла отворена, без покрив, да се постигне максимална здравина и устойчивост на строежа."
Синагогата е съвсем близо до крепостта "Баба Вида". Надеждата е, че още в края на следващата година ще може и да се посещава от туристите.
Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..
Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..
В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..
От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..
Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..
В монтанското село Котеновци вече има младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..
Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..