Синагогата във Видин, която е втората по големина в България, скоро ще върне стария си блясък. Няма да е молитвен дом, а културен център. Започна реставрацията на сградата, която от десетилетия е подложена на разрушение. За възстановяването ѝ е осигурена безвъзмездна помощ по оперативна програма "Региони в растеж". Общината ще ползва и кредит.
Близо 9 800 000 лева са нужни, за да бъде възстановена сега синагогата във Видин. Строена е по подобие на тази в Будапеща. Издигната е с дарения само за година. В Държавния архив във Видин са запазени много документи и снимки, каза началникът на отдела Светлана Кръстева:
"Еврейската общност предприема мерки за построяване на синагога още през 1888 година и с много дарения, включително е искана помощ и от Народното събрание и Видинската община, е завършена през 1894 година."
Някога наричали синагогата "белия лебед на Дунав", защото се виждала от далеч край реката, разказва Стрея Пунчева, от еврейската общност във Видин:
"С тия четири кули на брега на Дунав, наподобяващи на кораб, е много величествена."
Синагогата е била молитвен дом за евреите повече от 50 години, сочат документите от отдела на Държавния архив:
"След масовото изселване на евреите от Видин след 1949 година, тук остават много малка общност и тогавашната видинска еврейска община решава през 50-те години да дари сградата на видинската община."
Години наред синагогата е ползвана за склад, докато в началото на 80- те години на миналия век било решено сградата да се превърне в концертна зала, заради добрата акустика, каза Светлана Кръстева:
"Започнало е укрепване. То е видно какво е извършено и в началото на 90-те години вече се е стигнало до покрива да се ремонтира, като е отстранен старият покрив и тогава спира финансирането, спира се строителството."
За надеждите повече от четвърт век да бъде възстановена, разказва Роза Маринова, председател на еврейската организация във Видин:
"Беше ни много мъчно и болно такава хубава сграда да не се запази през вековете."
За да бъде реставрирана, синагогата е дарена от организацията евреите в България на Общината във Видин. Вече ще е с друго предназначение, обясни Стрея Пунчева:
"Да бъде полезна за общността на Видин. Ние молитвен дом не можем да я направим. Нямаме евреи достатъчно за молитвен дом."
Сградата ще бъде превърната в културен център, обясни архитект Драгомир Йосифов от проектантския екип. Ще носи името на световно известния художник Жул Паскин, който е роден във Видин:
"Нашият стремеж е изцяло да я възстановим във вида, в който е била, без въобще да правим никакви наши подобрения или намеси. Тази сграда ще започне действително един много разнообразен живот. От различни културни мероприятия до различни четения концерти, филми ще могат да бъдат представяни. Също така се отделя едно специално помещение, така с огромна благодарност към еврейската общност, която всъщност дарява тази сграда."
Ще се ползват модерни технологии, обясни ръководителят на проекта по реставрацията Лъчезар Лалов:
"Целта на проекта не е да се възстанови абсолютно автентичния оригинален вид. Синагогата ще бъде реставрирана, ремонтирана с модерни материали по такъв начин, че този период, през който е стояла отворена, без покрив, да се постигне максимална здравина и устойчивост на строежа."
Синагогата е съвсем близо до крепостта "Баба Вида". Надеждата е, че още в края на следващата година ще може и да се посещава от туристите.
Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..
Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас. Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...
Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред. За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..
Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..
154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..
Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси. На форума участниците..