Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ядрената енергетика е задължителен приоритет

Александър Симов, БСП: Спешно трябва да започне строежът на нови мощности

Коалиционните партньори са обединени по темата

Снимка: bsp.bg


"С оглед на това, което се случва в Украйна, с оглед на ужаса в Украйна, смятам че България е изправена пред ново предизвикателство: максимално бързо да предвижи това, да предвижи строежа на нова ядрена мощност. В управляващата коалиция смятам, че има много ясно разбиране по този въпрос. Доскоро дилемата беше дали да строим Белене или да правим седми блок в Козлодуй. В момента България няма такава дилема, няма или или, защото сме изправени пред и и. Трябва да направим и Белене, и седми блок", каза в "Посоките на делника" депутатът от БСП Александър Симов.

Коалиционните партньори са обединени по темата за ядрената енергетика, посочи той.

"В коалиционното споразумение на правителството на управляващата коалиция ясно е записано, че България се нуждае от нова ядрена мощност. Идеята, когато го правихме, преди да станат всички кризи, които в момента ни сполетяват от геополитически характер, беше че трябва да се направи анализ къде, как и по възможно най-бърз начин трябва да построим ядрена мощност, която да реши част от нашите енергийни проблеми".

Изправени пред енергийна криза, ние трябва да защитим интересите на българските граждани, обясни още народният представител от Враца.


"Моето лично мнение е, че седми блок ще стане много по-бързо. Много по-лесно е чисто политически. Това не означава, че България трябва да се отказва от всичките си останали възможности за ядрени мощности. Виждаме, че под напора на обстоятелствата дори Германия, която беше основен проводник на зелената енергия в ЕС, ще започне отново да отваря своите ядрени централи. Няма противоречие между моята позиция, че седми блок е необходим и официално записаното в коалиционното споразумение".

Ядрената енергетика е стабилизиращ фактор на националната енергосистема, добави Симов.

"Радвам се, че все повече се говори по темата, защото никога не съм разбирал красивите приказки за изцяло зелена енергия. Искам да ме разберете правилно - не съм против нея, напротив, трябва да уважаваме усилието за чиста енергия. Проблемът е, че не сме на етапа, от който можем да си позволим да зависим от капризите на времето. Не виждам голяма и нормална държава, която иска да развива икономика и индустрия, която да се остави на силата на вятъра и слънцето, за да решава своите енергийни проблеми. Ние наистина трябва да имаме стабилизиращ фактор". 

Планирането и изграждането на нови мощности ще осигурят необходимото ниво на самодостатъчност на енергийния капацитет, нужен за реализацията на всеки един етап от планираната индустриализация на държавата, убеден е той.

"Грехота е, че толкова много време, увлечени от дребни политически спорове, не построихме АЕЦ Белене. Искам да ги чуя сега големите противници на АЕЦ Белене с оглед на събитията, които се случват, как ще обяснят своите позиции? Представете си в колко по-различна позиция щяхме да сме сега, ако имахме АЕЦ Белене или поне още един ядрен блок. Имаше цяла прослойка от анализаторски маниаци, така ще ги нарека, които ни обясняваха как АЕЦ Белене щяла да струва 22 или 30 милиарда, а това са данни, които не са основани на реалността. Ето днес ситуацията на криза, цяла Европа страда, а ние се оказваме отново пред дилемата какво да правим нататък. Надявам се вече да няма противници на ядрената енергетика. Това е високо технологично производство, дори зелено производство, не напразно ЕК реши да постави и ядрената енергетика сред тях. Спорове насетне не трябва да водим дали трябва или не, а да започнем разговор къде, как и колко мощности можем да направим".

Преди последните избори народният представител пое ангажимент да работи целенасочено и активно за инициирането на широка партийна, парламентарна и обществена дискусия по въпроса за изграждането на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй".

"Пристрастно го казвам - Седми блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде много мощен стимул за целия Северозапад - най-бедният регион в целия Европейски съюз. Приоритетно трябва да развиваме такива високотехнологични производства именно там. Има площадка в Козлодуй, на която може да бъде издигнат този блок. Изобщо не разбирам защо трябва да говорим трябва ли или не трябва. В момента държавата просто трябва да се организира максимално бързо и да започне да го строи. Социалните придобивки, допълнителният бонус за Северозапада, също не бива да бъдат изключвани от тези сметки. Искаме ли хората в Северозапада да имат повече работа, по-добре платена такава? Това ще е развитие за целия регион. Точно заради това не виждам защо какво има да се дебатира, трябва да се строи вече. Не просто защитавам този ангажимент, а съм предприел конкретни действия. Имахме разговор между депутатите от управляващата коалиция. По тази тема нямаме никакъв спор. Предстои да организираме кръгла маса във Враца за развитието на енергетиката. Това е битка за българската енергетика, за целия Северозапад, конкретно за врачанския регион".

Повече- в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00