Сърдечната недостатъчност е състояние, което се наблюдава тогава, когато сърдечният мускул не изпомпва достатъчно кръв за нуждите на тялото. Това може да доведе до сериозни усложнения, тъй като всяка клетка на тялото се нуждае от достатъчно кислород и хранителни вещества, намиращи се в кръвта.
В днешно време сърдечната недостатъчност засяга милиони хора в световен мащаб, като броят им нараства прогресивно. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата коментира доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна образна диагностика и медицински директор на Центъра по сърдечносъдови заболявания.
„Сърдечната недостатъчност е един от признаците, симптомите на слабото сърце. Защо казвам на слабото сърце? Защото това е едно многолико заболяване, което се характеризира с много признаци и симптоми, които ние в началото пренебрегваме. Не разпознаването му още в началото и не започване на правилното му лечение още в началото, задълбочава това състояние и води до влошаване състоянието постепенно на нашите пациенти. За съжаление не лекуването на сърдечната недостатъчност при появата на признаци – това означава продължителност на живота максимум 3 до 5 години“.
Предразположеност към сърдечна недостатъчност, симптоми.
„През последните години понятието сърдечна недостатъчност за нас, кардиолозите, се разграничи в 2 основни категории – сърдечна недостатъчност, която е с ниска фракция на изтласкване – под 40 процента и сърдечна недостатъчност, която е със запазена фракция на изтласкване – над 50 процента. Бих казала, че именно тази популация, която е със запазена фракция на изтласкване е доста голяма, защото тя включва много голям кръг от пациенти, при които ние започваме лечението на това заболяване. Това включва пациенти с неконтролирана артериална хипертония, със захарен диабет, наднормено тегло. Пациенти, които са с хипертрофична кардиомиопатия. Това е доста голям кръг от популация, която за съжаление напредва с годините“.
Доц. Христова посочи, че възрастта е един от факторите, който води до развитието на такъв тип сърдечна недостатъчност. Към този момент има медикаменти, които са включени в първия етап на лечението на пациентите. Те значително отдалечават неблагоприятния изход от това заболяване. Забавя се проявата на сърдечната недостатъчност с ниска фракция на изтласкване. Когато пациентът попадне в тази група, неговите шансове - ако той не провежда правилното лечение, значително се скъсява продължителността на живота му.
Информираност за сърдечната недостатъчност. Диагностика.
„За съжаление това заболяване не се познава достатъчно добре както от общопрактикуващите лекари, така и от колегите, които работят специализирано с тези пациенти. Включително и ендокринолозите си позволяват ние след като сме стартирали терапията с SGLT-2 инхибитор, да прекратят нашата терапия и да премине пациентът на друго антидиабетно лечение. Бих се обърнала с апел: „Колеги, тези медикаменти могат да се комбинират с някакъв клас антидиабетни медикаменти. Необходимо е значително добре да регулирате дозата на инсулина в този случай, за да не изпада пациентът в хипогликемия“.
Съвременни терапии при пациенти със сърдечна недостатъчноснт.
„Терапиите, които ние предлагаме са медикаментозни, но пациентите да знаят, че в момента на хоризонта излизат и медикаменти, които ни позволяват и инжекционно да ги лекуваме. Включително с еднократен прием, които значително подобряват общото състояние на пациента, задържат го дълго време в компенсация, което е значителен напредък в лечението на това заболяване. Нека не забравяме, че старата конвенционална терапия не удължава продължителността на живота. Пациентите трябва да знаят, че веднъж започнали тази терапия, тя остава до края на живота. Не трябва да се откъсват от нея, дори да имат подобрение във фракцията на изтласкване и в симптоматиката. Не спирайте лекарствата, можем да спрем някои от другите медикаменти, които се приемат, включително и да се намали дозата на диуретиците, но не тези, които подобряват общото състояние. Терапията е поддържаща, защото тя подобрява помпената функция на сърцето. Това е предимство на тези терапии, защото те водят до значително ремоделиране на самата камера. Тъй като камерата е разширена, с нисък капацитет, ние подобряваме именно този капацитет на камерата с тези нови терапии.
Усложнения при нелекувана сърдечна недостатчност
Кардиологът посочи, че заболяването е с доста широк спектър. От първоначалния задух, който пациентът изпитва докато извършва обичайните си ежедневни дейности, до затруднения, които нарушават вече дори включително и тази ежедневна работа. Появяват се отоци около глезените, нощно събуждане със задух – това са симптоми, които постепенно напредват. Ранно събуждане, налице е кашлица с хрипове, които в много случаи го правят дезориентиран, объркан, търси спешна помощ на фона на повишено артериално налягане, има случаи и на загуба на паметта. Силната умора е един от първите признаци, които не трябва да се пренебрегват. „Тези пациенти много често в началните изяви на симптоматиката на сърдечната недостатъчност, особено в напреднала възраст, наднормено тегло и при жени – трудно се разпознават. Нужно е повишено внимание, защото не диагностицираната сърдечна недостатъчност и пренебрегването на тези първи симптоми – отдалечават от правилното лечение.
Диагностицирани със сърдечна недостатъчност в България
Доц. Красимира Христова уточни, че при наличието на близо 2 милиона хипертоници в България, близо 50 процента от тези пациенти са в групата на тези със сърдечна недостатъчност, със забавена фракция на изтласкване. „Ние при 2/3 от пациентите с артериална хипертония не сме постигнали оптималното лечение на кръвното налягане. А това предразполага към диастолна дисфункция, а тя е в началото на сърдечната недостатъчност.
Грижата за тези пациенти е дело както на държавата, така и на семейството. НЗОК осъществява достъп до тези медикаменти чрез създаването на протоколи и значително е улеснила достъпа на пациентите по този начин. Необходимо е единствено да посетят кардиолог, за да им предпише нужното лечение с тези медикаменти. Когато пациентът не е получил това лечение, нека да потърси друг кардиолог. Пациентът може сам да направи редица изследвания в поликлиниката и това е един от начините да докажем дали има сърдечна недостатъчност“.
Магнезият е основен минерал, който е от решаващо значение и за сърдечно-съдовата система. Доколко опасен може да бъде дефицитът от магнезий в човешкото тяло, кой е изложен на риск, симптоми при магнезиев дефицит как да си набавим микроелемента пълноценно, за да неутрализираме негативните последствия – отговорите даде д-р Нели Георгиева – кардиолог..
През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..
Доц. д-р Васил Трайков дм е началник на Отделението по инвазивна електрофизиология и кардиостимулация в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“.От 2017 г. до 2020 г. е член на Комисията за научни документи към Европейската асоциация по аритмии. От 2020 г. е член на Комисията за Националните дружества на Европейската асоциация по аритмии. Член е на..
54 жени на възраст от 40 до 50 години са направили от началото на месеца безплатни профилактични прегледи за ранно откриване на рак на гърдата в кюстендилската болница, съобщават от здравното заведение. При около 40% от случаите са установени различни проблеми. Има рискови групи пациенти, при които се налагат по-чести прегледи: жени с фамилна..
Безплатни медицински прегледи за туберкулоза ще бъдат извършвани от 24 до 28 март в Специализирана болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания – Благоевград (Тубдиспансер). Кампанията, която е под мотото „Заедно срещу туберколозата – прегледай се днес за здраве утре“, има за цел ранно откриване на заболяването у пациентите и..
В съвремието ни е факт, че все повече млади хора страдат от Тиреоидит на Хашимото. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград заболяването коментира д-р Мария Калинкова – лекар-специалист по ендокринология и болести на обмяната в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“. Характеристики, симптоми „Това заболяване..
Неизбежна е смяната на поколения лекари – искаме да обезпечим болницата с млади кадри. Началото на април ще бъде открито ремонтираното отделение по трансфузионна хематология - Кръвен център. МБАЛ-Благоевград бележи ръст във финансово отношение в сравнение със средствата от 2023 година. С над 2500 са се увеличи пациентите през 2024-та,..