Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12 октомври- Ден на българската община

Александър Александров: Окрупняването на общини ще е пагубно за малките населени места

Снимка: Община Ружинци



В Деня на българската община кметът на община Ружинци Александър Александров споделя, че пред местната власт стоят огромни предизвикателства, както заради финансовото състояние на държавата, така и заради покупателната способност на гражданите. Намалява и обемът на услугите, извършвани от Общините, а от там и на постъпленията от местни приходи, коментира Александър Александров. Върху местната власт рефлектират проблемите заради войната на Русия в Украйна и политическата криза у нас от година и половина. 

Като най-сериозен проблем за община Ружинци, както и за Северозапада, Александров отчита демографския срив. Населението намалява с между 50 и 100 човека за всеки избор. Безработицата в общината остава около 44%, независимо от усилията, които се полагат за участие във всички програми за заетост: 

"Би било добре да се гарантират на малките общини в Северозапада сигурни проекти, по които можем да кандидатстваме. Ние имаме огромна нужда от проекти за ВиК, имаме огромна нужда от пари за асфалтиране на улици и пътища. Имаме нужда от саниране, енергийната ефективност, която вече отива към клас "А", за да можем да бъдем устойчиви и в същото време да намалим своите разходи, така че да ни остава паричен ресурс, който да изразходваме за друго нещо. Ето това е онзи голям проблем, който като че ли се неглижира по някакъв начин от програмите, които ни се спускат."

Според Александър Александров резултатите от преброяването през миналата година не отразяват реалния брой на живеещите в селата, а евентуално окрупняване на общини ще е пагубно за малките села:

"Ние записваме хората по постоянен адрес, но тук има хора, които не са сменили личната карта, а живеят по настоящ адрес тук. Те не мърдат от тук. Тук живеят, тук гласуват. Тук са им градинките. При тях събота и неделя идват децата. Така че, хората, които ще ползват облагите от проектите, както се казва, са много повече. Аз като кмет на една малка община съм против това окрупняване. Тук става въпрос, че населението на община Ружинци, населението на съседните ни общини в област Видин- Чупрене, Димово, Белоградчик, с която граничим- това са села с много малко население, пръснати на големи разстояния. Как ще накараме един човек от село Динково да отиде в Белоградчик, ако е в Белоградчик общинския център, който се намира на 40 и повече километра. Те и сега му взимат пари да отиде до общинския център (Ружинци) с лек автомобил, понеже няма обществен превоз".

Според Александър Александров големите разстояния до общинските центрове ще затруднят достъпа до административните услуги на хората в малките населени места. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28