Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млад сириец спечели овации в социалните мрежи заради подарен дюнер

Да нахраниш непознат - добро дело, което трогва.
Снимка: БТА

История за доброто трогна десетки в социалните мрежи. Младият сириец Самер, който ръководи заведение за бързо хранене в столичния квартал „Света Троица", спечели много симпатии заради подарен дюнер на 15-годишен ученик.

В забързаното ежедневие на всекиго се е случвало да забрави портфейла си у дома. Позната ни е конфузната ситуация, в която изпадаме, когато пред касиера в магазина установим, че нямаме пари. Наскоро това се случва и на ученик от София.

„Моят син е достатъчно голям, обаче е малко разсеян. Решил, че ще ходи навън с приятели. На връщане от разходката решил, че ще си поръча дюнер. Аз му се обаждам и му казвам – какъв дюнер ще си поръчаш, след като нямаш пари“, разказва майка му Кристина Минчева. Изненадана тя вижда, че синът й все пак се прибира с дюнер. Момчето от заведението му казало, че няма нужда да плаща.

На следващия ден реших, че ще ходя да си платя на детето дюнера все пак. Представих се. Момчето казва – моля ви се, госпожо, никога няма да оставя дете гладно.“  

Казват: Ако помогнеш, никога не напомняй! Ако ти помогнат, никога не забравяй! Водена от тази максима Кристина споделя за случилото се в социалните мрежи.

Случката мен ме трогна много. В днешно време малко са такива хора, които биха постъпили по същия начин“, смята тя.

Момчетата са араби. Винаги съм се опитвала да възпитавам сина си, че човек или е добър, или е лош – няма различни етноси, няма българи, цигани, турци, араби. Просто всичките сме хора“, допълва майката.

Седмица след като споделила за случилото се във Фейсбук страница на квартала, Кристина Минчева видяла повече от 20 души на опашка пред заведението за бързо хранене. Публикацията била една от най-харесваните.

„Това е нормално“, казва собственикът на обекта за хранене и инициатор на доброто дело Самер. „Аз с много деца постъпвам така.“

На Кристина той благодарил за донесения шоколад и казал – „твоят син е като мой син, няма разлика“.

Младият сириец е изненадан от проявения интерес към неговата личност. Не смята, че е извършил нещо необичайно. Постъпката му била спонтанна, не търси слава, нито показност.

Ние правим това от сърце“, потвърждава и Омар, служител в заведението. „Много готини, много хубави хора има тук, в България.“ И допълва: „Ако си замина, България много ще ми липсва.“

Двамата мъже говорят за родината си Сирия с любов. Заради военните конфликти са напуснали дома си преди години. Намират по-добър живот в България.

„Живея тук спокойно със семейството си. Две деца ми се родиха тук – на седем години и на годинка и седем месеца“, разказва Самер, който е започнал от нулата като бежанец, но признава, че е имал късмет. „Да се живее тук не е трудно.“

Срещата със Самер и Омар завършва с размисъл за човечността. Двамата мъже вярват, че да правиш добро без да очакваш награда е сигурен знак, че един ден някой може да направи същото за теб.

Има много хора, които нямат пари. Ние също сме живели без пари. Трябва всички да правят добро – за хората и за Господ“, казват те. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55