Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нека тяхната идея бъде бъдещето на България, на децата, на поколенията и нека не се зачертава миналото", призовават членовете на клуба

Врачанският пенсионерски клуб "Съединение": Парламентът да взема пример от нас!

Възрастните хора мечтаят за собствено пространство на клуба. Вече 15 години се събират в местни заведения

| Репортаж
Снимка: Ива Антонова

"Имаме си обединен дух. Когато започнем да се веселим, се чувстваме като сестри."

"Всички сме като едно семейство. Хубаво ни е заедно."

"Здраво семейство, което държи на всички наши ценности. Такъв начин на живот между възрастни хора е образец."

Ако съществуваше категорията "Образцов пенсионерски клуб", за нея могат да претендират членовете на врачанския клуб "Съединение". Клибът сплотява 70 души от третата възраст, чийто деца и внуци са в чужбина. Негов председател е Мария Икова.

"Повечето сме самотни. Тук имаме приятели. Веселим се, ходим, участваме по фестивали. Малко си разнообразяваме живота, защото вкъщи самотата убива", споделя тя.

Клубната дейност не е спонтанна проява. За мероприятията си пенсионерите се подготвят старателно, репетират усърдно и идват на организационните срещи с ръчно изписани тетрадки с песни, стихове, анекдоти и други "сламки" за изявите. Имат си и "културномасовик" - пенсионираната начална учителка Митка Янчева.

"Нашият клуб е много деен, откакто е създаден. Представяме програми, мероприятия – според датите, според празника", отчита тя.

Днес, в Деня на Съединението, пенсионерският клуб, който носи името на това значимо историческо събитие, ще се включи в общоградското честване във Враца. Възрастните хора са събрали пари и техни представители ще поднесат цветя на паметника на загиналите във войните, където се провежда тържеството. Клуб "Съединение" стяга и собствено честване, планирано за другата седмица.

"Отново готвим много хубава програма, много емоционална. Ще кажем няколко думи за историята на този празник. Ще завършим с патриотична песен. Имаме хъс, имаме потенциал, имаме желание за много работа."

С тревогата за липсващо собствено пространство пенсионерският клуб "Съединение" посреща 15-я си рожден ден. За тези години централната и местната власт се смени многократно, но въпреки обещанията на депутати и общинари, клубът все още е без дом. Възрастните хора се събират и репетират по заведения. Приютява ги и Клубът на инвалида в града.

"Много ми се иска тези усмихнати хора да имат свое място. Всички останали клубове имат свои помещения", изтъква Камелия Каменова, заместник- председател на "Съединение".

Възрастните хора не губят надежда, че все някога ще имат свое помещение. А дотогава ще я карат, както досега - с увереност в мощта на обединените усилия, защото не забравят, че "съединението прави силата".

"Това искам да кажа на Народното събрание – да вземат пример от нас. Които сме с 500 лева и издържаме самостоятелно клуба си. Народното събрание това трябва да направи - да види как живеят хората долу."

"Нека тяхната идея бъде бъдещето на България, на децата, на поколенията и нека не се зачертава миналото, историята, написана с кръв. Не може да се пренапише отново."

Снимки: Ива Антонова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40