Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли Сливен собствена фотоволтаична електроцентрала

Снимка: Добрина Добрева, БНР

Община Сливен планира да изгради фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди, чрез която да намали разходите си за електроенергия. Това обяви кметът на Сливен Стефан Радев. От изнесените от него данни става ясно, че увеличението на тока на годишна база е от един на три милиона лева, а очакванията са да достигне до четири милиона през 2022 година.

Ако този проект се осъществи, Сливен ще бъде първата община в страната със собствена електроцентрала.

Кметът Стефан Радев поясни, че вече е избрано празно общинско място от 550 декара зад завод „Динамо“, където общината да инвестира във фотоволтаичен парк, а останалата да бъде отдадена на фирма с отстъпено право на строеж. 

„Предвиждаме два терена на общината, които да разработваме по този начин – около 80 декара. Останалата част от терените – от 450 декара, искаме да привлечем инвеститор, да учредим право на строеж за изграждане на централа за такъв инвеститор срещу заплащане на правото на строеж на общината, което право на строеж да бъде за 30 години и впоследствиеда се върнат тези в общината.“ 

Според Радев, ако този проект се реализира, може би половината или около половината от необходимите средства за инвестиции ще бъдат осигурени.

„Говоря за нашата, вече, общинска централа, а за другата половина може да ползваме включително и заем.“

Идеята е да се прекъсне зависимостта от пазара на електроенергия.  

За да опише колко е тежкаситуацията с електроенергията кметът на Сливен съобщи, че са обмисляли дори варианта да спрат уличното осветление след полунощ.

„Ако спираме осветлението през нощта, между 12 през нощта и 5 сутринта, 500 хиляди лева на година ще е икономията за общината.“

Ако проектът бъде реализиран разчетите са показали, че цената на електроенергията от собствената електроцентрала ще бъде като тази отпреди увеличението на тока.  

„Разчетите показват, че можем да слезем на годишни плащания под нивата, които плащахме допреди увеличението на цените на тока.“ 

Стефан Радев вижда в проекта устойчиво решение за общината.

По-рано през седмицата кметът се срещна със общинските съветници, за да ги запознае с идеята си. Общинският съветник Момчил Пантелеев коментира, че голяма част от тях са приели идеята за фотоволтаичен парк.  

„Може би кметът първо искаше да разбере дали ще има подкрепа от общинските съветници. Тепърва предстои да се прави точен анализ.“ 

В края на седмицата общинските съветници са получили предложение по темата, което да бъде разгледано на днешната сесия на Общинския съвет. В него кметът Радев предлага да бъде допълнена годишната програма на общината за управление и разпореждане на имотите, с учредяване на отстъпено право на строеж за срок от 30 години върху имоти частна общинска собственост, да се проведе публичен търг с тайно наддаване за учредяване на отстъпено право на строеж за срок от 30 години върху тези имоти за изграждане на фотоволтаична централа. Началната тръжна цена за всички имоти е 4 465 000 лв.

Има едно спешаване в Общинския съвет и липсва добра ориентация не само на общинските съветници, но и на гражданите, смята Васил Добрев от групата на БСП.

„Точно тази бързина, че след 3 дена едва ли не, започваме процедурата, без да имаме яснота, има едни въпроси, на които няма точен отговор. Една евентуалност. Нещата са много добри като идея. Но нека да бъде като тип партньорства, малко или много повече обследвано и дадена прозрачност.“

Добрев съобщи, че в предложението са посочени двама инвеститори, които са проявили интерес към идеята за фотоволтаичен парк. Единият дори е посочил, че ще инвестира 75 милиона лева.

„На този етап е една компания от София, ЕООД, една що-годе млада дама и една варненска компания, която по-общи интереси има относно парцели.“

Днес ще трябва да бъде даден отговор на множество въпроси по тази тема, ако в Общинския съвет се стигне до дебати. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев,  пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55