От 21 октомври всички училища в Община Видин, а и в още 6 общини от област Видин, преминаха на онлайн обучение. Обучението от разстояние е предизвикателство за всички- учители, ученици и родители, но няма спор, то е трудно и сложно за най-малките - първокласниците. Защото, трудно можем да си представим как се придобиват базови умения при писане на ченгелчета, чертички и лулички без директен контакт.
Безспорно дистанционното обучение е най-трудно за най-малките, трудно е и за нас, но сме принудени и се справяме според ситуацията, обясни за Радио Видин Петър Младенов, класен ръководител на 1-ви клас в ОУ "Иван Вазов" във Видин:
"Обучението на първокласници онлайн е мисия невъзможна, или по-точно- възможна дотолкова, доколкото техниката, нагласата на децата го позволява, но така зададен въпроса трябва да споменем куп обстоятелства и куп "ако", за да се случат нещата поне на малък процент, приближавайки се до присъственото обучение. Принудени сме да го правим - правим го, полагаме усилия. Радващото за мен като начален учител е че усилия полагаме не само ние учителите, но и родителите, за което им благодаря. Доколко децата ще успеят - имам разбира се отговор - някои малко повече, други по-малко, трети - хич, но ще го направим както трябва и след това ще се опитаме в присъственото да изправим нещата, доколкото е необходимо, но на първо място наистина е здравето на всички, на децата на първо място... "
По думите на Петър Младенов, обучението от разстояние лишава децата от живия контакт с учителите, който е особено важен в първите срещи на детето не само с чертички и ченгелчета, а и със света на науката изобщо:
"Чарът на обучението на първи клас, ако се абстрахираме от всички училищни истории, родителски коментари и какво ли не още - чарът на обучението на първокласника е точно в това - да застанеш до него, да му хванеш ръчичката и заедно да изпишете онова, което трябва. Това е не само педагогически похват, това е и силно психологически похват, защото близостта на учителя с детето в тази възраст е онова нещо, което изстрелва детето в друга орбита. Ние като възрастни не си даваме сметка за тези неща, но повярвайте, първоколасникът търси близостта на своя учител, търси директния телесен контакт с него, за да придобие своята увереност. Е, как да стане? Няма как да стане, а момента е точно този, че трябва ние да държим тази малка ръчичка и да я водим по редовете, по квадратчетата, да пишем онези ченгелчета, опашчици, камшичета и така нататък. Трудно е."
Трудности при обучението изпитват не само учителите. Ако по-големите ученици са изработили навици за самостоятелно учене, то при първокласниците е абсолютно наложително присъствието на по-възрастен. Как успяват да се справят децата, разказа за Радио Видин родител на първокласник:
"Разбира се, предпочитам децата ми да се обучават в училище, защото няма алтернатива, която да замени присъственото обучение, контакта с учителя, но не на всяка цена. Когато се налага, бих могла да се примиря и с онлайн обучението... В първи клас е много трудно. Необходимо е, когато са в училище, дори на моменти учителката да им държи ръката при изписването на букви и елементи. Концентрацията на децата в училище, в час е много по-добра и учителката ги мотивира да учат и да се концентрират, отколкото пред компютрите. Те самите в първи клас се запознават с нови приятели в училище и социалния контакт наистина е много важен, както и личния контакт с учителя... Аз нямам нищо против тестването на децата и родителите- за собствена сигурност би трябвало да не са против".
Учениците от 1-ви до 4-ти клас ще могат да се върнат в училище най-рано на 10 ноември с тестване два пъти седмично в класните стаи чрез тестове, съобщиха от Министерството на образованието и науката. За да се върнат в клас, половината от родителите на учениците от 1-ви до 4-ти клас, трябва да бъдат съгласни децата им да бъдат тествани. Другата опция пред родителите е да представят валиден документ, че детето е преболедувало коронавирус.
Повече чуйте в звуковия файл.
От днес, 25 ноември- Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените до 10 декември- Денят на човешките права, се отбелязват 16-е дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. В изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ още през юли тази година е постигнато споразумение за провеждане на национална превантивна..
Недоволни наематели на общински жилища прекъснаха днешното редовно заседание на Общинския съвет във Видин. Поводът бе предстоящото увеличения на наемите им - проблем, за който ви информирахме миналата седмица . Повече от 30 точки бяха залегнали в предварителния дневен ред, сред които - промени в общия устройствен план, предложения за продажба на..
Днес си припомняме за една светла личност, дала своя принос и спомогнала за културния подем в град Чипровци. Това е личността на даскал Иван Попов, а поводът да ви срещнем с него е, че този месец се навършват 125 години от неговото рождение. Кой е той и защо Чипровският музей и Основно училище "Петър Парчевич" в града посветиха изложба с негови..
Петдневно обучение за бременни ще се състои в мездренското село Ослен Криводол в периода от 4 до 8 декември. Организатори на събитието са Невена Йовчева, която е педагог и основател на школа, посветена на деца и Божена Иванова, която в последните 10 години се занимава предимно с астрология и женски практики за бременни. Събитието се казва..
Родена е в Болоня през 1943 г. Истинското ѝ име е Мария Роберта Пелони. Рафаела Кара е творческият й псевдоним. Тя има дълга кариера в италианската обществена телевизия, където десетилетия наред демонстрира талантите си на певица, танцьорка и водеща на успешни шоу програми, които имат милиони последователи. Тя участва също и във филми и..
Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..
Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..