Найден Гочев работи като програмист от близо 14 години. На станалите вече практика уебинари Гочев разказва за плюсовете и минусите на работата от вкъщи, защото от известно време неговият дом е и негов офис, но не заради ситуацията с коронавируса, а защото е осъзнал, че губи много време да пътува до работа и обратно.
"За да отида от „Зоната“ до офиса всеки ден, аз губих по 45 минути в една посока, минимум. Почти два часа отиваха, за да отида на работа и да се върна. И след тона се чувстваш като парцал. Или аз се чувствах като парцал", споделя програмистът.
Да започнеш да работиш в домашен офис не е лесно. На Найден Гочев му били необходими 6 месеца, за да синхронизира темпото на работа с домашната обстановка.
"На обяд гледах сериали. Бях изгледал всички сериали, които някога бях планирал да изгледам. Обаче в един момент, може би на около третия месец, тия неща ти писват. И всъщност почваш да си работиш, защото искаш да работиш, а не защото някой ти казва да работиш. И всъщност тогава работиш много по-добре", твърди Найден днес.
Колкото за разсейващите фактори - просто има неща, които не правиш. "Например не готви нещо сложно, да кажем. Но всичко друго, аз не смятам че има нещо, което да те разсейва. Това, че може да дойде някой за водата, това, че може да дойде някой съсед да събира пари, е нищо в сравнение с милионите колеги, които идват на бюрото всеки ден и те питат нещо", допълва той.
Бизнес психологът Юлика Новкова съветва хората, които за първи път попадат в ситуацията да работят от вкъщи, да осмислят добре кое ги притеснява и кое ги гневи. Част от липсата на социалните контакти е свързана с неумението да си набавяме навреме нуждата от общуване.
"Вече виждам тенденция хора да бъдат гъвкави. И в рамките на обществените забрани да намират начини да се свързват помежду си, дори и във физическия, реалния, обектния свят, не само в дигиталния. Не мога да кажа, че има единно решение, защото тенденциите са хората да се чувстват тъжни, гневни, разочаровани, несигурни“, коментира Юлика Новкова.
Психологът прави паралел с аналогични исторически ситуации.
„Всъщност, в тази ситуация научните изследвания, които изследват исторически данни за това как хората са се справяли с психологическите последици от карантина в миналото, свидетелстват, че хората са възприемали алтруистична позиция - сам да се поставям в тази физическа изолация, пазя другите. Тогава разграничаваш процеса на социална изолация от физическа изолация."
Социалният контакт в офиса липсва, признават колеги на програмиста Найден Гочев. Предизвикателство е да запазиш неформалната комуникация, която се пренася в интернет. Найден Гочев уточнява, че през мрежите комуникацията може да е по-прецизна и да бъде по-продуктивна. Работата от дома със сигурност може да доведе и до нови приятелства. "Аз не си познавах съседите. Не познавах никой там, където живеех", казва той.
"Просто сега в момента е малко криво. Да се надяваме, че след два-три месеца няма да е чак така", обобщава философски IT специалистът.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора . Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни. Тази есен е бил..
Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо да се помолим (за вярващите). Барем се сдобием с насъщния политик, а Бог прости нам глупостта ни,..
Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.
Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..
Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство . Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..
Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите . Според психолозите освен с децата, трябва да се..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..