Това каза пред БНР Димитрина Петрова, правозащитник и основател на Българската общност за либерална демокрация (БОЛД). Според нея "умората и отчуждението на повечето хора е сигурен признак, че не вървим добре".
"Ясно е, че хората са уморени. Ясно е, че за много от нас няма политически субект, който споделя всички наши ценности. Във Франция, когато трябваше да избират между Макрон и Льо Пен, имаше движение на хора, които раздаваха щипки за нос и ръкавици и казваха – колкото и да ви е неприятно, отидете и направете своя избор и той да не е "Не подкрепям никого", което на практика е все едно да си останеш вкъщи или почти."
Колкото по-малко хора гласуват, толкова по-малка ще бъде представителността, легитимността на парламента, изтъкна Петрова.
"Демокрацията по принцип е лош строй. Ние живеем в лоша демокрация. Малкият проблем е, че никой не е измислил нищо по-добро. Хората, които имат политическо поведение, трябва да се питат каква е алтернативата. Трябва да изберем най-малкото зло, което идва най-близко до нашите ценности."
След едно-две поколения демокрацията започва да се разгражда, даде пример с древногръцки практики Димитрина Петрова.
"След няколко поколения хората вече не помнят авторитаризма, несвободата и започват да не знаят защо трябва да защитават демокрацията. По-младите хора, на тях им казват, че при комунизма нямаше такива и такива свободи, но те не са го преживели, не знаят каква е алтернативата, ако не си пазим демокрацията."
"Ние престанахме да ценим нещата, които имаме. Изборите са изключително голяма ценност", смята Петрова.
Служебното правителство се оказа проблем. Това не беше предвидимо през 1990-91 година, отбеляза тя. Според нея логиката тогава е била това правителство да елиминира пълния контрол на една от партиите в изборния процес.
"Сега много хора поставят под въпрос самия институт на служебното правителство. Нещата не са такива, каквито бяха. Това, заради което беше въведено служебното правителство, вече го няма."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Всеки има право да е щастлив, където намери за добре. Лично моето мнение е, че всеки може да учи навън. Въпросът е да намерим начин да се върнат..