Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слушателски сигнал

Половин щастие - нови улици със стари тротоари. Високи бордюри ще пречат на отводняването

5
Снимка: Радио ВИДИН

Жители на Ново село сигнализираха Радио ВИДИН за проблем, свързан с текущ ремонт на улици в селото. В момента се работи на улиците "Св. Св. Кирил и Методий" и "Чавдар". Според Илия Цветков и Желязко Бузов, които живеят на улица "Чавдар" поставените бордюри са много високи, което при дъжд е предпоставка за наводнение на дворове и къщи. За разлика от улица "Св. Св. Кирил и Методий" на тяхната улица не са предвидени дейности по тротоара и той ще остане на ниско ниво заради поставения висок бордюр.


"Започнаха да правят улицата, но не са съобразени тротоарите с пътя. Нас пътя не ни интересува, правят какво си е. Но бордюрите са много високо. Значи водата няма къде да отиде и ще влиза в мазетата на хората, а пък там сигурно ще им влезе в стаята. И навсякъде е направено така. Според мен значи, тротоарът трябва да бъде както навсякъде. Ето там, вижте, навсякъде тротоарите са по-високи. Да не ни влиза водата в къщата това е цялата работа, за това се борим... Това е по проект, както е си остава така, не е пазарено това, с една дума. Кметът нямал пари за тротоари да прави... Проблемът е, че трябва да бъде равно. Тук по проект плочки няма. Ето тук има ония прозорчета, където са там на моята къща, е онази, тази, това ако се повдигне тази вода всичко ще влезе в стаята. Би трябвало да бъде на ниво на тия, които са легнали... Този бордюр трябва да е по-ниско. Този бордюр с крак да го ударя и ще падне. Трябва този бордюр, ако бяха изкопали с 15 см. по-надолу ще дойде нивото на онези плочки и готово, такова нещо няма в света."

Според Катя Славкова от фирмата изпълнител притесненията на хората не са основателни:

"Проблемът от водата от пътя няма да отиде въобще в къщите им. Тези бордюри са достатъчно високи за да задържат водата, има и надлъжен наклон на улицата, така че не виждам какъв е проблема. Тук ще го засипем отзад и ще стане на нивото на тротоара. От улицата няма как да влезе вода в къщите. Разбира се, ще се опитаме да разрешим проблема на хората. Изпълняваме проект, това е нивелета на пътя няма как да я направиш с чупки, на всяка къща да следваш нивото на къщата. На улицата е предвидено да се прави само бордюри и два пласта асфалт, на другата улица е по същия начин само, че има и тротоари."


Иван Николов от фирмата за независим строителен надзор каза, че до момента ремонта се изпълнява както е по проект:


"До тук са го изпълнявали по проект, за нас е удовлетворено. Тук, на тази улица е заложено, бордюри, фрезиране на това да се махне този пласт да се прави битумизирана смес, пътна смес... Мен ме интересува да има проект и да е законосъобразно извършването на това с необходимите документи, заповеди. Всичко това минава през нас. Имаме право да спрем обекта ако е некачествено извършено."


Защо, обаче на съседната улица "Св. Св. Кирил и Методий" тротоарите ще бъдат ремонтирани и повдигнати на ниво близко до бордюра, а на улица Чавдар това няма да се случи? Това искахме да попитаме кмета на общината Георги Стоенелов, но той не пожела да приеме екипа ни и отговор не получихме. 


Дейностите по улиците в Ново село са част от Европейски проект за рехабилитация и реконструкция на улици в населени места от общината. Общата сума на целият проект е на обща стойност малко над 1 млн. и 169 хиляди лева. Очаква се след влагането на тези пари хората да живеят в по-добри условия. Именно и това е целта на такива проекти. Дали тук случаят ще е такъв, предстои да разберем. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00