Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Пенсионната реформа трябва да е насочена към младите

Стоян Панчев
Снимка: Силвия Великова


Държавната пенсионна система в България се намира в състояние на практически фалит. Държавният фонд "Пенсии" не може да бъде спасен. Неговите проблеми са хронични и се коренят в неговата фундаментална структура, посочват икономистите от Експертния клуб за икономика и политика и от Българското либертарианско общество.

Πo-виcoĸaта пeнcиoннa възpacт и пo-виcoĸите paзxoди зa coциaлнo ocигypявaнe щe бъдaт двaтa пpeĸи eфeĸтa въpxy paбoтeщитe днec, aĸo ocигypитeлнaтa cиcтeмa нe бъдe пpoмeнeнa, обясни в "Посоките на делника" икономистът Стоян Панчев.

"Първото нещо, което не се прави, е да се признае, че има проблем. По медиите гледаме все същите стари лица, които разправят, че пенсионната система е супер, всичко е наред, няма проблеми. Общото послание е, че пенсионната система е супер, просто трябват едни неща да бъдат натаманени в нея. Истината е, че състоянието не е изобщо добро. Проблемът е в тази разходопокривна система, в която работещите плащат на пенсионерите. Ние нямаме достатъчно на брой работещи. Самият НОИ предупреди, че се движим в посока в следващите 20 години да изравним броя на работещите с броя на пенсионерите. Този процес води до това, че в момента имаме дефицит от 6 милиарда, т.е 50 % от системата е на дефицит. Вместо да събира достатъчно пари от всички работещи, се оказва че всички събрани пари от осигуровките водят до половината от приходите, които са нужни. Останалата половина се финансира от държавния бюджет чрез други данъци, които се плащат. Фундаменталният проблем на системата е, че разходопокривният момент е фалирал в момента. Тази пенсионна система, която имаме в момента, беше тръгнала натам хората да имат лични спестовни сметки - аз работя, тези пари се натрупват, това е т.нар втори стълб, и така разчиташ на собствените си спестявания. В момента 5.5 % от заплатата отиват във втория стълб. На практика сме заседнали в система, в която всеки има малка лична сметка, но голяма част от пенсионната система продължава да преминава през първия стълб. Имаме генерален проблем, който се игнорира, за него не се говори, но за сметка на това - старите лица си пеят, че всичко е наред". 

Пенсиите на над 2 млн. българи да бъдат повишени средно с 64 лв. от 1 октомври предвижда актуализация на бюджета. Според предложените промени минималната пенсия ще стане 340 лв., при 300 лв. в момента, а максималната ще нарасне от 1440 лв. на 1500 лв. Предвижда се и вдигане на коефициента за всяка година трудов стаж от 1,2 на 1,35. По този начин пенсиите ще бъдат увеличени средно с 12,5%, 

На българските граждани трябва да бъде позволено сами да трупат реални спестявания за своите старини, а не просто да плащат за нечия чужда издръжка, посочи още Панчев.

"Политическите настроения показват, че ситуацията и системата нямат шанс да се променят. Никой не отчита съществуващите проблеми. Нашата идея е да се разширява обхватът на личните спестявания, а в момента по-скоро се разширява първият стълб и се върви към национализиране на вторият както предложиха ГЕРБ през 2014. Така ние ще разчитаме още повече на тази разходопокривна система, която не е състоятелна финансово. За да мислиш по този начин, трябва да имаш десетилетия напред хоризонт на мислене. В Парламента хоризонтът е до края на годината".

Експертите от ЕКИП и БЛО са организатори на кампанията "Пенсионна реформа за младите", целяща фундаментално преосмисляне на пенсионното осигуряване в България.

"Ние се опитваме от нашата организация да говорим с младите хора. Преди 2-3 години проведохме кампания, озаглавена "Пенсионна реформа за младите". Големият губещ в момента са младите - ще трябва да финансират още по-голяма и раздута система, ще трябва да дават допълнителни пари. Осигуровките най-вероятно ще бъдат по-високи, защото дългосрочно това нещо няма как да се издържа. За нас не се спестява нищо, единствено което е във втория стълб - 5.5 %. Дългосрочно най-прецакани сме ние, които сме младите работещи. Най-голямата част от заплатата, която се спира, отива за пенсионната система, за нея сега, по-голяма част от него не се инвестира, а веднага се харчи. Изчисленията показват, че непрекъснато ще има увеличаване на пенсионната възраст. Аз и ти, това нашето поколение, ще се пенсионира над 70-годишна възраст". 

Няма нищо по-дългосрочно от временната мярка, напомни Панчев.

"Мая Манолова, БСП решиха да задминат даже Борисов, засилиха процеса. Сериозният поглед върху пенсионната система няма да се случи скоро. Такива са политическите процеси. От една страна, партиите са надпреварват да са популистки, да са разточители, а от друга страна, настъпва и процес на инфлация. Не е случайно, че БСП и Манолова говорят за актуализация още от октомври. Тогава цените ще се покачат сериозно следствие на новите цени за бита".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Заради поръчковата журналистика доверието в медиите е ниско

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42