Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

240 години от създаването на Болшой театър

Лидия Глебова
Снимка: Николай Кръстев

Болшой театър започва като частен театър на губернаторския прокурор княз Петър Урусов. На 28 март 1776 г. императрица Екатерина Втора подписва документа под названието "привилегия“, с който се дават права за съдържанието на спектаклите, маскарадите, баловете и други увеселения за десет години. Тази дата се приема и за рождена на московския Болшой театър.

През първият етап от създаването си оперната и драматичната трупа са били всъщност едно цяло, като съставът и е бил разнообразен, включващ крепостни артисти и стигащ  до поканени за гастроли актьори от чужбина. Основна роля в създаването на оперно-драматичната трупа към Болшой театър изиграва в началото Московския университет и създадената към него гимназия, където се получавало много добро за времето си музикално образование. Паралелно с оперно-драматичната трупа се създава и театралната, която започва да развива своята дейност. Репертоарът е бил съставен предимно както и може да се очаква от италиански и руски комични опери и първите появили се тогава балетни представления и балетисти.

Първото здание, където се е намирал театърът, е било на десния бряг на река Неглинка и се е намирал на улица "Петровка", откъдето получава името си Петровский театър, като впоследствие той ще бъде наричан Петровский театър. Зданието е било построено за рекордния тогава срок от половин година. Откриването е на 30 декември 1780 година. По този начин той се превръща в първия обществен театър от такъв характер в Москва, а близо 30 години по-късно той получава и статута на императорски театър и е въведен в единната система на императорските театри в царска Русия в началото на 19 век.

Директорът на музея на Болшой театър Лидия Глебова разказа пред програма “Хоризонт” на БНР дали днес е лесно да бъде събирана на едно място историята на най-интересния театър в Русия: 

Много трудно е това. Практически е невъзможно да бъде събрана на едно място, защото практически не знаеш къде да отидеш и от къде да започнеш да го правиш това.  Всяка находка и откритие свързана с историята на театъра води след себе си следваща и така до всички останали документи и свидетелства, които разказват за пътя на културната институция. Така че историите могат да бъда различни, защото всичко е било свързано с ровенето в архивите не само на Санкт Петербург, където е била столицата в онзи момент на Царска Русия, после и в други градове, където пък са били запазени съвсем първите документи, датиращи откриването от края на 18 век на театъра в Москва.

Глебова допълва още:

През годините и столетията той е имал различно място. През 18 и 19 век, трябва да отбележа, че той далеч не е най-важният театър. По документите, с които разполагаме, можем да видим, че той е имал 3-4 пъти по-малко финансиране на императорския петербургски театър. В средата на 19 век в театъра идва да работи италианска трупа пет дни, а колко според вас работи руската трупа например? Колкото позволят, дори и през почивните дни. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Троянската керамика да бъде вписана в регистъра на нематериалното културно наследство

Музеят на занаятите в Троян е кандидатствал пред министерството на културата традиционната троянска керамика да бъде вписана в регистъра на нематериалното културно наследство, тъй като е в риск. Идеята традиционната троянска керамика с типичната троянска шарка да бъде вписана в регистъра на нематериалното културно наследство е на..

публикувано на 12.10.24 в 09:30

Наближава 38-то издание на Киномания

Наближава 38-то издание на Киномания. Тази година то ще се проведе от 13 ноември до първи декември . Билетите за част от филмите – тези, които ще се прожектират в зала 1 на НДК, вече са в продажба .  Български ще е откриващия филм. Лентата се казва "Стадото", а режисьор е Милко Лазаров. След успехите си по света и напълно..

публикувано на 12.10.24 в 08:30
Оркестър за народна музика на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР открива творческия си сезон на 17 октомври

Оркестърът за народна музика на БНР открива творческия си сезон на 17 октомври. Това разказа в предаването "Хоризонт за вас" диригентът му  Димитър Христов. "Започваме 72-ри творчески сезон.  Най-видими са нашите концертни изяви, за които билетите свършват няколко седмици по-рано.  Отриваме доста ударно. Имаме поводи - два юбилея. Единият..

публикувано на 11.10.24 в 16:14

Разговор с Бистра Льошевалие в Националната галерия

Девет дни преди приключването на изложбата "Бистра Льошевалие. Ретроспектива", която беше открита през юли тази година, Националната галерия организира събитие с присъствие на авторката. Френската скулпторка с български произход специално идва от Париж за първи по рода си публичен откровен разговор с нея, който ще бъде днес от 18 часа. Модератор..

публикувано на 11.10.24 в 12:25

Балет "Арабеск" открива сезона с "Тайната Данте" по музика на Румен Бояджиев-син

На 11 октомври от 19:00 часа на сцената на Музикалния театър  Балет “Арабеск” ще предложи на своята публика най-новата премиера на хореографа Асен Наков - “Тайната Данте” . Втората премиерна дата е 20 октомври. Музиката за балета написа композиторът Румен Бояджиев-син.   “Тайната Данте” е проект на екип съмишленици, в който участва..

публикувано на 11.10.24 в 09:59

"Поглед - Екология и технологии" в няколко софийски галерии

"Поглед - Екология и технологии" е платформа за представяне на съвременни творчески позиции, изследващи и интерпретиращи социално-екологичните проблеми чрез експерименти с нови материали и технологии. От утре до 25 октомври ще могат да се видят художествени творби с иновативни технологични средства, както и да се види как креативно се интерпретират..

публикувано на 10.10.24 в 12:15
Александър Димитров - изложба

Александър Димитров открива изложба на 12 октомври в Севлиево

"Малък свят. Мой малък свят"- така се нарича изложбата на пловдивския художник Александър Димитров, която галерия "Видима" в Севлиево ще представи пред публиката на 12 октомври.  Откриването на изложбата съвпада и с началото на есенните празници и празника на град Севлиево, а художникът за пръв път ще се срещне с ценителите на изобразителното..

публикувано на 09.10.24 в 16:08