Това каза пред БНР Димитрина Петрова, правозащитник и основател на Българската общност за либерална демокрация (БОЛД). Според нея "умората и отчуждението на повечето хора е сигурен признак, че не вървим добре".
"Ясно е, че хората са уморени. Ясно е, че за много от нас няма политически субект, който споделя всички наши ценности. Във Франция, когато трябваше да избират между Макрон и Льо Пен, имаше движение на хора, които раздаваха щипки за нос и ръкавици и казваха – колкото и да ви е неприятно, отидете и направете своя избор и той да не е "Не подкрепям никого", което на практика е все едно да си останеш вкъщи или почти."
Колкото по-малко хора гласуват, толкова по-малка ще бъде представителността, легитимността на парламента, изтъкна Петрова.
"Демокрацията по принцип е лош строй. Ние живеем в лоша демокрация. Малкият проблем е, че никой не е измислил нищо по-добро. Хората, които имат политическо поведение, трябва да се питат каква е алтернативата. Трябва да изберем най-малкото зло, което идва най-близко до нашите ценности."
След едно-две поколения демокрацията започва да се разгражда, даде пример с древногръцки практики Димитрина Петрова.
"След няколко поколения хората вече не помнят авторитаризма, несвободата и започват да не знаят защо трябва да защитават демокрацията. По-младите хора, на тях им казват, че при комунизма нямаше такива и такива свободи, но те не са го преживели, не знаят каква е алтернативата, ако не си пазим демокрацията."
"Ние престанахме да ценим нещата, които имаме. Изборите са изключително голяма ценност", смята Петрова.
Служебното правителство се оказа проблем. Това не беше предвидимо през 1990-91 година, отбеляза тя. Според нея логиката тогава е била това правителство да елиминира пълния контрол на една от партиите в изборния процес.
"Сега много хора поставят под въпрос самия институт на служебното правителство. Нещата не са такива, каквито бяха. Това, заради което беше въведено служебното правителство, вече го няма."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..