Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Хаджитошев- лидерът в църковно-националните борби във Врачанско

Снимка: Карта на времето Враца


Днес ще си припомним за личността на Димитър Хаджитошев - един от най-изявените лидери във врачанската история и наследник на видната фамилия Хаджитошеви. Роден е 1780 година, а баща му хаджи Тошо Ценов е едър търговец и общественик. един от първите известни и авторитетно хаджии в града. В продължение на съзнателния му живот, той и семейството му, са били много големи спомоществуватели и дарители на църкви, манастири, не само във Врачанския край, но и на по-далечни места, например Рилския манастир и манастирите в Света гора. Повече за живота и делата му, разказва Нели Стоянова, уредник в отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Враца. Да чуем:

"Един от първите изследователи на неговия живот и дейност, това е Димитър Маринов- известният историк, краевед, етнограф и изследовател на народното творчество, който скоро след Освобождението пише първия труд за Димитраки Хаджитошев. В него казва, че ако той е останал жив за по-дълго е щял дам бъде личност от ранга на сръбския княз Милуш Обренович, който е негов съвременник. Този човек, с течение на времето, включвайки се в различни дейности свързани с производство, търговия, предприемаческа дейност и контакти по общинските османски пазари и извън границите на Османската империя, съумява да натрупа значително за времето си богатство. В резултат на това успява да играе една много значима и определяща роля във всички събития, които се случват в икономическия, просветния, духовния и обществен живот на Врачанската "кааза"."

Това, с което врачани се гордеят, е именно, че голяма част от сериозните изследователи, историци, на по-ранен етап и съвременни такива, всъщност признават, че първите прояви на това недоволство срещу гръцките архиереи, надигането на глава за църковно-национална независимост и еманципация на българския етнос, всъщност започва именно от Враца:

"В края на IX и началото на XX век един от първите изследователи на врачанската история е Йордан Попгеоргиев. Той изрично посочва в своята "История на град Враца", че именно "врачани държат палмата на първенството" в църковно-националните борби. Всъщност лидерът в тази борба е именно Димитър Хаджитошев. Той е този, който неколкократно защитава врачанското духовенство и население срещу финансовия произвол, срещу непрекъснатите искания за даването на различни данъци от страна на местното население, към местния владика, към Търновския митрополит Иларион Критски и като цяло към Цариградската патриаршия."

По това време се подготвя поредната Руско-турска война, която избухва 1828 година:

"Смята се, че тази отбранителна кула и тези контакти на Димитраки с руското командване и идеята му да се постави в услуга при преминаване на руските войски на юг от Дунава, на врачанска територия, всъщност довеждат до това, че той е извикан от видинския управител да се придвижи до там. Въпреки предупрежденията, които му се отправят той се доверява на видинския управител, тъй като е бил близък с него и не е очаквал последвалата му реакция, но се случва така, че на 27 юни 1827 година, пристигайки във Видин, той незабавно е хванат и отведен на Беглишките хармани /местност до Видин/, където е посечен по заповед на видинския паша."

Местната турска власт е била длъжна да се съобразява с волята на врачанските първенци, конкретно на Димитър Хаджитошев. Има много описания и свидетелства в изворите за неговата личност, за неговата осанка, за неговия авторитет, за това как минавайки през града, врачани са ставали на крака, сваляли са шапки и са му отдавали почит. Дори само тези отделни абзаци от различни свидетелства на негови съвременници, говорят за това, че този човек е бил лидер, в пълния смисъл на думата.

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Професия свещеник

Замисляли ли сте се - какво е да си свещеник в днешно време? Призванието на свещенослужителите е да служат едновременно на Бога и на вярващите. А от това дали успяват да изпълнят тази своя мисия зависи и изграждането на църковната общност около храма, в който изпълняват тези свои функции. В съвременния свят, когато вярата и упованието в Бога е..

публикувано на 18.04.25 в 14:05

Разпети петък - ден за размисъл

Днес е Велики петък. Денят се нарича и Разпети петък. Този ден е спомен за страданията, несправедливата присъда, разпятието и кръстната смърт на Иисус Христос. Тези събития са в основата на особените църковни служби днес. Сутринта се изнася за поклонение светата Плащеница, която символизира положения в гроб Спасител. Привечер с нея около..

публикувано на 18.04.25 в 10:47

Разликите между православния и католическия Великден

Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица.   В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Общините Белоградчик и Макреш финансирали зарибяване на Рабишкото езеро

Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...

публикувано на 17.04.25 в 16:06

Забраниха риболова до края на май

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...

публикувано на 17.04.25 в 16:02

Как да подберем добър козунак за Великден

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..

публикувано на 17.04.25 в 15:57
СНИМКА: ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Ще реставрират "Пустата църква" в Камено поле

Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...

публикувано на 17.04.25 в 15:55