Стратегия на въпроса
Отговорите са важни, но е от ключово значение е как ще бъдат задавани въпросите. Полиграфистът обяснява, че човек може да реагира на базата на стимули, които са от периферията на въпроса. Затова явяващите се не трябва да неглижират въпросите, а да споделят всичко, което е свързано с обхвата им. Въпросите се обсъждат в детайли преди теста. Изследваното лице трябва да е наясно, за да може да отговори категорично с „ДА“ или „НЕ“ и да се установи дали не се прикрива нещо друго.
Самата процедура не е репресивна, изследваното лице не се набеждава, всяко нещо от изследването предварително му се обяснява. Абсолютно доброволно е, той подписва декларация. Няма никакви подвеждащи въпроси и лицето може да прекрати изследването във всеки един момент.
Служебната лоялност - топ тема за полиграфско изследване
Евгени Матеев казва, че полиграфът се използва от компании при подбор на кадри, за да проверят своите кандидати дали в миналото са извършвали нелоялни дейности към предходен работодател, за износ на информация, за контакт с престъпен контингент, финансовото състояние на изследваното лице, както и дали има зависимости - наркотици, хазарт и други. Детекторът на лъжата се използва, както разбрахме по-горе, и при конкретни инциденти - кражба или злоупотреба.
Полиграфът като апарат за всяване на страх от последствията
„Когато човек се яви на това изследване, може да има последствия след това. Именно заради това полиграфът е добър възпитателен метод“, казва Матеев и разказва: „Потърси ни фирма, която се занимава със скрап и имат ведомствена бензиностанция. Всичките им служители имаха дизелови автомобили, защото това беше горивото, което се използваше. Направихме полиграфски изследвания веднъж. След това се обадихме във фирмата и ги попитахме дали искат да ги повторим. Собствениците ни казаха, че служителите вече са престанали да крадат гориво.“
Графика на истината и лъжата
Как изглеждат истината и лъжата и какви физиологични реакции следи полиграфът? Обяснява ни Евгени Матеев:
„На изследваното лице първо поставяме два датчика: единият се слага хоризонтално в областта над гърдите, а другият в областта на корема. С тях се следят промените или реакциите в коремното и гръдното дишане. Когато вдишваме, графиката тръгва нагоре, а когато издишваме - надолу. Поставят се пластини на пръстените на ръцете на изследваното лице - показалец и безименен. С тях се установява дали изследваният реагира в своето кожно съпротивление. Последният показател е процесът на сърдечната дейност. Когато човек реагира, му се повишава кръвното, т.е. цялата поредица от сърдечни цикли се повишава. А когато релаксира - кръвното му намалява.“
Не му се размина полиграфът на интервюиращия от „Изотопия“ и той се подложи на предварителен тест на Детектор на лъжата. На какви въпроси трябваше да отговаря, както и цялото интервю с Евгени Матеев - може да чуете в звуковия файл.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...