Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шипка Фест - занаяти и културен туризъм

7
Снимка: Пространството за култура и изкуство „Вихъръ“

Първият Шипка Фест ще се проведе в три уикенда, като кулминацията се предвижда да бъде между 24 и 26 май.

Татяна Косекова, председател на Народно читалище „Светлина 1861“ в Шипка и Божидар Ламбов от Пространството за култура и изкуство „Вихъръ“ в Казанлък разказаха в "Има ли мегдан" за посланията на фестивала като първопроходник в популяризирането на района като място за културен туризъм.

"Лека-полека започнахме дейности, насочени към развитие на културен туризъм в Шипка – това е едно място, което всички българи знаят, но го свързват най-вече с Освободителната война и Руската църква. Всъщност, там има много други интересни неща, които биха могли да задържат хората по-дълго време. Фестът е първото такова събитие, с което искаме да покажем Шипка и да възстановим забравените занаяти", обясни Татяна Косекова. 

През миналата година направили първите работилници в тази област с подкрепата на Национален фонд „Култура“. „Имахме сапунджийство и плъстене. Сега ще имаме грънчарство и ковачество по време на феста, бродерия, дантела.“

„Не е никак лесно. Занаятите са почти напълно загубени. Наскоро успяхме да открием едно момиче, което е от София, но живее в съседно село и може да тъче – тя ще ни помогне да насновем стана…“, допълни Татяна Косекова.

В Шипка работят и по проект „Изграждане на общност и трансформация на Шипка в модерно културно-историческо селище“.

Самата Татяна решава да заживее в Шипка, откъдето има корени, преди десетина години, заради „чистия въздух и чистата храна“ и задавайки си въпроси за критичната консумация и осъзнатия избор.

„В този момент къщата на баба ми и дядо ми беше забравена. Открих една градина, която се беше превърнала почти в гора. Започнахме да експериментираме с близки и съмишленици, да се учим, да каним хора, които имат опит. За мен Шипка си има романтичния привкус от детството ми.“

Когато избрала да се установи в Шипка, имала предложения за работа в Прага и Будапеща. „И аз реших, че всъщност някак Шипка ми е по-близка и че ако наистина искам да се фокусирам върху нещата, които са важни за мен, възрастта около 30 е крайно време да канализирам енергията в тази посока. Тогава избрах да напусна работата си, която беше корпоративна, свързана с енергетика - интересна работа, но изборът ми е бил правилен.“

Божидар Ламбов прогнозира, че първият Шипка фест ще се превърне в пъстро тържество на местни културни традиции, смесени с гостуващи такива. Музикалната програма също е микс – от автентичен фолклор до съвременни стилове, посочи той:

„Различни работилнички, вплитане на местната култура и националната. Самото съчетание на тези, традиционни за Розовата долина събития, по време на които се случва фестивалът – например Празниците на розата, ще имаме ритуал розоварене…“

Англичанин, който живее в Шипка, е обещал за феста да направи специален пай, на фестивала ще могат да се видят и грузински народни танци. „Така че, разместени са пластовете и нашият фестивал също размества тези пластове и ги вплита – много шарено е това, което ще се случи“, усмихва се Татяна Косекова.

Ще има гостуващ ковач. „Интересното е, че в Шипка от известно време живее едно момиче от Швейцария, на 20-тина години, която е чирак при Стефан в желанието си да се научи да кове. Много хора се чудят как е възможно“, споделя още Татяна.

За фестивала на розата идват много гости от целия свят и те обичат да видят и нещо повече в малките населени места, категорични са организаторите на Шипка Фест.  

Още за фестивала и региона слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06