Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Хаджитошев- лидерът в църковно-националните борби във Врачанско

Снимка: Карта на времето Враца


Днес ще си припомним за личността на Димитър Хаджитошев - един от най-изявените лидери във врачанската история и наследник на видната фамилия Хаджитошеви. Роден е 1780 година, а баща му хаджи Тошо Ценов е едър търговец и общественик. един от първите известни и авторитетно хаджии в града. В продължение на съзнателния му живот, той и семейството му, са били много големи спомоществуватели и дарители на църкви, манастири, не само във Врачанския край, но и на по-далечни места, например Рилския манастир и манастирите в Света гора. Повече за живота и делата му, разказва Нели Стоянова, уредник в отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Враца. Да чуем:

"Един от първите изследователи на неговия живот и дейност, това е Димитър Маринов- известният историк, краевед, етнограф и изследовател на народното творчество, който скоро след Освобождението пише първия труд за Димитраки Хаджитошев. В него казва, че ако той е останал жив за по-дълго е щял дам бъде личност от ранга на сръбския княз Милуш Обренович, който е негов съвременник. Този човек, с течение на времето, включвайки се в различни дейности свързани с производство, търговия, предприемаческа дейност и контакти по общинските османски пазари и извън границите на Османската империя, съумява да натрупа значително за времето си богатство. В резултат на това успява да играе една много значима и определяща роля във всички събития, които се случват в икономическия, просветния, духовния и обществен живот на Врачанската "кааза"."

Това, с което врачани се гордеят, е именно, че голяма част от сериозните изследователи, историци, на по-ранен етап и съвременни такива, всъщност признават, че първите прояви на това недоволство срещу гръцките архиереи, надигането на глава за църковно-национална независимост и еманципация на българския етнос, всъщност започва именно от Враца:

"В края на IX и началото на XX век един от първите изследователи на врачанската история е Йордан Попгеоргиев. Той изрично посочва в своята "История на град Враца", че именно "врачани държат палмата на първенството" в църковно-националните борби. Всъщност лидерът в тази борба е именно Димитър Хаджитошев. Той е този, който неколкократно защитава врачанското духовенство и население срещу финансовия произвол, срещу непрекъснатите искания за даването на различни данъци от страна на местното население, към местния владика, към Търновския митрополит Иларион Критски и като цяло към Цариградската патриаршия."

По това време се подготвя поредната Руско-турска война, която избухва 1828 година:

"Смята се, че тази отбранителна кула и тези контакти на Димитраки с руското командване и идеята му да се постави в услуга при преминаване на руските войски на юг от Дунава, на врачанска територия, всъщност довеждат до това, че той е извикан от видинския управител да се придвижи до там. Въпреки предупрежденията, които му се отправят той се доверява на видинския управител, тъй като е бил близък с него и не е очаквал последвалата му реакция, но се случва така, че на 27 юни 1827 година, пристигайки във Видин, той незабавно е хванат и отведен на Беглишките хармани /местност до Видин/, където е посечен по заповед на видинския паша."

Местната турска власт е била длъжна да се съобразява с волята на врачанските първенци, конкретно на Димитър Хаджитошев. Има много описания и свидетелства в изворите за неговата личност, за неговата осанка, за неговия авторитет, за това как минавайки през града, врачани са ставали на крака, сваляли са шапки и са му отдавали почит. Дори само тези отделни абзаци от различни свидетелства на негови съвременници, говорят за това, че този човек е бил лидер, в пълния смисъл на думата.

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Новопостъпили дарения показва в изложба музеят във Видин

Видинският музей ще представи на 22 октомври изложбата "Благословен е този, който дарява". С нея работещите в културната институция ще изкажат своята благодарност към хората, с чиито дарения през последната година е обогатен фондът на музея и ще отбележат Духовния празник на Видин - Димитровден. Това обясни директорът на Регионален исторически музей..

публикувано на 21.10.24 в 17:04

Негодувание в Тополовец заради поредна авария на водопровода в Цар Петрово

Жители на кулското село Тополовец негодуват, че в съседното село, което е на около 4 километра, Цар Петрово, питейна вода тече по една от улиците вече две седмици  след поредната повреда на водопровода им. При тях авариите са една след друга, не взимат мерки, а водата после се плаща от всички нас, коментират местни.  "Логично е да..

публикувано на 21.10.24 в 16:45
Теди Генова

Психологът Теди Генова: Перфектността е илюзия и ни пречи да живеем пълноценно

Днес в рубриката, в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще обсъдим една тема, която е особено актуална в днешно време. Знаете добре, всички ние ежедневно виждаме в социалните мрежи перфектно заснети снимки, успешни кариери, впечатляващи фитнес резултати и примери за блестящ личен живот. Този стремеж към перфектност и..

публикувано на 21.10.24 в 16:15

Северна България през обектива: Фотоконкурс за младежи търси най-любима сграда

Фотоконкурсът "Моята любима сграда" търси млади таланти , които могат да уловят красотата и уникалността на архитектурните съкровища в Северна България . Ако си на възраст между 15 и 29 години , имаш възможността да покажеш любимата си сграда и да разкажеш нейната история.  Конкурсът приканва участниците да изпратят до 5..

публикувано на 21.10.24 в 15:35

С какво се отопляват видинчани?

С понижаването на температурите и идването на по-студените дни, въпросът за отоплението  става все по-актуален. За предимствата на пелетните отоплителни системи ни разказа Йоан Христов , който е управител на видинска фирма, специализирана в производството на такива уреди: "Предимството при пелетните горелки - на първо място,..

публикувано на 21.10.24 в 13:50

Бруно Марс в „Музикална зона“

  Бруно Марс е считан за съвременния крал на поп музиката. Държи три световни рекорда на Гинес, наред с множество други отличия. Участва в списъка за най-добри автори на песни на Music Week и в класацията на Billboard за “Най-великите изпълнители на всички времена”.  Рожденото име на Бруно Марс е Питър Джийн Ернандес. Роден е през октомври..

публикувано на 21.10.24 в 09:00

"Наделник" от 20 октомври 2024 година

"Неделник" брой 511 е тук. Какво ви предлагам: Във видинската библиотеката беше представянето на сборника с разкази на Анелия Гешева "Жени без мъже" . Книгата съдържа 24 истории от живота, които не са по действителен случай, но са много реалистични. Представянето събра много хора почитатели на добрата книга и на творчеството..

публикувано на 20.10.24 в 13:54