Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тематично разширяване се наблюдава в конкурса за сонет на името на Лъчезар Станчев

| обновено на 11.08.22 в 15:47
Снимка: Фондация "Лъчезар Станчев"

Поети от цялата страна и чужбина взеха участие във Всебългарски V-ти конкурс "Награда Лъчезар Станчев за сонет - песен 2022" - Вършец.

Конкурсът се организира от община Вършец и е подкрепен от "Фондация Лъчезар Станчев за поезия" като съорганизатор, Национален литературен музей, Алманах "Огоста", БНР Радио Видин, Регионална библиотека "Гео Милев" - Монтана и Вестник "Вършец".

Първа награда с грамота, парична сума 300 лева и книги спечели Нели Станева с творбата си "Втори емигрантски сонет".

Втора награда с грамота, парична сума 100 лева и книги получи Валери Станков за произведението "Безсмислен сонет".

Отличия с грамоти и книги получиха още Милчо Петров с "Влакът към детството" и Цветелина Маринова със "Сонет за любовта". Осемнадесет подбрани произведения от всички изпратени сонета, участвали в конкурса, са включени в малък сборник "Лъчезарни сонети 2022", издаден от Фондация "Лъчезар Станчев за поезия".

Творбите от тазгодишното издание са 91 и са оценени от жури в състав: председател Кристин Димитрова, членове Атанас Капралов и проф. дфн Румяна  Станчева. При избора на творби за награда, журито се е ръководило от принципа за висока художествена стойност на текста, както и от степента за формално съответствие на формата "сонет", съчетана с безспорна стихотворна култура на авторите. Оценяването на произведенията бе напълно анонимно, сподели председателят на журито  Кристин Димитрова:

"Спрямо миналата година сонетите са се увеличили доста, второ, спрямо миналата година имаше някакво тематично разширяване, миналата година бяха в по-минорно настроение, тази година имаше и по-весели и по-философски, имаше самоиронични сонети... Което беше интересното - около 5 сонета на емигрантска тематика, което означава, че пишат от чужбина... И "Втори емигрантски сонет" взе първа награда... Сонетът е доста труден като жанр, това е една усмирителна риза... Бяха по-ощетени тези групи сонети, които се повтарят тематично, например сонетите за любовта... Между първото и второто място имаше дискусия в журито, защото веднага се вижда лекотата на перото в "Безсмисления сонет". Да кажа какво беше хубавото на сонета, спечелил първо място - беше артистичен, имаше неочаквани моменти и запомнящи се метафори.."


С отличие е наградена и творбата на Цветелина Маринова - "Сонет за любовта". Тя живее във Велико Търново и е преподавател по български език и литература, пише стихове и есета, а в този конкурс участва от неговото начало:


"По принцип сонетната форма не е моята форма на изразяване, моите стихотворения са класически стих... Но този сонет ме провокира още с първия конкурс. Темата беше за Вършец, бях изпратила един сонет... За първи път съм сред отличените, това е един вид развитие, което ме радва... Аз съм почитател на синтеза на изкуствата и това е заложено и в моята работа в часовете по български език и литература... В сонета имам препратки към изобразителното изкуство, към музиката, към Ван Гог...."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10