Видима е трансформацията в реториката на политическите лидери в Европа – тя първоначално бе милитаристична, бих казал некрофилска – склонност да се говори през термините на смъртта и унищожението, коментира пред БНР проф. Здравко Попов - философ, дипломат и президент на Института за публична политика.
„В ситуации на радикални изпитания и кризи вероятно интелигентните хора и политици наистина помъдряват, докато неинтелигентните може би още повече оглупяват. Изпитанието и кризата е интересен филтър и можем да видим това през езика, през начина на общуването на политиците с гражданите. Подобна метаморфоза забелязахме най-вече през Еманюел Макрон. Той стартира с войнолюбив език, но днес говори като един хуманитарен човек, в който преобладава философът“, заяви проф. Попов в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
„Смятам, че трябва сериозно да се помисли върху структурния и вътрешнопроблематичен модел, по който ЕС съществува днес. От една страна с национални държави и все още суверенни политически тела в Европа, от друга страна с този наднационален комплекс от институции, които се опитват да създадат общи управленчески форми, правила. Този модел очевидно става все по-труден за удържане. Трябва да се мисли за някакво наистина преосмисляне на целия европейски проект“, отбеляза още той.
Според проф. Попов ЕС е създаден като проект, който има предвид първоначално единствено това, което се нарича Запад – това, което обгръща в едно възможно бъдещо федерално тяло това, което е било Западна Европа.
„Но с падането на Берлинската стена, края на Студената война и с векторите на развитие на източноевропейските страни, които искат да се включат в този проект на Запада, тук настъпиха някакви вторични проблеми и дефекти на самия първоначален замисъл на този проект“, подчерта още експертът, според когото възможно решение на този казус е да се довърши разширяването на ЕС с малкото останали страни на континента Европа, особено Западните Балкани.
„Тогава отново всички заедно да седнат и да решат необходимо ли е да се преучреди този проект, така че да стане адекватен на интересите, ценностите и бъдещето на всички нас“, каза проф. Попов.
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.
От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в Комисията по обществен ред и сигурност в СОС между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..
"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите..
Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..