Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще звучи ли повече българска музика в родния ефир?

2
Снимка: Радио Видин, Архив

Комисията по култура и медии в НС одобри повече българска музика да звучи в ефира на БНР и БНТ. Популяризирането на българската музика в обществените медии бе обсъдено на заседание на парламентарната комисия по културата и медиите. От партия "Възраждане" предложиха законът да задължава БНР и БНТ 50% от музиката в ефира им да е българска. След разгорещени спорове, повечето от участниците в заседанието на парламентарната комисия подкрепиха законова регламентация за повече българска музика. Предстои да бъдат конкретизирани законовите текстове. Ще звучи ли в крайна сметка повече българска музика в ефира на Националните медии и трябва ли това да се случи със законова промяна? Депутати от ПП "Възраждане" настояха за квота от 50% българска музика в ефира на националните медии. На какъв етап е в момента това предложение- това попитахме лидера на партията Костадин Костадинов при визитата му във Видин:

"Приключи дискусията, която предварително направихме и предстои да бъде приет самият законопроект. Смятаме, че така е редно да се постъпи ... Общо взето отношението беше доста позитивно от страна на представителите на българската музика и не чак толкова позитивно от страна на управляващите партии, незнайно защо. Съответно тази и по- следващата седмица ще внесем въпросното предложение, то не толкова голямо, не е много обемно и касае само обществените медии. Ние не можем да наложим на частните медии подобни ограничения, но смятаме, че така може да се покаже един много хубав пример и да се стимулират самите медии да пускат повече хубава българска музика, както  и да се стимулират българските изпълнители да правят повече българска музика, защото трябва да има и качествена такава българска музика, която да се слуша."- обясни Костадин Костадинов.

Генералният директор на БНР Милен Митев отбеляза, че Радиото и в момента се опитва максимално да подкрепя българските артисти. 

"Смятам, че всички ние сме убедени, че и БНР и БНТ трябва да правят повече в подкрепа на българските творци. В случая си представям, че тази дискусия е по- скоро дискусия, относно детайлите, по какъв начин точно да бъде институционализирана тази подкрепа евентуално във вид на някаква законодателна промяна. Смятам, че трябва да сме предпазливи с едно законодателно изменение, което с административни мерки ще регулира нещо, което е в сферата на изкуството. С тази уговорка, отново заявявам, че Националното радио е склонно да подкрепи всяка една инициатива, която ще е в полза на българските артисти."- каза Милен Митев.

Изпълнителят Радослав Иванов, с артистичен псевдоним Лорадо е роден в столицата, а връзката му със Северозападна България е белослатинското село Алтимир, от където е жената до него- Елица Дамянова. Радослав е поп- певец, а с музика се занимава от малък. С него разговаряхме за предложението за въвеждане на квоти за БГ музика в родния ефир. 

"Световният опит досега показва, че ние не сме някакъв особен случай. Квоти за местна, т.е. национална музика има дори в Азия, в Африка, а ние къде сме на картата? В Южна Африка има 20% квота за национална, тяхна африканска музика, Нигерия- 80% тяхна музика в национален ефир и това не е само за две медии, това е за всичко. В Украйна, които са във война и е такава разруха има 25% квота за родна музика. Филипините- четири филипински песни на час, а ние къде сме на картата питам аз? Аз в момента правя нова песен, казва се "Сто влюбени думи" и като я нося по радиата, просто навсякъде ми се казва, че не пускат българска музика. Знаете ли колко е унизително това? Аз съм вложил едни 2000 лева в тази песен от залъка на детето ми, вместо да си отидем някъде на почивка, правя песен, която никой не иска да излъчва, защото в България, в български радиа, в български медии казват, че не излъчват такава музика."- обясни  Радослав Иванов- Лорадо.

Попитахме и видинчани одобряват ли направеното предложение за въвеждане на квоти за повече БГ музика в ефира на Националните медии.

"Аз съм "за", повече от нормално е да държим на своето все пак, подкрепям инициативата по всякакъв начин. За жалост сме забравили откъде идваме и накъде отиваме в тая световна глобализация ... Ако става въпрос за радио Видин, то те са си повече, те нямат нужда от тази критика. Музиката се чувства по тоновете, по изпълнението, но когато не се разбира езика е нищо. Може американците и испанците да пеят за любов, но друго е като го чуеш на български."

Повече по темата чуйте в звуковия файл към материала, а клипът към песента "Акустично докосване" на Лорадо можете да видите тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00