Дали мерките щяха да спасят хората - няма как да сме сигурни.
Но за да няма ръст на тези данни средно с 13 процента, през изминалия мандат МВР предложи двойни и тройни да станат санкциите за системни тежки нарушения. Така глобата за шофиране без книжка и на пияна глава или с наркотици трябваше да е 600 лв. 600 лева да е и глобата за превишаване над 40 км/ч на скоростта в населено или превишаване на разрешената скорост от 50 км/ч в извън населено място.
Не мина – защото нямаше време да мине – и предложението на МВР по магистралите и скоростните пътища да се движат превозни средства, чиято конструктивна максимална скорост надвишава 70 км/ч. Към момента тя е 50 км/ч.
За гонките пък беше предвидено да има сериозна глоба и отнемане на книжката. 100 лева трябваше да стане глобата, ако не минем на преглед на колата навреме. Както и за неправилно паркиране, игнориране на предимството, неправилно включване в движението, неправилно престрояване, маневриране, влизане срещу забранителен знак. 150 лв. - глобата за пътник, който не си слага предпазен колан или не носи каска.
Три месеца може да останем без кола, ако нямаме регистрационни табели, откажем да съдействаме на КАТ или не помогнем при ПТП. Електронизацията на част от процедурите, свързани с превозните средства, също не се случи. На ниво една комисия остана и друго предложение – за възможността да се коригира еднократно електронната винетка. А на най- най- последното си заседание Министерският съвет прие законопроект, с който въведе важни промени в Закона за електронното управление. Част от тях предвиждат отпадането на хартиените стикери за „Гражданска отговорност“, синия талон и за прегледа на колата.
Изобщо – изискването всякакви хартиени документи и други физически носители за доказване на данни за лица или обекти, които са вписани в регистър. Министерският съвет одобри и възможността за електронно връчване на актове, фишове и наказателни постановления. Стъпка, която трябва, поне на теория да улесни събирането на глобите. Но и за тези промени трябва да се чака редовно правителство, обясни бившият вече министър на електронното управление Божидар Божанов.
"Напълно сме наясно, че като приет в последното заседание законопроект, няма парламент, в който той да бъде внесен. Но това дава възможност при първия ден на следващото Народно събрание, служебния кабинет, ако прецени, че законопроектът е добър, да не минава през всички процедури на обсъждане, съгласуване и така нататък или дори да мине, но те да бъдат съкратени максимално, за да може да го внесе. Защо има нужда от такова бързане? Вътре има покриване на мерки в Плана за възстановяване. Там сроковете са ни доста съкратени. Имаше много позитивни и конструктивна коментари от администрациите, с които да покрием всякакви гранични случаи, които се случват. Така че мисля, че станаха едни доста добри законопроекти. Ако и служебният кабинет прецени, че те са с високо качество, може да му спестим дългите процедури.
Само за два часа няма как да преценя. Ако мога да преценя за два часа, било доста интересно и смело от моя страна", каза пък новият служебен министър на електронното управление Георги Тодоров. Лаконично. Между милион и 300 до милион и 700 хиляди са били платените между 2019-та и 2021-ва година пътни наказания. Над един милион глоби за нарушенията на пътя отчете за първите 6 месеца на тази година и зам.-главния секретар на МВР Станимир Станев.
От страна на МВР са предприети редица мерки за повишаване на ефективността от дейностите по контрол на пътното движение. Завишаване на контролната и превантивна дейност по пътищата, извън населените места. Ангажиране допълнителните полицейски сили в дейностите по контрол на пътното движение и други.
И допълни, че 67 нови камери вече наблюдават трафика. Но като че ли това никога не е достатъчно. Затова и МВР може би си мисли, че като отделили близо 13 и половина милиона лева от Фонда за безопасност на движението за поддръжка и купуване на камери и консумативи за тестване на алкохол и наркотици, отговорността преминава в шофьорите. Които обаче все още си мислят, че тротинетките са за магистралите.
А премазването на хора след булевардните състезания на пияна и дрогирана глава могат да остават безнаказани. Честата смяна на правителствата не работи за намирането на баланса между адекватното и силно законодателство и адекватното му и безкомпромисно прилагане. Затова и изведнъж МВР се сащиса от статистиката, че само в края на юли бяха хванати 23 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол и 9 с наркотици. Трима от тях са отказали тест.
Впрочем, по тази тема Димо Нейков от Пловдив има идея за бъдещите управляващи:
"След като той и семейството му оцеляха от атака на пиян без книжка рецидивист, който има 14 нарушения. Просто да има законодателна промяна, която да задължи даването на проби за наркотици и алкохол при ПТП Човек, който е във видимо нетрезво състояние, да бъде санкциониран като такъв".
Чуйте повече в звуковия файл.
Участниците в протеста, организиран от партия Възраждане, срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на ЕК в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата. Огънят беше потушен, има пострадали полицаи. Очаквайте подробности!..
След самолетната катастрофа в Торонто тази седмица, третата голяма от началото на годината в Северна Америка, все повече хора започнаха да се питат безопасно ли е да се пътува със самолет? На 17 феврурари самолет на Делта еърлайнс с 80 души на борда се разби при кацане в Торонто. За щастие катастрофата се размина без жертви. Необичайното в случая..
Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..
Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..
ЕС има капацитет да излезе от тази ситуация по-силен, отколкото е бил преди. Това заяви пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Той обясни, че Съюзът е мирен проект, който включва в себе си интензивна икономическа и политическа интеграция. "От самото начало не му е вменено да има водеща роля в..
Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейпове, съдържащи канабис Акцията е проведена след получен сигнал. Криминалисти установили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни вейп цигари,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..