Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

12 октомври- Ден на българската община

Александър Александров: Окрупняването на общини ще е пагубно за малките населени места

Снимка: Община Ружинци



В Деня на българската община кметът на община Ружинци Александър Александров споделя, че пред местната власт стоят огромни предизвикателства, както заради финансовото състояние на държавата, така и заради покупателната способност на гражданите. Намалява и обемът на услугите, извършвани от Общините, а от там и на постъпленията от местни приходи, коментира Александър Александров. Върху местната власт рефлектират проблемите заради войната на Русия в Украйна и политическата криза у нас от година и половина. 

Като най-сериозен проблем за община Ружинци, както и за Северозапада, Александров отчита демографския срив. Населението намалява с между 50 и 100 човека за всеки избор. Безработицата в общината остава около 44%, независимо от усилията, които се полагат за участие във всички програми за заетост: 

"Би било добре да се гарантират на малките общини в Северозапада сигурни проекти, по които можем да кандидатстваме. Ние имаме огромна нужда от проекти за ВиК, имаме огромна нужда от пари за асфалтиране на улици и пътища. Имаме нужда от саниране, енергийната ефективност, която вече отива към клас "А", за да можем да бъдем устойчиви и в същото време да намалим своите разходи, така че да ни остава паричен ресурс, който да изразходваме за друго нещо. Ето това е онзи голям проблем, който като че ли се неглижира по някакъв начин от програмите, които ни се спускат."

Според Александър Александров резултатите от преброяването през миналата година не отразяват реалния брой на живеещите в селата, а евентуално окрупняване на общини ще е пагубно за малките села:

"Ние записваме хората по постоянен адрес, но тук има хора, които не са сменили личната карта, а живеят по настоящ адрес тук. Те не мърдат от тук. Тук живеят, тук гласуват. Тук са им градинките. При тях събота и неделя идват децата. Така че, хората, които ще ползват облагите от проектите, както се казва, са много повече. Аз като кмет на една малка община съм против това окрупняване. Тук става въпрос, че населението на община Ружинци, населението на съседните ни общини в област Видин- Чупрене, Димово, Белоградчик, с която граничим- това са села с много малко население, пръснати на големи разстояния. Как ще накараме един човек от село Динково да отиде в Белоградчик, ако е в Белоградчик общинския център, който се намира на 40 и повече километра. Те и сега му взимат пари да отиде до общинския център (Ружинци) с лек автомобил, понеже няма обществен превоз".

Според Александър Александров големите разстояния до общинските центрове ще затруднят достъпа до административните услуги на хората в малките населени места. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56