От два месеца градският транспорт във Враца е със система за автоматично таксуване на превоза. В оборот бяха пуснати пластики с предплатени карти за определена категория пътници. В тролеите и електробусите беше въведена организация за качване и слизане, за да бъде улеснен достъпа до апаратите за таксуване, които са монтирани на първата врата на превозните средства. Новостите предизвикаха недоумение и недоволство сред някои от пътниците:
"Не съм доволен от тролеите в момента, защото баш преди Нова година една суматоха с тези апарати, хората не са подготвени... Качил съм се през предната врата и трябва да сляза през последната, трябва да избутам всичките хора..."
Проблема с таксуването в градския транспорт във Враца поставихме пред общинската управа. Заместник-кметът Цветан Стойчков посочи, че системата все още се тества и усъвършенства.
"Тази електронна система към момента работи функционално на около 30 процента, да кажем. Умишлено задържаме поетапно да въвеждаме всички функции. Нашата система мога да твърдя, че е единствената в България, която фирмата е разработила изцяло само за нашата община... Съгласно нашите изисквания, нашите технически параметри, фирмата, избрана за изпълнител, разработи тази система."
Заместник-кметът припомни, че местната управа събира от пътуващите в градския транспорт сигнали и предложения, свързани с новата система за таксуване. По спирките в града и в инернет каналите на Общината са посочени начините за изразяване на мнение.
Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..
Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас. Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...
Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред. За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..
Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..
154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..
Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси. На форума участниците..