„Още е много рано да говорим за увеличаване на лихвите. Аз съм от оптимистите, които смятаме, че няма да има увеличаване на лихвите тази година, въпреки че наистина след приключване на мораториума неминуемо част от кредитите, по които в момента са отложени плащанията, а те са малко над 7 милиарда – на домакинствата, ще се превърнат в „лоши кредити“, заради това, че част от хората са останали трайно без работа“.
От друга страна се повишава ликвидността в банковата система – депозитите нарастват и вече са малко над 60 милиарда лева, подчерта Тихомир Тошев. На този фон раздадените на населението кредити са малко над 25 милиарда лева. „Виждате колко повече спестяваме, отколкото теглим като кредити“.
„Другите хора, които продължават да работят и не са загубили работата си и доходите си, те продължават да спестяват и да трупат депозити, въпреки нулевите лихви по тях. Което значи, че системата ще продължи да бъде доста ликвидна. Банките ще имат много пари, които пак трябва да раздават в кредити. Търсенето на потребителски кредити вероятно ще е ограничено“, смята Тихомир Тошев.
2020 година е завършила с ръст при потребителските кредити от около 6% спрямо 2019 г. „По-малко хора се осмеляват да задлъжняват в такъв момент. От друга страна виждаме и „светлината в тунела“ – ваксинацията започна“.
Въпреки тези 6% ръст, има голям спад при потребителските кредити под 10 хиляди лева, изтъкна още експертът. Това по думите му е свързано с възможността, която бе дадена за теглене на безлихвени кредити заради пандемията.
Тихомир Тошев определи тази антикризисна мярка като „доста добра алтернатива на бързите кредити, към които обикновено посягат хората, когато останат без доходи или с ниски доходи“, а бързите кредити остават най-скъпия кредитен продукт на нашия пазар.
Имотният пазар не е бил засегнат нито ценово от коронакризата, нито по отношение на интереса към ипотечните кредити, посочи още Тихомир Тошев. „Пазарът ще завърши с ръст и той при ипотечното кредитиране ще е някъде около 13% спрямо 2019 година“. Според Тошев всичко това се дължи на „разумното поведение на банките“, които не са променили условията си, както и на стабилния пазар на имоти, който е запазил нивата на търсене високи.
Кредитният консултант не очаква сериозно движение при инфлацията тази година.
„Икономиката ще започне да се възстановява по-бавно от предвиденото, още от средата на тази година. Специално при кредитирането очаквам, че ще завършим с малки ръстове: в рамките 3 до 5% при потребителското кредитиране спрямо 2020 г. и около 8-9% при ипотечното кредитиране.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..