Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търси се модел за достъпно и ефективно правосъдие

Снимка: Радио ВИДИН

Предлаганата реформа на съдебната карта в България без широко обществено обсъждане крие много рискове - около това становище се обединиха юристи и ръководители на институции на среща във Видин, на която бе обсъден "Модел 4" за оптимизация на съдебната карта на българските съдилища и прокуратури и разработване на единна информационна система на съдилищата.

Реформа в съдебната система трябва да има, тъй като е отворена и е регулатор на обществени отношения. При промяна на обществените отношения, на демографската карта на страната и ред други фактори, такава реформа трябва да има и ние не сме против реформата, каза в студиото на Радио ВИДИН адвокат Кирил Груев- председател на Адвокатска колегия- Видин. Той обясни какво предвижда "Модел 4":

"Най- общо казано предвижда се трансформиране на районните съдилища в териториални отделения на районните съдилища, които ще останат... Примерно във Видин имаме три районни съдилища- във Видин, в Кула и  в Белоградчик... И на практика да функционира един Районен съд с две териториални отделения към него, в които ще има съдии. Вече няма да е такъв броят им, няма да има председател, няма да има ръководство, но това ще промени и подсъдността. Тъй като вече ще бъдат териториални отделения, говорим по отношение на гражданските дела, там ще разглеждат основно заповедни производства и искове до 2 000 лева, както и наказателни дела за т.нар. престъпления с ниска степен на обществена опасност, за които се предвижда до 2-3 години лишаване от свобода." 

Ако семейство от Белоградчик или Чупрене реши да се разведе, няма да може да го направи в териториалното отделение, а трябва да дойде във Видин. Ако едно такова дело продължи във времето и отнеме няколко съдебни заседания, на които се разпитват и свидетели, това означава, че хората от Белоградчик или Чупрене трябва да дойдат във Видин, за да потърсят достъп до правосъдие. Нямаме възможност и за електронно правосъдие, което означава, че по електронен път да се входяват исковите молби, документите по делото. В общините от селски тип, не навсякъде има редовен и интернет и не всички хора имат такава грамотност За тях алтернативата остава да подават документи на хартиен носител и да се явяват по дела. Преброяването на населението също е един от факторите, които имат значение за това как да се проведе съдебната реформа, допълни адвокат Кирил Груев:

"Останах с впечатлението и с убеждението, че "Модел 4" е разработен малко на принципа на обществените поръчки- икономически най- изгодно, т.е. имам предвид, да се спестят пари на съдебната система, защото на някои места нямало голяма натовареност на съдилищата и понеже нямало натовареност трябвало да се оптимизира и там да бъдат закрити и превърнати в териториални отделения. Това е в нарушение на основни конституционни принципи, защото всички граждани трябва да имат достъп до правосъдие и да имат равен достъп до правосъдие."

Моделът не е съобразен с нормативната уредба, смята съдия Илия Илиев- изпълняващ длъжността председател на Окръжния съд във Видин:

"За да се прокара този модел, трябва да се променят поне минимум 5 закона, между които Граждански процесуален кодекс, Наказателно- процесуален кодекс, Закон за нотариусите и нотариалната дейност. Ако Народното събрание не промени тези текстове, моделът просто няма да съществува. Висшият съдебен съвет изложи съображения, че е извършен анализ за състоянието на съдилищата и прокуратурите, като според тях е извършен и преглед, и анализ на текущото състояние на Районен, Окръжен и Апелативен съд, тяхната ефективност, както и анализ на взаимоотношенията и връзките между отделните институции. Дали е извършен такъв анализ вие преценете след като не е извършено такова обсъждане, в този вид, както започваме да го обсъждаме сега с вас. Трябваше да се зададе модел за оптимизиране на съдебната карта на районни съдилища и изготвяне на пътна карта, така е записано- на пътна карта, за реформата на териториалните структури на останалите съдилища, като минималната численост, натовареност, разпределение на населението, криминална активност, географско разстояние, достъпност на обществения транспорт, социално- икономическо развитие на съдебните райони, дигитално развитие и интернет достъп и други фактори. Вие сами преценете това нещо обсъдено ли е при "Модел 4"... Моделът предвижда Окръжният съд да стане основен първоинстанционен съд."

Промяната, която касае районните съдилища води до това, че най- масовите досъдебни производства минават на първа инстанция в окръжния съд. Получава се едно изместване на натовареността, а оттук идва и въпросът за срочност на разглеждане на делата, коментира Драгомир Дончев - Директор на Териториална дирекция на ДАНС - Видин:

"Най- масовите, говорим за наказателните, не взимам отношение по гражданските дела, най- масовите досъдебни производства, които се образуват при нас в органите на досъдебното производство минават на първа инстанция в окръжен съд- грабеж, присвояване, обсебване, измама, всички стопански, финансови престъпления и документните... Получава се едно изместване на натовареността, оттук идва и въпросът за срочност на разглеждане на делата и респективно за получаване на справедливост и правосъдие от страните, участници в съдебния процес. Защото като втора инстанция вече основният съд става апелативния."

Божидарка Йосифова е председател на Районен съд Белоградчик. Тя изложи в резюме становището на служителите на съда:

"Категорично сме против приложението на "Модел 4"... Не без значение е географският фактор. Всички знаете къде се намира Белоградчик като топографски особености, колко трудни и тежки зимите са там, колко сложно е пътуването до град Видин по този натоварен път с ежедневно случващи се катастрофи и ПТП дори със жертви и много пострадали. Няма как хората от такива отдалечени населени места, тъй като Районен съд- Белоградчик покрива четири общини, в които попадат 52 населени места, всички тези хора да имат и финансовата, и физическата възможност, и дори обезпечеността с автомобили, за да достигнат до областния град, каквато е идеята, според "Модел 4"- да остане само един съд в областния град, защото съгласно модела, Районен съд- Белоградчик също предстои да бъде преобразуван в териториално отделение."

Община Кула е изпратила свое становище до ВСС.

"Изпитваме затруднения с обществения транспорт, намаляват хората в селата, транспортните фирми нямат интерес, не искат да влизат с автобусите в тези села. Хранителни магазини също не могат да отворят, заради нисък оборот, аптеки в селата нямаме... В този контекст просто трябва да се помисли за хората. Трябва да се помисли да не бъдат ощетени още веднъж хората", заяви кметът на община Кула Владимир Владимиров.

"Това е поредната реформа в България последните 30 години, която в името на доброто постига точно обратните цели. Говорихме за здравеопазването, говорихме за обществения транспорт и т.н. крайно време е ние като хора, живеещи на тази територия, за съжаление казвам територия, трябва да се вземем в ръце и наистина да отстояваме правата си", каза заместник кметът на община Белоградчик Росен Младенов и допълни, че вече е изпратено становище от Община Белоградчик до Висшия съдебен съвет против закриването на Районен съд в Белоградчик.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59