Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веска Събева:

Дано да има конкретни стъпки за хората с епилепсия в Плана за възстановяване

В България трябва да се мисли за протегната ръка за подкрепа

Веска Събева
Снимка: Евелина Стоянова

24 години Веска Събева се бори за правата на хората с епилепсия у нас. Тя е създател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия и на първия център за хора с това заболяване в София.

Амбицията й е да създаде центрове в цялата страна, където вече има местни организации, част от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. На 14 февруари децата показаха рисунките си в изложбата "Това е моята мечта, харесва ли ти мамо?" и поискаха в Световния ден за борба с епилепсията, който се отбелязва на тази дата, равен шанс за тях в обществото.

Срещата на Веска Събева с епилепсията започва преди 40 години, когато се ражда синът й Петко. В годините едни проблеми се решават, появяват се нови, които остават хронично нерешени.

Тя е категорична, че доверието на родителите на деца с епилепсия се печели трудно: 
"Трудно е защото родителите не приемат това, което се случва с детето им. Аз ги разбирам, аз съм минала по този път. Аз съм била достатъчно объркана, достатъчно не знаеща, достатъчно стресирана, достатъчно отчаяна, достатъчно засрамена, достатъчно чувстваща вина, търсеща причини "защо това точно на мен се случва", така че аз ги разбирам. Това, което не разбирам е озлоблението едни към други. Това не го разбирам и никога няма да го разбера. Защото в крайна сметка всички сме в едно и също нещо, в този "казан" наречен епилепсия. Там. Всичките сме там. И едно и също изживяваме - едни и същи страхове, едни и същи негативни емоции, но мисля че когато гледаме по-позитивно, по-леко минават нещата, когато се усмихваме повече и когато децата ни виждат усмивката ни, и те живеят по-щастливо. Когато сме затворени - няма как."

Депресията никога не им изневерява, те живеят с нея, станала е хронична. Въпреки, че е тежка, свикнали са с нея, но не престават да се борят за по-добър живот на децата им.

Чуйте емоционалната среща на Евелина Стоянова с Веска Събева в подкаста "Неразказани истории".

Всички епизоди на "Неразказани истории" ще намерите:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57