Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се настаняват и адаптират бежанците в Смолянско?

Снимка: БГНЕС

Расте броят на бежанците от Украйна, които пристигат за настаняване в държавни бази в Смолянска област. Сред чужденците вече има наети на работа в региона. 

Първите бежанци настанени в Смолянска област бяха около 300. През последните дни новопристигналите са 150. Най-много са в Смолян, Пампорово и Девин.

"Настанени са хората в станция на Министерския съвет и на АПИ. По 75 човека в двете станции. Хората са обезпечени с храна, с дрехи. Чувстват се добре", казва областният управител Емил Хумчев.

Институциите в областта работят в синхрон, за да подслонят безпроблемно бягащите от войната в Украйна. Екип от Агенцията по заетостта е посетил 12 хотела и частни имоти, за да могат да бъдат консултирани и анкетирани бежанците. От установените 127 души, 126 са поискали да бъдат анкетирани, 50 по тяхно желание - за работа. 12 работодатели са поискали да наемат украинци на работа, като свободните работни места са за 27 души, пояснява Рабие Кьосева, директор на Бюрото по труда в Смолян.

"От всички наши насочени лица украинци 15 вече са на работа. Мога да кажа, че това беше с усилия, тъй като голямата част нямаха желание да се интересуват от работните места тук. От тези 15 лица 11 са в сферата на производството."

Според Кьосева се прави "възможното и невъзможното" да се мотивират украинските бежанци и да бъдат интегрирани.

Таня е сред наетите за помощник в кухня в ресторант в Смолян.

"Всичко е добре, свикнахме постепенно. Търсим работа. Благодаря на директора на хотела, който ме прие на обучение, а на по-късен етап ще ме вземе на работа. Смолян е много красив, хората са доброжелателни, обръщаме се към тях и всички ни помагат. Приспособяваме се, защото просто друг избор нямаме. Живея тук с детето ми - момче на 11-години, тук му харесва. Вероятно максимално дълго ще бъдем тук, защото е безопасно. Колко ще продължи това в Украйна, ние не знаем. Нямаме надежди за по-добро."

"Обучавах се за готвач в Украйна, но не съм работила по професията си там, защото нямаше работа. Сега работя в кухнята на ресторанта, тук има добър колектив. Всички ми помагат и ме обучават. Благодаря, че така се случи", допълва Таня.

С помощта на Бюрото по труда в Чепеларе 29-годишната Катя от Киев също вече е на работа в студио за красота. 

"Аз съм с малко дете и се устроих като майстор на маникюр. Много ми помогнаха с работата и съм много благодарна на България, която ни прие добре и ни помага. Плановете ми са да открия свое студио – събрала съм момичета, които искам да обуча. Чувствам се отлично", споделя Катя.

Сергей от град Николаев е настанен в Пампорово и се възползва от възможностите на откритата трудова борса в центъра на Смолян, за да си потърси работа.

"Аз съм от един месец в България, в Пампорово. Аз съм инженер, 10 години управлявах филиал на предприятие за производство на пелети за отопление. Може би никога няма да се върна в моя град, ако остана тук да живея и всичко бъде добре. Не мога да прогнозирам. Много искам да се върна в моя дом, но нищо не знам." 

"Бихме наели украинци, стига те да имат подходящо образование и желание за работа. Не сме върнали никого", посочва Костадин Миланов е представител на производствено предприятие в областния град.

Снимка: Радостина Чернокова

Люда е от Одеска област. Заедно с още 7 души е настанена в хижа "Тешел". Дошли тук чрез нейна приятелка. 

"Три месеца живеем тук, хората ни нахраниха, оформиха ни всички документи, получихме помощ от вашата държава. Не знаем още какво да правим. Трябва да се търси работа, но в по-голям град. Аз съм счетоводител. Хората се надяват, че ще свърши, а няма да свърши скоро. Благодарим на тези, които ни приеха. Всички се надяват, че ще се върнем."

В момента Люда и останалите й съграждани обмислят дали да се преместят по новата програма в общинска база в Неделино с капацитет за около 60 души. Сградата е бивше ученическо общежитие. Всяка стая е оборудвана със санитарен възел, уточнява кметът Боян Кехайов. Той се е ангажирал да поставят допълнително печки и хладилници, ако базата приюти бежанци.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38