Повечето от експонатите са от Националния политехнически музей в София, но има и вещи, събрани чрез кампанията, която музеят обяви.
Изложбата е озаглавена „Техниката около нас от времето на народната власт“.
Тя е подредена в една от къщите от чаршията. Изложбеното пространство е над работилницата, в която може да се види как навремето с помощта на животинска сила предците ни са извличали шарлан.
На входа на експозицията е разположен макет на трабант.
„Това е една закачка към посетителите. Интересно е не само за децата, но и за възрастните“, казва уредничката Даниела Димкова. На посетителите се раздава и брошура, която обяснява, че трабантът е направен от дуропласт, съдържащ вълна, пластмаса и картон и затова конструкцията е била толкова здрава.
След снимка в трабанта, посетителите продължават към една от двете малки зали с предмети и уреди, предоставени от Националния политехнически музей в София. Тук са пишещата машина „Хеброс“ и компютърът „Правец“.
Могат да се разгледат пособия, с които всички си служеха допреди 30-тина години. Според организаторите в музея така се насърчава диалогът между поколенията.
В една от залите са изложени предмети и уреди, дарени на музея, след като бе обявена кампания за набирането им.
Пеньоар на цветя, каквито носеха домакините в социалистическа България, връща живелите по онова време към спомена за домашния уют.
Подредени са и радиоапарати, от които за децата сутрин кукуригаше ранобудното петленце.
До тях са грамофонът, телевизорите „София“ и „Велико Търново“, тежките юргани, плетива от чиста вълна, детски играчки.
В изложбата са намерили място и домакински уреди, включително легендарният чушкопек – посочен за връх в българската битова революция на 20 век, според една класация отпреди десетина години.
Попълването на експозицията продължава, за да може:
„Да покажем на днешното поколение как от готвенето на открито огнище в една възрожденска къща се преминава през желязна печка на дърва, за да се стигне до електрическата печка, която коренно променя и улеснява живота“, разказва Даниела Димкова.
За да се запази тази битност от времето на социализма, от етнографския музей апелират към хората да дарят вещи, които вече не са им нужни.
Повече чуйте в звуковия файл.Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора . Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни. Тази есен е бил..
Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо да се помолим (за вярващите). Барем се сдобием с насъщния политик, а Бог прости нам глупостта ни,..
Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.
Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..
Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство . Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..
Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите . Според психолозите освен с децата, трябва да се..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..