Магнезият е основен минерал, който е от решаващо значение и за сърдечно-съдовата система. Доколко опасен може да бъде дефицитът от магнезий в човешкото тяло, кой е изложен на риск, симптоми при магнезиев дефицит как да си набавим микроелемента пълноценно, за да неутрализираме негативните последствия – отговорите даде д-р Нели Георгиева – кардиолог в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.
„Магнезият е основен минерал в тялото, който служи като ко фактор в повече от 300 ензимни реакции. Следователно е от решаващо значение за сърдечно-съдовата система. Тялото на възрастен съдържа приблизително 24-25 г магнезий, като 50-60 присъства в костите, а останалата част се съдържа в меките тъкани. Серумният магнезий представлява по-малко от 1 процент от общия телесен магнезий. Т.е. измерване нивата на серумния магнезий може да са нормални, въпреки изчерпването на общото съдържание на магнезия в организма или в сърдечната клетка“.
Общите телесни запаси от магнезий могат да бъдат оценени чрез измерване на магнезиев уринен тест. Измерването обаче е трудоемко, тромаво и изисква 24-часово събиране на урина. В много случаи вътреклетъчните нива на магнезий служат като по-добър индикаторза общото съдържание на магнезий в тялото, в сравнение със серумните нива на магнезий. Като най-точният тест е мононуклеарният клетъчен магнезий в кръвта. Освен това съдържанието на вътреклетъчен мононуклеарен магнезий корелира по-добре със състоянието на магнезий в сърцето.
Магнезиев дефицит, симптоми
Магнезият се регулира предимно чрез бъбреците или чрез червата. Половината от дневния прием на магнезий се абсорбира чрез червата. Според последните данни на Националния здравен институт препоръчителната дневна доза е 420 мг за мъже и 320 мг за жени дневна доза на възраст повече от 31 години и нагоре. Симптомите са различни и разнородни – сърцебиене, прескачане на сърцето, лесна умора, мускулни крампи или слабост, нарушения на съня, безпокойство, необичайно движение и треперене на клепачите. Най-често пациентите, които са изложени на дефицит на магнезий са възрастни пациенти, които приемат диуретици и инхибитори на протонната помпа или с проблеми с гастроинтестиналния тракт.
Рискови групи, при които е налице магнезиев дефицит
Според Световната здравна организация около 30 процента от населението в света е с дефицит на магнезий. Основните групи са възрастни хора, бременни жени, пациенти, които са с постоянен прием на медикаменти, каквито са диуретици. Недостигът на магнезий може също да бъде причинен и от определени състояни, напр. алкохолизъм, изгаряния, засягащи голяма част от тялото, недохранване, храносмилателно разстройство като Болестта на Крон или улцерозен колит, прекомерно уриниране, включително при хора с неконтролиран диабет, панкреатит или хронична диария.
Как тялото регулира нивата на магнезий, ролята на храната?
„Въпреки, че магнезият може да се намери от хранителни източници, има хора, които се нуждаят от магнезий и от други такива. Важно е да се приема достатъчно магнезий, за да се предотврати дефицитът. Затова трябва да се набавят нужните количества предимно от храната. Такива са зелени листни зеленчуци, пълнозърнести зърнени култури, каквито са трици, киноа, ядки, бадеми, кашу, боб. Въпреки, че магнезия се добавя към някои храни като зърнена закуска, има няколко отличителни източника на този минерал, каквито са соевите продукти, соево мляко. Зеленолистни зеленчуци като спанак, нискомаслено мляко, тиквени семки, бобови растения, много авокадо и банани.“
Функцията на магнезия за сърдечния ритъм
„Магнезият е ключов електролит в тялото и е необходим за правилната хомеостаза, особено в клетките, които са електрически възбудими, каквито има и в сърцето. Той е от основно значение за стабилен сърдечен ритъм, защото участва в транспортирането на електролити в калиево-натриевата помпа вътре в сърдечната клетка, което спомага нормалния сърдечен ритъм“.
Изследване на магнезий в лабораториите
„В лабораториите като цяло се изследва серумен магнезий, както вече уточнихме, представлява само 1 процент от извънклетъчния магнезий и не е точен показател за дефицит на магнезий в сърдечната клетка“.
Магнезиеви добавки
Въпреки че в повечето случаи магнезият може да се набави чрез храната, има хора, които трябва да приемат и добавки. Има различни налични форми на магнезий, които се различават по усвоимост и поносимост от стомашно-чревния тракт. Най-добрите форми са магнезиев цитрат, глюконат или глицинат.
Важно е да се има предвид, че приемът на повече магнезий чрез храната не е опасен, защотпо бъбреците отделят това, от което тялото ни се нуждае, но изключително високите дози магнезий от добавки могат да причинят диария, гадене и стомашни спазми.
При проблем или клинична изява, отговаряща на дефицит на магнезий е важно да се потърси консултация с кардиолог, а така също да проследите нивото на важния минерал чрез кръвен тест. Цената му е напълно достъпна и може да се направи по всяко време – резултатът не зависи от прием на храна и напитки.
В началото на лятото сме и градусите на термометъра стават все така високи. Жаркото слънце освен добро настроение често носи и различни видове дискомфорт. Сред тях са разширените вени. Как да облекчим разширените вени през лятото, как да поддържаме здравето на краката си, какви са летните опасности за разширените вени през летния сезон? Отговорите..
Над 3000 деца на възраст 8-12 години от училища в страната участваха в скринингова кампания с безплатни профилактични прегледи за гръбначни изкривявания. Специалната програма на Клиниката по ортопедия и травматология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ стартира в края на миналата година, а първият ѝ етап приключи през месец май 2025 г., който..
Безплатни консултации за туберкулоза стартираха в лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза в областните градове на страната. Кампанията „Седмица на отворените врати“ се провежда за втори път през тази година в изпълнение на Националната програма за превенция и контролна туберкулозата в Министерството на здравеопазването...
Затлъстяването е глобален проблем, с който се срещаме все по-често, както в България, така и в развитите европейски страни, САЩ, напоследък и в Далечния изток. Затлъстяването се превърна в глобална епидемия, която след себе си води много асоциирани заболявания, лошо качество на живот и намалена продължителност на живота. „Затлъстяването и..
МБАЛ – Благоевград организира месец на отворени врати в кардиологичното отделение – обяви на пресконференция д-р Димитър Димитров, изпълнителен директор на най-голямата болница в Югозапада. За времето от 9 юни до 9 юли екипът на отделението, което е с 3-то най-високо ниво на компетентност, ще преглежда граждани, които са заявили своето желание на..
Безплатните изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи се провеждат през месец май в Благоевград. За поредна година градът участва в Националната кампания „За живот без тютюнев дим“ на Института за здравно образование и Националната асоциация за профилактика на белодробните заболявания, посветена на Световния ден без тютюнев дим – 31 май...
В новото отделение по Медицинска онкология в МБАЛ „Пулс“ – Благоевград се извършват безплатни прегледи за пациенти с потвърдени онкологични диагнози. За тези прегледи не се изисква направление от личния лекар. Пациентите се консултират, получават план за лечение и при желание могат да се лекуват в отделението. Завеждащият отделението по..