Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Гергова: Един човек да не може да говори не означава, че няма какво да каже

Невербалните деца и възрастни не бива да бъдат заложници на невъзможността да се изразят

Петя Гергова и синът й Калоян
Снимка: Личен архив

УНИЦЕФ - България започна кампания, посветена на невербалните деца, които не могат да говорят. Целта на организацията е да бъдат въведени помагащи технологии за алтернативна комуникация. Това могат да бъдат както символи на хартия, така и технически средства и софтуер.

Една от технологиите позволява контрол на устройство с поглед. По този начин детето, което не може да говори, може да изрази нуждите си или да покаже свои знания и умения.

9-годишният Калоян е ученик в 34 ОУ „Стойо Шишков“. Когато би шестмесечен, майка му Петя Гергова забелязала, че детето има двигателни проблеми. На 2 години вече имал диагноза – форма на детска церебрална парализа.

Оттогава, водила съм го на различни лекари, но, цитирам: „детето е по-мудно и понеже е момченце, по-късно ще се развие“, разказва тя.

Петя определя Калоян като „прекрасно, слънчево, любящо същество“. Той е във втори клас в масово училище. Майката определя извървения път до момента като много дълъг.

Петя и Калоян

Активната рехабилитация започнала на две години и половина, когато момченцето не можело дори да пълзи. Сега Калоян посещава девет различни процедури, сред които кинезитерапия, плуване и езда.

Чрез технологично устройство той вече общува с поглед. Преди това в семейството го разбирали по интуиция.

„Това не ни беше достатъчно. Ние виждахме, че той ни разбира. От нас се искаше една крачка напред да направим и да намерим начин да комуникираме. Видяхме репортаж по телевизията за детенце, невербално, което комуникира с въпросната система.“

Устройството се прикрепя към екрана на компютъра и сканира ретината. Със съответна програма, съдържаща букви, цифри и различни символи невербалният човек може да се изразява.

Когато детето задържи погледа си върху даден образ повече от една секунда, програмата разпознава това движение като клик на мишка, пояснява Петя Гергова.

Кампанията на УНИЦЕФ огласява тема, която трябва да бъде дискутирана, убедена е тя. Децата и възрастните с подобни проблеми са много и не трябва да бъдат заложници на невъзможността си да се изкажат с думи.  

Това, че един човек не може да говори, не означава, че няма какво да каже“, категорична е Петя. По думите й различните алтернативни комуникации дават свобода.

Този репортаж  е част от кампанията на УНИЦЕФ за подкрепа на невербалните деца, които не говорят и имат затруднения в общуването. Българското Национално радио е медиен партньор на кампанията.

Чуйте повече в звуковия файл. 

Снимки: личен архив на семейството


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38