Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Димитрова от Елин Пелин: Доброто е във всеки от нас

Диана Димитрова
Снимка: личен архив

Диана Димитрова вярва, че доброто съществува във всеки от нас. Чрез своя оптимизъм интерпретира живота по най-благоприятния начин, очаква само хубави неща и е убедена, че всяка ситуация може да се подобри. След години, прекарани отвъд океана Диана Димитрова избира родния си град Елин Пелин. Насочва цялата си енергия и заряд към това да бъде част от промяната, да ангажира обществеността и да предава доброто:

Случват се толкова хубави неща около нас, забравили сме си очилата. Имам чувството, че не можем да ги видим. Разходете се по улицата и се усмихнете на някого, ей така, без причина. Той ще ви се усмихне насреща. Това може да те вдигне, независимо колко лош ден си имал. Трябва да ги правим тези малки неща“, подчерта Диана Димитрова.

Диана Димитрова     снимка: личен архив

Животът в САЩ променя нагласата ѝ към заобикалящата среда. Разбира, че не може да бъде безучастна към обществените проблеми, нито пък равнодушна към неправдата:

„Аз мисля, че безнаказаността ражда чудовища, ако ние не наказваме, дори и с обществено порицание най-малките неща - едно люпене на семки в парка, значи сме съгласни. Това е т.нар. теория на счупените прозорци. В Ню Йорк през 1982 година кметът на града минава покрай една сграда и вижда един счупен прозорец. След няколко седмици те стават повече и повече. И по този начин той казва, че ако не обръщаме внимание на малките престъпления, с течение на времето те ще стават по-големи и по-големи. Това се е получило при нас. Тук сме малко, въртим глава и казваме - мен това не ме засяга. Да, но реално погледнато ни засяга, защото ние сме лицето на това общество и ние сме това общество. Мълчанието не е решение“, каза Диана Димитрова. 

Диана Димитрова             снимка: личен архив

Диана Димитрова е инициатор на различни каузи, а нейната отдаденост не остава незабелязана. Получава покана за работа от Община Елин Пелин. Симбиозата между местната администрация и жената, носеща в себе си необикновен заряд и нестихващ ентусиазъм създава вдъхновяващи резултати. Последният проект - ръчно изрисувана кръстче по кръстче българска шевица по фасадата на учебни заведения в околността:

„Успях да изрисувам няколко училища, няколко детски градини. В момента подготвяме нов проект за читалището в с. Нови хан“, допълни Диана Димитрова.

Диана Димитрова е автор и на една необичайна екоинициатива - създаването на красиви пана, изобразяващи кукерски маски и български шевици, изработени от пластмасови капачки. Пъстрите творби красят градския стадион и новопостроена детска площадка. 

Младата жена участва и в реставрацията на паметните плочи на загиналите за свободата на България войници от Елин Пелин. С това не се изчерпват нейните благотворителни каузи - тя започва и кръводарителски акции. 

Диана Димитрова                        снимка: личен архив

Диана е майка на три деца. Родени са в САЩ, но растат в България: 

„Когато ги видиш колко са щастливи, когато ги видиш, че са край баба и дядо, когато ги видиш, че могат да рецитират Левски и Ботев, когато видиш всичките тези неща, знаеш, че си взел правилното решение. Ти си им дал възможността за избор. Защото те са американци, те могат да си отидат по всяко едно време. Но това, което го има вкъщи го няма никъде другаде. Тук мирише на вкъщи. Това е собственият ни дом и само наша е задачата да им покажем колко е красив той, колко може да бъде красив той. Детството, което го имат тук няма къде да го имат другаде“, подчерта Диана Димитрова. 

Според Диана родителите трябва да възпитават себе си, а не децата - защото подрастващите копират поведението на възрастните. Спасена от лошите мисли и морето от негативизъм, в което ежедневно потъваме, жената, която бродира българската шевица по сградите, намира упование в смислените дела - да украсиш нечие лице с усмивка. 

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16