Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава политизирането на икономическия процес

Кузман Илиев: Бюджетът не е социален, а социалистически

Бюджет на растежа на дефицита

Кузман Илиев
Снимка: Личен архив


"БСП са във властта, доста леви хора, с леви възгледи, считат че това е правилният път - бюджетът да бъде социален. Проблемът е, че бюджетът от социален стана социалистически. Една голяма част от икономическия продукт, от цялата икономика, се политизира. Ние вече харчим и това, което създава икономиката в рамките на годината - реално 46 % с тези 3 милиарда, които се прехвърлиха от декември. Трябва да следваме Ирландия, която през 90те години беше тресавище. Държавата там преразпределя, взима от икономиката и харчи - 25-28 %, а ние сме на 46 %. Независимо кой е на власт, икономическият процес в България се политизира", коментира в "Посоките на делника" икономическият анализатор Кузман Илиев.

Бюджетът за 2022 година продължава тенденцията за "изпускане на юздите на здравото финансово състояние на държава", допълни още той.

"Друг притеснителен момент е, че сегашната власт обеща, дойдоха със заявка за прозрачност, за намаляване усещането за корупцията. По време на ерата Борисов се насади усещането, при това оправдано, че има грешни практики, от които някои се облагодетелства. Сега не виждаме как ще се осъществи това осветляване. През декември прехвърлиха 3 милиарда, така че истинският дефицит не е 6, а 9 милиарда. Виждаме увеличаване на капиталовите разходи. Не знаем как ще бъдат харчени парите, няма яснота за големите проекти. Виждаме все повече политизиране на икономическия процес. Това не е промяна, а още от същото. С удвоени усилия и удвоена енергия - в погрешна посока. Това е тенденцията, която последните правителства в България наложиха".

Инвестиционен бюджет, който да направи България по-богата страна, подобрявайки икономиката, публичната среда и инфраструктурата или бюджет на нереалистичните очаквания и амбиции? 

"Има сблъсък на две различни визии затова как трябва да се правят големите политики в публичните финанси, особено във време на криза. Едната визия е, че правителството трябва да харчи повече, ако трябва да вземе дълг, да има дефицит, да форсира мотора на икономиката. Другата е, че трябва да се остави място на предприемачите, на тяхната двигателната тяга да издърпа икономиката".

Според думите на експерта бюджетът за настоящата година е бюджет на растеж на дефицита.

"Друга критика е задлъжняването. Този дефицит от 4,1, т.е 6 милиарда, от които нямаше просто обективно нужда, особено когато правителството залага растеж от 4,8 за следващата година. Нищо не го обуславя, нищо не предопределя да се раздава на толкова много групи. Хубаво е, че майчинските се вдигат, но има и друг ефект - демотивиращ елемент при връщането на работното място". 

Бюджетът категорично наказва хората, които работят, обясни Илиев.

"Имаме вдигане на минималната работната заплата, но е важно да уточним, че това не кара никой да я плаща. Това е закон, с който се забранява да се наема под тези нива. Примерно, във Видин минималната работна заплата, ако е ефективна, тя влияяе на пазара на труда, така че може да доведе бизнеси в региона до фалит. Може да направи невъзможно съществуването на този бизнес, да предизвика безработица, да трябва да се освобождават хора. Изкуственото покачване на доходите не работи, иначе миниминалната щеше да бъде направена 3000 лева. С покачването на минималната работна заплата се покачват и минималните осигурителни доходи. Реално ние удряме онези, които произвеждат стойност, целият предприемачески сегмент и съсловие, и почваме да раздаваме, за да бъдем много социални, да подпомагаме бизнеса, да му забравяняваме да работи. С тези мерки, които влизат, се въвеждат забрани, срещу които има помощи и пари. Лош стимул, лош способ, това минира инвестициите, прогреса и растежа".

Политизирането на системата е факт, въпреки обещанията за прозрачност от мандатоносителя, подчерта анализаторът.

"Истинските заплати реално нарастват не чрез това държавата да вземе от онези, които произвеждат. Държавата не създава богатства, а само преразпределя де факто. Ще имаме по-реално доходи тогава, когато създадем среда за българските предприемачи да инвестират, да създават повече, да произвеждат. Сега виждаме, че Василев и Петков, които са хора на бизнеса, вместо да облекчат бизнес средата, вдигнаха максималния осигурителен доход, което е тежест за най-квалифицираните". 

Интервюто с Кузман Илиев можете да чуете в звуковия файл. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55