Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С платове от сандъците на баба

Една шевна машина и добро сърце - читалищни самодейци шият маски

Вместо ризи за носии в читалище „Мевляна” в Добрич майсторят защитни средства

Вече почти две седмици самодейците от читалище „Мевляна” в Добрич кроят и шият предпазни маски. Повечето от тях правят това в домовете си, а няколко души изработват маските в сградата на читалището, като се редуват по двама-трима.

Идеята се родила спонтанно от думи на приятели, които търсели маски, разказва пред „Хоризонт” председателят на читалището Гюлхан Вейсел. В читалището имат шевна машина, понеже шият ризи за носиите. „Всички хора, които се сетиха да извадят от сандъците на баба платове, съвсем неизползвани – сега влязоха в работа. Всеки донесе по няколко метра плат или чаршафи, които не са използвани”.

За необичайната дейност на читалищните дейци бързо се разчува и заявките започват да пристигат.

По този начин се опитваме да помогнем и ние с нещо мъничко на нашите приятели, които в трудни моменти са ни помагали. Сега шием маски за една фирма, която миналата година ни спонсорира да участваме на един фестивал.

Ушитите маски са над 200, благотворителната инициатива продължава. „Ние не сме професионалисти и се опитваме да ушием най-добрия модел за многократна употреба”, допълва Гюлхан Вейсел.

Докато работят, се сещат за добрите дни, когато се събирали в читалището да пеят и танцуват. Сега се чуват и виждат по скайп и вайбър и „пак е весело”, твърди тя.

Гюлхан работи в администрацията на Община Добрич. В местните села в региона кметовете следят изкъсо завърналите се от чужбина и поставени под карантина. „Няма паника. Всеки си спазва. Разбират колко е важно това. Това е една огромна територия и е доста сложно да ги обслужваме, но кметовете могат да контролират и да знаят всяко движение в селото. Почти няма движение на село. Сега в момента е доста спокойно”, казва тя.  

Читалището е наречено на персийския поет и мистик Джеляледдин Руми – Мевляна. „Мевляна – това е, в буквален превод - учител, водач. Ние имаме художествено-самодейни състави, школи – детски, изобразително изкуство, музика, езикова школа. Всяка година пишем проекти и ги изпълняваме, защото финансовата част почти липсва в читалищата. Общината ни подпомага с общинска субсидия”, разказва в очакване да се върне към нормалното си ежедневие Гюлхан Вейсел.

Още за новата мисия на читалищните дейци слушайте в звуковия файл. 
Снимки: Читалище "Мевляна" - Добрич

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24