Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на християнското изкуство съхранява ценни икони

Музеят на християнското изкуство
Снимка: Еленица Маринова

През август патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“, превърнала се в духовен и архитектурен символ на столицата, чества два големи празника -  датата на освещаването на храма, извършено на 24-ти август 1924 година и летния храмов празник, който се отбелязва на 30-ти август и се свързва с пренасянето на мощите на светия владетел. 

В криптата на катедралата се съхраняват ценни богатства. В подземния етаж, замислен първоначално да служи за гробница, днес се помещава Музеят на християнското изкуство. Колекцията включва старинни иконописни творби, създадени от 4-ти до 19-ти век. Сред експонатите е и най-ранната икона върху дървена основа в страната, която има хилядолетна история. 

Снимка: Еленица Маринова

В началото на 60-те години на миналия век пътуващата изложба „Хиляда години българско изкуство“ обикаля европейските столици, дори напуска пределите на Стария континент. Родните шедьоври на иконописното изкуство са посрещнати с възторг. 

"Когато се вижда, че към това изкуство има огромен интерес се взима правилното решение - тези икони, които са били представени навън да бъдат обединени в една постоянна експозиция, която да бъде експонирана в подземието на храм-паметникът „Свети Александър Невски", каза уредникът на Музея на християнското изкуство Мариела Стойкова.

Изображение на Свети Николай Чудотворец            Снимка: Еленица Маринова

Музеят е създаден като филиал на Националната галерия през 1965 година. Експозицията е обогатявана през годините и днес представлява една от най-богатите колекции на икони в света, посещавана от родни и чуждестранни любители на християнската иконография.

В постоянната експозиция са представени около 300 експоната, но това е една много малка част от колекцията, с която музеят разполага. Богатият фонд включва около 2500 произведения. Най-ранният експонат е стенописен фрагмент от раннохристиянска базилика от края на 4-ти век.

"Това е една глава на светец от Хан Крум, Шуменско, фантастична, много красива раннохристиянска творба", допълни  Стойкова.

Снимка: Еленица Маринова

Най-ранната икона върху дърво в колекцията е от края на ХІ век. Тя е двустранна, от едната страна е представено внушително изображение на Христос Пантократор, а от другата - Разпятие Христово. Най-вероятно творбата е дело на зограф от Константинопол.

Успешното разделяне при реставрацията на трите живописни пласта позволява да видим едновременно образите на Христос, рисувани един върху друг през три различни епохи. Изображенията са пренесени върху три отделни пана с характерните за времето си стилистики. Процесът завършва покойният реставратор Дана Дечева, която се заема с проекта през 2007 година, допълва Мариела Стойкова:

"Тя успя да направи така, че всички тези слоеве да бъдат съхранени и да могат посетителите да видят иконата в целия ѝ блясък от този най-ранен период" 

Първообразът на уникалната икона в момента е в лабораторията за консервация и реставрация в Националната галерия. Специалистите работят по реставрацията на обратната страна на старинната икона - тази изобразяваща Христовото Разпятие, разказва реставраторът д-р Борислава Попова:

"При предходната реставрация голям участък от фона, от архитектурата на иконата е била възстановена. Във времето става ясно, че тези новоположени материали стареят и се движат по много по-различен начин от оригинала и застрашават целостта на оригиналното изображение и при сегашната реставрация тези участъци бяха премахнати, почистени. Ще бъде реално консервирано изображението такова, каквото е достигнало до нас, за съжаление доста увредено, тъй като и самата е била разрушена от нападения, от инсекти", допълни Попова.

Най-старият експонат в Музея на християнското изкуство        Снимка: Еленица Маринова

Реставраторите правят ежеседмични огледи в Музея за християнско изкуство. Предприемат се превантивни мерки, свързани със съхранението на експонатите. Малко известен факт е, че в криптата се намира и „основният камък” на храма, положен преди началото на строежа на катедралата, разказва Мариела Стойкова:  "И до него има капсула с историята на храма, както и златни монети, които са били оставени там. В момента тази капсула, както и основният камък са скрити под един ромбоиден куп, там е съхранена историята" 

Целия репортаж на Еленица Маринова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16