Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инспекцията по труда в Плевен с проверка по сигнал на БНР

Незрящ, отстранен от работа, потърси съдействие от медиите

Снимка: БГНЕС

Младен Райчев е незрящ. След като месеци наред не успява да разреши проблем с бившия си работодател, той се обръща към Българското национално радио. 

Райчев дълги години работи в плевенско предприятие  което е към Съюза на слепите в България. Преди година, въпреки че е незрящ, се оказва с прекратен договор, обещават да го наемат отново на работа, но до днес това не се е случило.

„От 8 години работя във фирма за незрящи в Плевен. 2019 година ме извика личен състав, за да ми поднови договора. Това е всяка година, а има колеги, които са дошли след мен и ги оставиха на постоянен договор. Сега, като ме извикаха да подпиша новия договор, попитах - нали за една година, а те отговориха, че е за три месеца“.

„Не отивай при шефа, ще се оправят нещата“. Това ми казаха от личен състав. „Работихме 10-12 дена, в едни момент свършиха консумативи, казаха - след два дни ще има консумативи, и тогава ще ни викнат. Другите ги викнаха, но мен не“.

След тази случка от 12 юни Младен Райчев казва, че не е на работа. След изтичане на трите месеца по договора от личен състав го викат и му казват, че ще го изпратят на трудовата борса. Когато отива, не му дават трудовата книжка. Казват му да си донесе старата.

„Защо да си нося старата, аз тук имам нова. Но я нося и старата на другия ден. Те ми я взеха и ми казаха, че ще ми се обадят след една седмица. Обадиха ми се след една седмица, но заради това загубих десет дни от борсата. Сега като минаха месеците на борса, се обадих на шефа си Павлин Ангелов, за да питам за работа отново, както ми бяха обещали“.

В началото на май приключва получаването на средствата от трудовата борса за Младен Райчев. Семейството му е в затруднено финансово положение и иска да работи. Райчев обяснява, че бившият му работодател е наел нови зрящи работници, а него с проблема го е оставил на улицата. Райчев посочва, че никога не е изоставал от нормата си.

„Искам с труд и пот да си изкарвам прехраната“.

Управител на фирмата в Плевен е Павлин Ангелов. Той се оказа и председател на Регионалния съюз на слепите. Наема ли зрящи за работа на места, които са подходящи за хора с увреждания:

„Няма лични подбуди за това нещо. Когато имам много спешна поръчка, наемам на граждански договор и хора, които са зрящи, може би това има предвид. Но нещата не са лични“.

Защо все пак е освободен Младен Райчев? Обяснението на управителя Павлин Ангелов:

„Освободен е, защото е бил на срочен договор, изтекъл е срочният договор. И общо взето заради коронавируса няма чак толкова много работа, както е било предните години. Правим необходимото и по държавни програми някакви средства, които предлагат сега за малки и средни предприятия. И не само хората с увреждания, но и всички други хора няма определена сигурност в тези времена…Защото се ангажираме да осигурим доход на хора, които не са толкова производителни като труд. Освен това държавата не се грижи почти за това. И е оставила нас – специализираните предприятия да се справим с това нещо“.

Управителят на фирмата допълва, че подават в Агенцията проекти за хората с увреждания, които са във връзка с подобряване на условията на труд на такива хора, но програми като такива от Бюрото по труда и други за заетости, фирми като неговата, са на общо основание с другите фирми, където работят хора без увреждания.

„Така един човек с увреждания, ако отиде на Бюрото по труда, той е на равни условия с другите, които нямат здравословни проблеми. Такъв човек може да си намери работа само в специализираните предприятия“, посочва Ангелов.

„Държавата е в дълг не само във време на пандемия, защото в по-развитите държави нещата са коренно различни по отношение на трудоустрояването на хора с увреждания“.

Мисията на Съюза на слепите в България е защита на човешките, гражданските, социалните, икономическите и други права на хората със зрителни увреждания, това пише на официалната страница на този Съюз. 

Проверка показа, че няма подадени сигнали в Инспекцията по труда в Плевен, но оттам увериха, че ще направят проверка по случая. Самият управител Павлин Ангелов пое ангажимент, който остава да го спази в името на мисията на Съюза на слепите у нас.

„Самият аз съм незрящ и мога да разбера проблема на незрящия човек. Трудовата заетост е част от рехабилитацията на хората с увреждания. Ако се подобрят нещата,  бих направил необходимото“.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50
Пампорово

Как Пампора - Райчо Белев и неговият керван дават името на известния курорт

Пампорово е пълно с туристи , особено в почивните дни. Обичайно продължителността на престоя е дълъг уикенд около 3- 4 дни , една седмица или 10-на дни. Според почиващите на Пампорово курортът е уникален като природни дадености, възможност за почивка, за забавление и на децата . Хората, които от близкия голям град Пловдив са си купили имот на..

публикувано на 19.08.24 в 10:43

Какво е празникът на скромната кухня в Италия - страната, в която храната е нещо свято?

В Италия като сценарий от филм на италианския режисьор от Тоскана Леонардо Пиерачони е празникът "Кухнята със скромен произход"  – олицетворение на териториално и национално самоуважение.  За италианците тяхната кухня е нещо свято: тя е майка, родeн кът и национална гордост.  Няма италианец, който да се отрича от някое ястие -  било то..

обновено на 18.08.24 в 22:48