"Всеки ден някой ме засича или такси или тир, тъй като идвам от зоната към Калафат, второ свидетел съм на възрастни шофьори, които не реагират и не са адекватни. Също - младите шофьори... свидетел съм на това как правят дрифтове, никакво наказание... Навсякъде има камери и би трябвало да има контрол... Всеки трябва да има отговорности... Абсолютно безхаберие относно живота на хората... Трябва да направят смъртна присъда за такива инциденти... Полицаите са му дали право да бъде убиец... Ами като човек с много пари - за такива няма наказания... Често минават тези млади хора на червено, никой не спазва правилника, това не може да се оправи... Със строго наказание пак няма да се реши въпросът.."
"Всички ние видяхме безсилието на държавата и неспособността да се оправи с един хроничен проблем." - така коментира случая Дияна Русинова от Европейски център за транспортни политики в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив:
"Не можем да се борим с такива хора, които системно нарушават закона, рецидивисти, ако нямаме единна национална политика, поне по отношение на пътната безопасност е ясен органът, който трябва да спуска правилата... ...Имаме пряко подчинена на министър-председателя Държавна агенция, която във всеки момент може да изработи норми и мерки и те да станат задължителни... Пътната безопасност застрашава националната сигурност в момента."
Според видинския психолог Николай Нетов, хората, които биха могли да извършат такова нещо са много, а в основата на проблема са ценностната система, семейството, личния пример, училището, обществото:
"Това е едно явление, което придоби уродлива форма и се наложи в нашето ежедневие...Аз бих искал да говоря за развитието на човека, защото тези хора са между нас, те живеят с нас, извършителите на такива деяния... И като излезе това наяве всеки казва "Къде е държавата?"... Когато виждаш, че едно дете проявява агресия... Смалихме прага към тази агресия и оставихме младите да проявяват недопустими инстинкти , а това става част от неговата личност и оттук идват тези неща. Много са хората, които биха могли да извършат такова нещо... Причината е много дълбока - това е криза на ценностите, това не може да се реши от институция, може да се реши със съзнанието, с активното желание на всеки един от нас."
Обществото ни трябва да бъде будно, да бъде съпричастно и критично към подобни прояви.
Съществуват възможности за подаване на сигнали за ПТП и за нарушители на пътя на телефон 112, има мобилно приложение за сигнали и всякакви злоупотреби и нарушаване на реда.
Повече по темата може да чуете в звуковите файлове.
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..
Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..
Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..
Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..
В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..