Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Момчил Манчев преодоля коронавируса с кръвна плазма

Д-р Момчил Манчев и д-р Лъчезар Панчев от Инфекциозната клиника в МБАЛ „Св. Анна“
Снимка: Маргарита Иванова

31-годишният специализант по хирургия д-р Момчил Манчев беше изписан днес от Инфекциозната клиника на столичната МБАЛ "Св. Анна" след проведено лечение на Covid-19 с кръвна плазма. Терапията все още се прилага експериментално у нас, въпреки че е използвана в медицината преди повече от век за лечение на различни заболявания. Д-р Манчев e успешно излекуван с преливане на плазма от преболедувал коронавирусна инфекция.

Почивка на море и после около седмица на работа в болницата след това. Не знае къде се е заразил. След това се появили симптомите, разказва д-р Манчев: "След като ми се влоши състоянието със сигурност имаше няколко дни на уплаха, особено след като 24 часа бях постоянно на кислород. Нормално е да има уплаха".

Състоянието му било почти критично, когато лекарите взели решение да опитат лечение с реконвалесцентна плазма в комбинация с лекарството ремдесевир. Инфекционистът д-р Лъчезар Панчев разказва за първата си среща с младия пациент: "Видях човек, който като "риба на сухо" лапа въздух образно казано, да ме разбере целия български народ".

Това е първият пациент излекуван с кръвна плазма в столичната Окръжна болница. Досега методът се прилагаше само във Военномедицинска академия в София, като донорите са пациенти, също лекувани там. Лечението с плазма е познато от десетилетия, припомня д-р Чавдар Ботев, учредител и консултант в създаденото преди 2 месеца Гражданско сдружение за лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма:

"Това е една нова методика, която е добре забравена стара. На практика България е била една от най-силните страни за лечение с реконвалесцентна плазма", допълни д-р Ботев.

В края на август лечението на Covid-19 с кръвна плазма е одобрено в САЩ. У нас за него тепърва ще се говори. Сдружението за лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма започва информационна и обучителна кампания за популяризиране на терапията, а едновременно с това работи и за насърчаване на донорството на кръвна плазма. 31-годишният Мартин е един от първите дарители. Преболедувал инфекцията леко. Роден е с рядката нулева кръвна група и когато разбрал, че се търси плазма за тежко болен пациент, изобщо не се поколебал:

"Мисля, че ако един човек физически е подходящ да дари, ако го е изкарал вируса и ако има възможност да покрие всички изисквания, не виждам причина това нещо да не се случи", каза Мартин.

Излекуваният д-р Момчил Манчев ще се възстановява още известно време у дома. Преди да се върне при своите пациенти. Той не знае кой е дарил плазмата за него, но е готов и той да стане дарител, за да помогне на някой друг.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24