Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Дългоделци: Младите избягаха в чужбина, а ние загубихме децата си

Днес сме на гости в село Дългоделци. То се намира в община Якимово, в близост до Монтана и на 35 км от Лом. 
Тук се разказва, че когато Аспарух тръгвал за сражение с византийците на юг, той минал през Дългоделци. Още съществува мястото, наречено "Аспаруховия вал", който всъщност е единственото запазено място от границата между България и Византия от 681 г. 
В селото е съхранена къщата, построена в необароков стил, в която няколко пъти е отсядал цар Борис III със съпругата си царица Йоана Савойска. Той често посещавал селото заедно със свои придворни, за да ловува в местността Дръмките. Царят е посветил в звание и няколко почетни царски офицери от село Дългоделци.
Историята на селото е интересна, но ежедневието на хората днес не е леко. Оказва се, че липсата на работа и възможности за препитание води до обезлюдяване на селото, а често местните се оплакват и от кражби. 
Проблеми има всякакви, но най-големият от тях е, че няма никаква работа, коментират местните.
"Разбира се, че в магазина имаме тетрадка с вересии. Тук хората са много бедни. Местните нямат работа и нямат пари. Затова и заведението е празно. Дойде някой и иска вересия. Дадеш му, а после няма откъде да върне и почваме да се овикваме... Трябва да има работни места, защото хората трябва да има откъде да се изхранват. Кметът трябва да е по-активен, но и той какво може да направи. Ние нито имаме завод, нито нищо... Трябва да има човек, който да се застъпи за това, да ръководи. А при нас всеки се свива, всеки е настрана, тоя, който ни ръководи гледа себе си повече и това е... Какво искаме, ли? Ами да има повече внимание за селата. Хората ни избягаха. Всеки търси работа. Младите хора отидоха по държавите, а ние загубихме децата си. Тук възрастните останахме сами. Сами да се борим с беднотията... В селото имаме лекар, но той идва само за два часа. През нощта нямаме лекар и е ад. Откупуваш кола, ако ти се налага и отиваш в града... Търсим работа в селото, ама има ли такава? Няма значение каква е - и в земеделието, и в строителството- само да има. Работя това, за което ме извикат - копая, зидам. С това се издържам. Развлечения, ли?Какви развлечения като нямам пари... Народ тук няма - избяга по държавите. Обикновено отиват в Англия и в Германия. Моите деца са в Англия, работят в някаква фабрика... Младите бягат по държавите. Някои от тях се прибират, но няма работа, не им върви и се връщат... "
В Дългоделци съществува конгрешанска църковна общност, част от Съюза на Евангелските съборни църкви. Тук в делничните дни се приготвя обяд за бедните и за възрастните хора. 
Дългоделци не се различава от много други села в Северозападна България, обяснява общинският кмет, Георги Георгиев:
"За съжаление, жителите не само на Дългоделци, но и на община Якимово намаляват с всеки изминал ден. Хората в Дългоделци живеят трудно. Единственият поминък, който имат, е земеделието, бизнесът е слабо развит. За съжаление, през последните две години не можем да се похвалим с някакви по-големи проекти, които да реализираме. През 2020 година успяхме да подновим част от водопроводната мрежа, това беше и условието на АПИ (Агенция "Пътна инфраструктура"-бел.ред.), за да се преасфалтира главната улица, която беше в трагично състояние. Другото, което предстои в "светлото бъдеще" е евентуалното преасфалтиране на улици, след като сме подменили по-голямата част от водопроводната мрежа. Кандидатстваме с различни проекти по различни програми...
Престъпността е като навсякъде - престъпленията са предимно битови. По-тежки престъпления не са реализирани поне през последната година... 
По отношение на социалната политика, то Община Якимово поддържа програми и кандидатстваме по няколко проекта. Имаме Домашен социален патронаж, имаме "Топъл обяд", доскоро имахме и патронажна грижа, но приключи. Сега пък имаме "Грижа за дома", имаме лични асистенти...
В Дългоделци навремето имаше училище, но, за съжаление, през 2003 година заради малкия брой ученици се наложи да го слеем с училището в Якимово. Осигурили сме транспорт и храна на учениците, които пътуват всеки ден до административния център...
За съжаление, аптека нямаме не само в Дългоделци, но и на територията на цялата община. Тя бе закрита преди 4 години заради липса на жители и оборот, съответно. Положително е обаче, че във всяко населено място има личен лекар", допълни Георги Георгиев.
Целите разговори с Георги Георгиев и жители на Дългоделци - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45