Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

платена публикация
Предимствата на застраховките за пътуване в чужбина

Защо да се застраховам при пътуване в чужбина? Може би сте си задавали този въпрос преди да потеглите на някое дългоочаквано пътуване извън страната. Макар и да не искаме да допускаме, че лоши неща могат да се случат, докато сме на път, е хубаво да бъдем подготвени и да имаме някакъв начин да понижим риска в тези ситуации, както можем. Въпреки че застраховките за пътуване в чужбина няма да предотвратят нежеланите събития, определено могат да смекчат финансовите последствия от тях. В тази статия ще Ви разкажем повече за предимствата на застраховките за пътуване в чужбина.

Какво представлява застраховката за пътуване в чужбина

На първо място, какво представлява застраховката за пътуване в чужбина? Това е застраховка, която Ви осигурява спешна и навременна медицинска грижа, в случай че претърпите злополука, докато сте извън страната. Застраховката може да включва и допълнителни защити за конкретни спортове и дейности или за изгубени или откраднати вещи и лични принадлежности.

Какво покрива застраховката?

Застраховката най-често се отнася до злополуки и проявление на акутни заболявание в чужбина. Под злополуки се разбира леки телесни наранявания, счупвания, разтежения и други. Състоянията могат и да са по-тежки, но общото между тях е, че са породени от непредвидени обстоятелства. Под акутни заболявания се разбира внезапни усложнения като например апандецит, грип, бъбречна криза и др. Допълнително, застраховката често включва и спешна стоматологична помощ, ако се сблъскате с такъв проблем. На последно място, в застрахователните пакети влиза и репатрирането - прибиране до България при сериозен инцидент, който Ви пречи да продължите пътуването си, или смърт. Във всеки случай, тази застраховка Ви осигурява спешна медицинска помощ. Редно е да се уточни, че има и редица други защити, които можете да опознаете в предложенията на застрахователя си.

В какви случаи може да използвате застраховката за пътуване в чужбина?

Да речем, че планирате да отидете на ски, и сте известили застрахователя си за това. Той може да Ви препоръча да си купите допълнение към основната си застраховка, за да може да Ви защити, ако претърпите злополука, докато карате. С течение на обстоятелствата наранявате крака си. Обаждате се на номера на “Асистънс” (център за асистенция, гарантиран от Вашия застраховател; въпросният център предоставя постоянна телефонна линия, на която можете да се обадите във всеки един момент) за помощ. Агентът от центъра за подкрепа Ви свързва с най-близкия медицински корпус или медицинско отделение за помощ. Ако се намирате на писта, не е учудващо и лекарски екип да Ви достигне с хеликоптер и да Ви отнесе така.

Това е само един пример за ситуация, в която застраховката за пътуване в чужбина може да Ви помогне. Никога не можете да предвидите напълно обстоятелствата и да се предпазите от всичко. Да имате застраховка на лице може да Ви осигури достъп до най-бързата и добра медицинска помощ и да Ви спести големи финансови разходи по лечение.

Как варират цените на застраховките за пътуване?

Що се отнася до цената, тя е доста изгодна спрямо облекченията, които потенциално може да Ви донесе. Някои застраховки могат да струват по-малко от лев на ден на човек, но и да покрият до 2000 лева в разходи. Вие преценявате на каква сума ще се застраховате и какво финансово покритие искате, а застрахователят Ви определя цената. Много застрахователни фирми разполагат с готови пакети за застраховки при пътуване в чужбина и можете да се възползвате директно от тях. Има разлика в цените на единично застраховане (само за Вас) и семейно застраховане (за Вас и Вашето семейство). 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17