Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първан Симеонов: С извинение, но COVID-19 се превърна в основен играч на политическия терен

Първан Симеонов
Снимка: Фейсбук - личен архив


В навечерието сме на 14 ноември, когато ще дадем гласа си за трети път тази година, а освен това - ще изберем и следващия президент.

Какви са изводите от предизборната кампания и зададени ли са вече следизборните посоки? Това попитахме Първан Симеонов, социолог от "Галъп интернешънъл".

"Първият извод е, че не бива да има три парламентарни избора на година, ако може, защото на третия път вече не е интересно. Затова кампания е вяла, освен че и партиите вече са свършили парите. Другият извод, който можем да направим, е че патосът трябва да се намали. Виждате, от цялото това крещене, което наблюдаваме от началото на протестите насам, та до ден днешен, затова стигнахме до този извод, че кампанията е вяла. От много крещене никой нищо не чува. Политиците трябва да спрат да си крещат, защото трябва обществото нещо да чува. Аз лично препоръчвам да извадим болестта COVID-19 от политиката. Не бива да се политизира това нещо, но се случи, доста се политизира".

Как намесването на пандемията в политиката ще повлияе на вота?

"Напълно възможно е да повлияе. Възможно е по-възрастните електорати да се уплашат от COVID-19, както е възможно някои от по-възрастните гласоподаватели да изпитат боязън от машинния вот. Това са фактите и от 11 юли, когато беше въведена машината, и от 4ти април, когато имаше сериозен COVID-19. Все пак надявам се всички вече виждат, въпреки ежедневното облъчване с истерия и COVID фундаментализъм, числата за ръстта се пречупиха засега. Разбира се, призовавам всички към ваксиниране, съвест и спазване на мерките. Това, че в медиите се прекалява с темата, не означава, че болестта не е сериозна. Това, което може да се очаква, е известна политизация от страна на дадени политически сили, които опонират на сегашния управленски статус. Ще се опитат да внушават още по-хаотична ситуация, за да свалят имиджа на своите опоненти, а и с надеждата по-малко хора да отидат да гласуват, защото тогава обикновено едни партии губят, а други печелят".

По-висока избирателна активност ли се очаква заради изборите 2 в 1?

збирането и на държавен глава е предпоставка за по-висока активност, защото това внася интерес към изборите. Ако продължим да се шегуваме, това спасява тези парламентарни избори, които вече не са интересни, случвайки се веднъж на три месеца, а пък президентските са веднъж на пет години, по-любопитни са. С горчива ирония го казвам, защото ако и този път политическите сили не съумеят да съставят правителство или не пожелаят, както струва ми се, че беше предния път, то аз не знам на каква активност биха се надявали на четвърти избори. Надявам се на нормална активност този път. Може да достигне по-предишните избори от април, когато гласуваха около 3 милиона и 400 хиляди души. Не бих се учудил да има пак толкова, защото това било означавало, че е изпълнено условието да няма балотаж. От днешна гледна точка се очаква нещо към 3 милиона и 200 хиляди, но може и да е по-ниско. След амплитудите от 4 април и 11 юли вече нищо не може да е изненада".

Изгубиха ли своето място в политическата битка дебатите, аргументите, отстъпвайки място на едно съревнование между компромати и нападки? 

"Стигна се дотук, защото всеки говори на себе си. Така е по-лесно. Живеем във време, когато социалните медии са основната медия. Техният принцип на тези медии са да дава привидно пълното разнообразие до света и всеобщ достъп до всичко, което можем да се сетим.Така си говорим с балон от наши хора, обграждаме се с хора, които ни харесват. Едно време наистина имаше дебати, сега няма, защото всеки има свои включвания във Фейсбук, говори само на своите хора, събира лайкове, няма пресичане на гледните точки. Всеки говори на себе си. Когато говориш на себе си, е лесно да кажеш каквото искаш. Можеш да обиждаш, викаш, псуваш, хвърляш кал. Това е много лесно, ако обектът не е близо до теб. Социалните медии дават идеалната възможност. Така ще живеем вече, това е новото нормално. В България трябва да намалим малко патоса. От този превисок патос не можахме да съставим правителство. Бива, бива патос, бива революция, но напънала се планината, та родила мишка. Затова за трети път сме на поправителен".

Ще окаже ли влияние върху разпределението на силите вчерашния случай с изтеклите фотоси от спалнята на един известен политик и ще се откажат ли хора да гласуват с оглед на последния казус с машините, които породиха съмнения, че ще служат за манипулация?

"Това вече не може да влияе на желанието на хората да гласуват. Гледали сме го всичко това. На желанието им да гласуват по-скоро може да окаже влияние, но не и на желанието за кого, това имам предвид. Не вярвам, че това може да окаже значение върху самия вот. Вече агитките са се стегнали, всеки вярва на своите хора, разказите са успоредни. Разковничето за тези избори са младите хора - колебаещи се, но търсещи позитивната програма. На 4 април беше вдигната млада вълна в желание за промяна, сега може да се случи същото в желание за съживяване на този протестен ред, който помръкна. Протестните партии по един или друг начин имаха неудачи, а непротестните партии събират известния ефект на махалото. Някъде в тази ситуация има някои политически сили, които могат да превключат между едните и другите. Трябва да се види къде са повечето сили - при системните формации или при новите. Това всичко е свързано с изборната активност, дали могат да се вдигат вълните от младите хора. Възможно е, както често се случва, младите просто да останат апатични".

Зададени ли са вече следизборните посоки?

"Този път може да се окаже още по-трудно да се състави правителство. Разделителните линии са поизтриха. Мандатът на народа не е толкова ясен. На 4 април горе-долу беше ясно кой печели, но кой може да състави правителство. На 11 юли беше още по-ясно. Сега не знам дали ще е толкова ясен мандатът. Както и да го гледаме, тези ясни потоци - кой за промяна и протест, кой опонент на всичко това, вече не са толкова ясни. Ако има причина да съм оптимист, тя е българският народ. Струва ми се, че той няма да изтрае този път да няма правителство".

Ще има ли балотаж на президентските избори?

"Вчера подчертах в друго участие, че се очертава такъв, но нищо повече, не можем да правим прогнози. Не го твърдя, по-скоро намеквам. Възможно е да има балотаж. Ако ме бяхте питали преди 14 дни, щях да кажа, че няма да има. От днешна гледна точка - по-скоро ще има. Ако не греша, всички президентски избори в България са се решавали с балотаж. Донякъде може да се окаже, че ситуацията с COVID прави балотаж. Просто едни хора няма да излязат да гласуват, това ще намали активността. Ситуацията със сертификатите може би пряко се намесва в президентската борба, а това се оказва решаващо за структурата на вота. Нямаме все още новите данни, скоро ще излязат в ефира на БНР. Може да се окаже, че COVID-19 е един от играчите на политическия терен. С извинение, защото говорим за много неприятна болест".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19