Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Борис Богов: За донорството трябва да се говори още от училище

Проф. Борис Богов
Снимка: Георги Нейков

Донорството зависи от осъзнаването на проблема от обществото. Това казва проф. Борис Богов от Клиниката по нефрология на Александровска болница.

Статистиката към момента: само 14 донорски ситуации от началото на годината, които съвсем не дават гаранция за присаждане на бъбрек. Във Хърватия годишният брой е над 300. А само една френска болница прави годишно 70 бъбречни трансплантации. Професор Борис Богов  сравнява тези цифри с нуждите на хората в България.

„Чакащи бъбречна трансплантация са около 1015-1030, към днешна дата. Още по-големият процент: пациентите, които провеждат диализно лечение, са вече близо около 4 хиляди. Разбирайте, че са потенциални пациенти, които биха могли да бъдат трансплантирани. Поне около 70% от тях – още едни 2 хиляди, които са в състояние  да бъдат бъбречно трансплантирани пациенти.“

Равносметката в годината, в която се отбелязва половин век от първата бърчена трансплантация у нас, не е в полза на пациента, дава да се разбере проф. Борис Богов. Законодателството е добро, но хората нямат доверие в лекарите. И в системата на здравеопазването, а това според проф. Богов е „подредено от т.нар. тиха демокрация, откакто започна“.

За това няма достатъчно трансплантации, смята Борис Богов, според когото донорството остава деликатен въпрос.

„Лекарят трябва да има в себе си способностите да убеждава – и пациентите, и близките. Дарявайки орган, органът продължава да живее в друг човек. Това е огромен философски въпрос и аргумент. Човек като се замисли, вижда, че нещата са правилни.“

„Дарявайки органа, той ще знае, че част от неговия близък живее в друго тяло. Това е хуманното обяснение“, допълва проф. Богов.

Чисто практическият елемент от донорството е свързан с това – когато има какво да даваш, има и какво да получиш, дори от европейската агенция за трансплантация Евротрансплант, пояснява Борис Богов. И цитира още данни - от 28 европейски страни сме на 28 място по бъбречни трансплантации. „Ние трябва да правим Х бъбречни трансплантации годишно, за да може да влезем в Евротрансплант. 14 бъбречни трансплантации за тази година не са никак много. С 14 трансплантации годишно няма как да очакваме Евротрансплант като дарителска банка да може да ни подсигурява органи*“, коментира лекарят.

Затова и много хора прибягват до „услугите“ на платен донор, за да се извърши т.нар. кръстосана трансплантация, пояснява проф. Борис Богов. Но това е за хората с финансови възможности. А понеже е забранено в България, хората отиват към най-близкото възможно място – Турция.

Професор Борис Богов вярва, че преодоляването на недоверието към донорството става постепенно и може да се случи.

„Това е обучителен процес, който трябва да започне рано, от училище трябва да се говори за тези неща. Един човек сега, който е на 60 години, не можем да го убедим да дари органите си примерно на своето дете.“

„Ако обществото ни се активизира, аз съм убеден, че ако сега правим по 14, ще правим по 54 в близките години“, казва в заключение проф. Борис Богов, който също е попълнил своята донорска карта.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00